10 алатки за графички движења што треба да ги знаат уредниците на видеото

За да станете уредник со поголема продажба, помага да имате мало движење во појасот со алатки. Еве 10 алатки што секој уредувач на видеа треба да ги знае.

Деновиве, тешко е да се биде ЧИСТ уредник. Имајќи дури и основни вештини за дизајнирање на движење и компонирање може да ве направи малку попродажлив. Можно е веќе сте правеле некои од овие задачи (на потешкиот начин), а можеби овој напис може да го промени тоа. Има еден тон алатки во After Effects кои можат да ви го олеснат животот.

Иако тоа е различна програма и има крива за учење, AE е местото каде што треба да одите кога сакате да ја преземете вашата работа на следното ниво. Тоа е супериорен избор за:

 • Понапредно компонирање, чистење и vfx
 • Подобри наслови, пониски третини итн.
 • Создавање нови елементи од нула: Вовед , позадини, придружна графика, итн.

Ако барате длабок бунар во кој ќе се нурнете, оваа серија од Adobe (која има неколку познати лица од School of Motion) е одлично место за почеток...иако можеби малку долго за почетници. Ако само што почнувате, прво прочитајте го остатокот од статијата.

Компонирање во After Effects и Премиера

Компонирање: Процесот на комбинирање на дигиталните елементи заедно за да се создаде визуелно единство

 • Исто така, вклучува и многу задачи за чистење, како што се отстранување или денагласување елементи
 • Ставање на вашите ликови на нови места,во видео-затоа нека биде едноставно.

  Користете помалку фонтови за поголемо влијание. Изберете еден или два дополнителни фонтови за ѕвезда и текст за поддршка. Исто така, важно е да се разбере керингот, водечкиот и како изборот на фонт може да влијае на тонот...затоа и претходно навлеговме во многу повеќе детали на оваа тема.

  Дизајнот е критичен за секој визуелен медиум, а ние постојано учиме нови начини да раскажуваме смели, интересни приказни преку движење. Затоа го развивме Design Kickstart!

  Во Design Kickstart, ќе се занимавате со проекти инспирирани од индустријата додека ги учите клучните концепти за дизајн што веднаш ќе ја подигнат вашата дизајнерска работа. До крајот на овој курс, ќе ги имате сите основни знаења за дизајн потребни за да започнете со изработка на приказни кои се подготвени за движење.

  Додавање графики во Премиерата

  Сакате да останете во Премиера, но сè уште користите висококвалитетна графика за движење? Mogrts (шаблони за Motion Graphics) го прават дизајнот на движење флексибилен и достапен за корисниците на сите нивоа на вештини.

  Во текот на изминатите неколку години, Adobe создаде одличен нов начин за работа со графика во Premiere Pro (или Premiere Rush): Шаблони за Motion Graphics. Овие можат да се вградат или во Premiere Pro или во After Effects, а потоа да се зачуваат како специјална датотека со шаблон што подоцна му дозволува на уредникот (или вие) брзо и лесно да менувате одредени елементи.

  На пример, замислете да користите целосно анимиран насловграфика направена од стручен дизајнер на движења...но сè што треба да ажурирате е текстот, па дури и не ви треба инсталиран After Effects на вашиот систем. Неодамна, Adobe додаде Замена на медиуми во мешавината, што значи дека сликите или видеата исто така може да станат приспособливи елементи. Можностите се речиси неограничени.

  За да дознаете повеќе за Mogrt и што можете да направите со нив, погледнете ја нашата неодамнешна кампања Mogrt Madness.

  Премиера на After Effects Workflow

  Adobe направи навистина убава работа создавајќи непречен работен тек помеѓу Premiere и After Effects. Може да испраќате единечни клипови или цели секвенци што може да се уредуваат беспрекорно од Pr до AE и да ги пуштате непретставените композиции AE веднаш на вашата временска линија за Премиера!

  За да дознаете повеќе за овој работен тек, создадовме голем број детални написи:

  • Копирај од Премиера во After Effects
  • The After Effects to Premiere Workflow
  • Создавање динамичка врска помеѓу Премиерата и After Effects

  Дури и ако сте волшебник за After Effects, Premiere апсолутно има место во вашиот арсенал за дизајн на движење. Знаењето кога да се избере вистинската алатка за вистинската работа е најважниот дел од професионалниот дизајн. Без разлика каде сте во кариерата, никогаш не е лоша идеја да експериментирате со нови апликации и да го размрдате работниот тек. И ако имате какви било прашања на патот, ние сме тука да помогнеме.

  Време е да додадетедвижете се до комплетот со алатки!

  Ако овој напис го направи трикот, веројатно сте добиле нов чешање со дизајн на движење. За среќа, имаме лесен локален лек. Научете ги основите на најпопуларниот софтвер за дизајн на движење во светот во нашиот воведен курс подучен од Нол Хониг: After Effects Kickstart!

  After Effects Kickstart е врвниот воведен курс за After Effects за дизајнери на движења. Во овој курс, ќе ги научите најчесто користените алатки и најдобрите практики за нивно користење додека го совладувате интерфејсот After Effects.

  додавање нови елементи (vfx), итн.

За време на постпродукцијата, може да забележите дека автомобил се појавува во кадар и треба да се отстрани. Adobe Premiere има некои пристојни алатки за да влијае на оваа промена...но вие ќе се борите со системот да ги одржува работите да изгледаат како што треба. Откако ќе го надминете основното компонирање, обично е полесно и поефикасно во After Efficient.

Тоа не значи дека секогаш треба да ја вршите вашата работа во две програми. Понекогаш престојот во една апликација е негова сопствена форма на ефикасност. Премиерата е одлична за клучеви и слоеви, а неодамнешните ажурирања го направија процесот уште помазен.

За полесно, да вклучиме некои основни задачи за поправање кадри под овој наслов.

Една од најчестите поправки со кои се справува уредникот е нестабилна снимка и Премиерата МОЖЕ да биде прилично способна. Ефектот Warp Stabilizer е ист под хаубата и во двете програми - иако AE ви дава повеќе опции за да ги правите НЕШТАТА после тоа. Но, ако само сакате да отстраните некои од рачните испакнатини, прво овозможете ја верзијата Pr!

Кликнување во After Effects и Premiere

Chroma клучот е основата на МНОГУ композиторска работа. Тоа е еден од најлесните начини за брзо отстранување на позадината од личност или друг видео елемент, што ви овозможува да ја комбинирате во нова средина.

Сите копчиња ги имаат истите основни чекори: примерок на боја за отстранете го, а потоа насочете ги деталите.

Премиерата е многу способна за клучеви! Ултра клуч е вашата најдобра опција за професионални резултати. Ако само ги имате основните потреби за копчиња, како што е заклучена снимка на лице на кое му треба замена на позадината, ги имате сите алатки што ви се потребни директно во апликацијата.

За да дознаете повеќе за користењето на Ultra Key во Премиера, погледнете го ова корисно видео од нашиот пријател Premiere Gal.

Ако ова е посложена работа за составување - кажете дека камерата се движи или вие треба да започнете да поврзувате други елементи за да можат да се движат заедно со вашиот предмет - време е да го пренесете овој проект на AE. After Effects има повеќе решенија за клучеви, но Keylight е вашата најдобра опција за целосно опремен, моќен клуч. Основите се исти: примерете ја бојата, бирајте ги деталите.

Сега сте подготвени да додадете други техники за компонирање и анимација (од кои многу се наведени подолу) за да ја завршите вашата снимка.

Режими на мешање во After Effects и Premiere

Идејата зад Режими за мешање е иста кај сите апликации на Adobe. Овие можат да бидат лесен начин за работа со алфа (транспарентност), осветленост (осветленост) или информации за боја за да се постават елементи на други на интересни начини. Ако некогаш сте користеле Multiply или Add in Photoshop, веќе сте на пат!

Режимите за мешање се корисни и за корисни и за креативни цели. Тие можат да бидат брз начин за додавање графики што веќе не сеимајте постоечка транспарентност, за додавање суптилни бои во дел од вашиот финален изглед или дури и создавање психоделични комбинации на бои.

Во Premiere, можете да пристапите до режимите на мешање за кој било клип под Контроли за ефекти > Непроѕирност > Режими на мешање . Повторно, ако вашите потреби се релативно едноставни, веројатно може да се справите со тоа овде во апликацијата!

After Effects има неколку дополнителни режими на мешање и ги прави многу попристапни. Ако се најдете дека се движите низ менито „Контроли на ефекти“ повеќе од неколку пати за да направите прилагодувања, можеби е време да се префрлите на AE.

Маски/Маски во After Effects и Premiere

Маскирањето е начин да се изолираат елементите за да можете да работите со компонирање.

 • Исечете делови од клипот
 • Корегирајте ги специфичните елементи во боја
 • Применете ефекти (како заматување или мозаик) на одредени делови од кадарот

Исклучувањето на елементите во Премиерата е прилично едноставно. Користете алатки за маскирање во Контроли за ефекти > Непроѕирност (по клип) за создавање елиптични, правоаголни или сопствени маски. Можете да ги анимирате овие слики од рамка по кадар (yiiiike) или да го користите Следење на маски . (Повеќе за следење за една минута)

За да маскирате ефект, прво применете го ефектот (како што е Мозаик ), а потоа користете ги контролите за маскирање во поставките на тој ефект.

Анимирањето маска рамка по кадар е можно во Pr, но тоа е многу досадно. Премиерата има има аригиден тракер за маски, кој е добар за следење на релативно постојана форма во кадарот, дури и ако се движи наоколу во снимката. Ова е корисно за замаглување на лица или регистарски таблички или за изолирање на елемент за корекција на бојата. и поефикасно да се преземе оваа задача во After Effects. Можам да продолжам со страници за тоа како правилно да се користат маските во AE, но полесно е само да ви покажам.

Roto Brush 2 во After Effects

After Effects има понапредни алатки за изолирање на елементи, како што е Roto Brush. Ако елементот што сакате да го изолирате се промени (не е постојан облик во текот на снимката) ова е вашето решение.

Со Rotobrush 2, можете беспрекорно да отсечете луѓе или други елементи, да ја замените позадината, да ја коригирате бојата или да правите ... речиси сè што можете да замислите.

Следење во После Ефекти и премиера

Како што споменавме, Premiere има има цврст тракер за маски, што е добро за следење на релативно постојан елемент во снимката, дури и ако се движи наоколу во истрелот. Ова е корисно за замаглување на објекти или за изолирање на елемент за корекција на бојата.

x

Ако треба да напредувате, време е AE. Ги имате истите способности за следење маски, плус едно или-Следење на повеќе точки, рамномерно следење со мока и следење со 3D камера. Ова ќе биде вашето решение за додавање текст или други елементи во подвижна снимка, замена на екраните на уредот или ... додавање речиси сè друго што можете да замислите.

Повторно, After Effects ви дава повеќе опции за слоевитост, поврзување работи заедно и е само создаден за овие работи.

Пополнување со свесност за содржината после ефекти и премиера

Кога има елемент во вашата снимка што треба да исчезне, Пополнување со свесност за содржина е вашето решение . CAF е понапредна задача за составување, но во овој случај понапредното не мора да значи потешко ! Тоа е одличен пример за нешто што не можете да го правите во Премиерата.

Првиот чекор е да ги изолирате вашите елемент(и), затоа видете Маскирање погоре. Вие можете всушност да започнете дел од процесот во Pr (следење маска), но CAF постои само во AE. Сепак, може да работи магија во вистинскиот контекст! Ние го опфативме ова многу повеќе кога ги разгледувавме ажурирањата на After Effects.

Ако веќе имате искуство со AE и сакате да дознаете повеќе за компонирањето, ние всушност изградивме цел курс околу моќта на визуелните ефекти на Програмата на Adobe: VFX for Motion!

VFX for Motion ќе ве научи на уметноста и науката за компонирање како што се однесува на Motion Design. Подгответе се да додадете копчиња, рото, следење, преместување на совпаѓање и повеќе на вашиоткреативен пакет алатки.

Анимирање во Премиера VS After Effects

Ајде прво да го тргнеме ова од патот: Премиерата не е направена да биде програма за анимација, исто како и After Ефектите не се создадени за уредување видео. Сепак, Premiere може лесно да увезе постоечка неподвижна графика - вклучително и слоевити документи на Photoshop или векторска уметност - како и да создава текст и форма елементи. Сè додека имате соодветни очекувања, тоа може да биде погодно место за ракување со едноставни графики или за грубо анимирање елементи кои подоцна ќе можете да ги дотерате во AE.

Секој визуелен елемент на временската линија на Премиерата ( ова вклучува видео клипови, неподвижни слики, увезена графика, вгнездени секвенци и графики создадени со Essential Graphics Panel) има можност да се приспособува—или анимира—под Контроли за ефекти > Движење .

Клучните рамки ја означуваат специфичната вредност на имотот во одредено време. Ако ја поставите скалата на клипот на 50% на рамката 0, креирајте клучна рамка, а потоа поставете ја скалата на 100% со неколку секунди доцнење ...штотуку креиравте анимација!

За да ги научите основите на својствата на клучни кадри во Премиерата, погледнете го ова видео од Џастин Одишо:

Премиерата ви дава можност да ја прилагодите просторната или временската интерполација (попозната како олеснување ) на вашите клучни кадри - правејќи ги мазни , јасно кажано - па дури и има прилично убав уредувач на графикони! Откако ќе се обидете да анимирате повеќе својства илиповеќе слоеви заедно, брзо ќе почнете да ги чувствувате границите на работниот тек на графиката на Premiere. Тогаш е време да се префрлите на After Effects. За среќа, лесно е да ја испратите целата ваша работа до AE, вклучувајќи ги и клучните кадри што веќе сте ги создале.

Изглед во After Effects и Premiere

Како и кај keyframing, штом ќе се обидете уметнички да распоредите повеќе од неколку елементи во Премиера, ќе почнете да ги чувствувате тие проблеми во работниот тек - тоа едноставно не е нешто за што е направена апликацијата. Сите алатки се тука, само ќе поминете МНОГУ километража на глувчето и ќе потрошите многу повеќе време отколку ако работите во друга апликација која е попогодна за дизајнот.

Основи за дизајн за уредници

Ако првенствено сте уредник, можеби никогаш не сте имале многу обука за дизајн. Па, јас сум тука да ви кажам дека концептите за дизајн се исто толку важни за графиката со пониски третини и едноставни наслови, а ако знаете и малку може да помогнете да ја подигнете вашата работа во голема мера.

Вие или вашиот кинематограф потрошивте време и енергија прави вашите снимки да изгледаат убаво, нели? Ако не ја посветувате истата грижа и внимание на графиките што ги вклучувате, тие ќе се испакнат како болен палец. . надвор за гледачот. Користете го мудро. Запомнетедека графиката со мало име во аголот треба да игра споредна улога, а не да го одвлекува целото внимание од личноста што зборува на екранот.

Контрастот уредно се поврзува со нашата следна тема: Вредност.

VALUE

Трежете се за добар опсег на вредности за вашата слика да не биде целосно темна или целата светлина. Повторно, ако додавате графика над постоечките снимки, сè треба да се вклопи заедно на хармоничен начин и соодветно да го споделите вниманието.

Исто така, важно е да се изгради вредност на стратешки начин, како што е објаснето во ова вешто видео.

ХИЕРАРХИЈА

Ако на се му се придава еднаква важност, тогаш ништо не се чувствува важно. Погрижете се секоја снимка да има „ѕвезда“ и „поддружни актери“ во графичките елементи што ги создавате.

Користете големина, позиционирање и контраст за да им помогнете на вашите гледачи веднаш да ја разберат важноста на секој елемент.

КОМПОЗИЦИЈА

Исто како и во композицијата на кадрите, постојат некои правила кои едноставно ги прават работите ... да изгледаат подобро. Правилото на третите е едно од најлесните: нацртајте имагинарни линии (или користете водилки и направете ги реални!) делејќи го екранот на 3 еднакви делови, и вертикално и хоризонтално. Генерално сакате насловите или графичките елементи да паѓаат грубо на овие линии или на раскрсниците.

ИЗБОРИ НА ТИПОВИ

Трописот додава значење на што и да се користи. Читливоста треба да биде вашата прва грижа - особено

Скролај на врв