Kripto Art - Fama dhe Pasuria, me Mike "Beeple" Winkelmann

Si një artist Cinema 4D fitoi 3.5 milionë dollarë me Crypto Art

Crypto Art i referohet veprave të rralla të artit dixhital të lidhura me argumente unike që ekzistojnë në blockchain. Ngjashëm me veprat tradicionale të artit, koncepti ju lejon të blini, shisni dhe tregtoni mallra dixhitale sikur të ishin fizike. Dhe, ashtu si me Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera, këto pjesë dixhitale kanë shenja dhe vlerë unike. Ndonjëherë tepër i vlefshëm, siç zbuloi Beeple famëkeq jo shumë kohë më parë.

Mike Winkelmann, një projektues lëvizjeje/i çmendur nga Charleston, SC, kishte tashmë një karrierë të suksesshme në veprat e artit dixhital, duke përfshirë filma të shkurtër, Creative Commons VJ loop dhe punë VR / AR. I njohur më mirë si Beeple, Winkelmann bëri emër me artin dixhital ndjellës, shpesh provokues. Ai filloi një publikim të përditshëm të pjesëve të reja dhe ka shkuar 5000 të fortë. Ndërsa ai është padyshim i talentuar me Cinema 4D, është aftësia e tij për të gjeneruar pjesë të tilla të detajuara ÇDO DITË që e turbullon mendjen.

Beeple filloi të shesë artin e tij dixhital nëpërmjet NFT, ose tokenave të pandryshueshme. Mungesa e nënkuptuar e punës (dhe fakti që ai është jashtëzakonisht i talentuar dhe këto pjesë të grisura) nënkuptonin se kërkesa u rrit në mënyrë eksponenciale. Në fillim të nëntorit 2020, Beeple shiti një copë të vetme NFT për 66,666 dollarë. Në dhjetor të atij viti, ai mbajti një ankand për të parë se sa vlenin një përzgjedhje e vogël e të përditshmeve të tij...dhe rezultatet ishin revolucionare. Në një singlenë fakt lejon një lloj prove të pronësisë së një aseti dixhital, i cili më parë ishte një koncept vërtet i huaj dhe jam bërë pak më rehat me të kohët e fundit pasi pashë Beeple duke kaluar nëpër përvojën e tij, por gjithashtu bleva një Gmunk NFT Ditën tjetër.

Beeple:Bukur.

Xhoi:Duke u përgatitur për këtë. Doja një shije.

Beeple:[i padëgjueshëm 00:00:10:29]. Po, është një ndryshim i madh paradigme sepse ne nuk jemi mësuar me këtë në kompjuterë. Jemi mësuar që, për shembull, të jeni në gjendje të kopjoni çdo gjë dhe ta riprodhoni atë një milion herë. Pra, thjesht koncepti i diçkaje si të zotërosh një skedar dixhital dhe të jesh në gjendje të provosh se je i vetmi që e zotëron atë, i gjithë ky koncept është si, për çfarë dreqin po flisni? Kështu që e kuptoj plotësisht, plotësisht. Është padyshim diçka që kërkon pak për ta mbështjellë kokën, veçanërisht sepse si, mund të shikoni NFT-të atje dhe mund ta kopjoni akoma. Siç mund të klikoni me të djathtën dhe ruani skedarin. Por ndryshimi është ju, mirë, ju mund ta bëni këtë. Askush tjetër nuk mendon se ju zotëroni skedarin. Mund të thuash, Oh, shiko, unë zotëroj dosjen. Dhe personi që ka në të vërtetë shenjën do të jetë si, jo, ju nuk e keni. Unë zotëroj dosjen, unë zotëroj token. Unë e zotëroj atë. Dhe të gjithë të tjerët që i tregtojnë këto NFT, do të jenë sikur, po, ai e zotëron atë. Ai e ka shenjën. Ju nuk e zotëroni atë. Thjesht klikove me të djathtën dhe e ruajtë skedarin. Jumos e zotëroni atë. Ai bën. Pra, e dini se çfarë dua të them? A ka kuptim kjo?

Joey:Po. E bën. Pra, EJ, e di që e keni parë këtë nga afër dhe disi...

Beeple:Lurking, nëse doni.

Joey:Po, ai ka qenë në përgjum.

EJ:Stalking.

Joey:Ai ka shitur disa kripto. Ai është në fakt një kriptoartist. Pra, në të vërtetë ka dy artistë kripto në këtë podcast. Pra po. Pra, EJ, si e shikoni këtë?

EJ: Kam shitur dy gjëra deri më tani. Është qesharake sepse kam kaluar nëpër të gjitha emocionet që ndjej sikur po kalojnë shumë stilistë të lëvizjes. Si fillim është kjo gjë e re. Ndjehet sikur sapo doli nga askund. Ashtu si Majk, unë nuk e di se cilët janë artistët që pëlqejnë dizajnerët e lëvizjes që ju e patë për herë të parë se jeni si, Oh, unë i njoh këta njerëz, këta njerëz po bëjnë para. Si, mendoj se personi i parë që pashë ishe ti me siguri, dhe më pas si Shams dhe Blake Kathryn, dhe më pas filloi të shpërthejë prej andej. Sepse të gjithë janë si, prisni, ju mund të bëni një milion dollarë për këtë. Po, do ta provoj. E dini?

Xhoi: Ia vlen një goditje.

EJ: Po. Ia vlen gjuajtja. Dhe kështu për mua personalisht, dhe shoh shumë njerëz që kalojnë këto emocione, është një gjë e re. Pra, çfarë bëni kur ka diçka të re që nuk e kuptoni? Ju ose keni frikë ose e urreni atë. Si, kështu që nuk është se. Njerëzit kanë frikë prej saj. Si, a do të shkatërrojë industrinë?nuk më pëlqen. Nuk më pëlqen kjo gjë. nuk e kuptoj. Dhe kjo ishte në thelb për mua. Mendova se kjo gjë është marrëzi. Është një modë, si çfarëdo qoftë, Beeple po merr paratë e tij. Por më pas fillova ta shqyrtoj më shumë. Dhe unë isha si prita, bëra, sa e hodha një gjë që e kisha bërë tashmë? Kjo është e bukur. Dhe këndvështrimi që shikova ishte ashtu si, nuk më interesojnë aspektet teknike të tij. Nuk më intereson nëse është një modë apo çfarëdo qoftë ajo. Gjithçka që di tani është se kjo është e zbatueshme, mirë, shpresojmë e zbatueshme. Shpresojmë që të mos jetë e gjitha si një skemë pastrimi parash siç mendojnë shumë njerëz. Dhe kjo është një tjetër gjë e pikëpamjes së bazuar në frikë për të gjithë këtë gjë.

Beeple:Mund t'ju siguroj se nuk është.

EJ:Po. Mirë. Pra, gjithçka ime ishte kjo, kjo është një fitim alternativ i të ardhurave...

Beeple: Epo, dua të them, shiko, shiko Joe. Xhoi, a e bleve atë pjesë të Gmunk për të pastruar para?

Joey: Nëse do të dija si të pastroj paratë, nuk do ta kishim këtë podcast Mike. Unë do të isha...

Beeple: Po, është diçka e tillë, mund ta çmontoni atë argument shumë shpejt sepse është sikur, po, nuk është pastrim parash. Unë mendoj se ajo që njerëzit nuk e kuptojnë është, dhe unë nuk e kuptova fillimisht, a është pak spekulative. Nuk është pak spekulative. Është mjaft spekulative.

EJ:E drejta.

Beeple:Dhe arsyeja që njerëzit paguajnë më shumë para sesa do të prisnitpër të paguar për këtë gjë është sepse dy arsye, arsyeja e parë është njerëzit që erdhën në këtë hapësirë ​​në fillim, kishte një furnizim shumë të vogël të artit. Dhe kishte një kërkesë të madhe për atë art. Dhe njerëzit që erdhën dhe donin të blinin këtë art kishin bërë tashmë para në kripto. Dhe kështu ata ishin më të mësuar të spekulonin.

Beeple: Pra, kur bletë kripto vite më parë, padyshim që spekulonit shumë më tepër. Dhe çdo investim është pjesë e spekulimit, pjesërisht si, në rregull, bazat e dinamikës së tregut të investimit, bla, bla, bla. Por asgjë nuk është garanci ose nuk do të ishte [e padëgjueshme 00:15:13]. Pra, ka njëfarë rreziku për të. Dhe në ditët e para të kriptos, kishte mjaft rrezik sepse kjo nuk u vërtetua se kush dreqin e di se ku do të shkojë kjo. E gjitha mund të paloset XYZ. Qeveria mund të hyjë dhe ta mbyllë të gjithë. Kishte shumë rrezik. Dhe kështu koleksionistët e hershëm dhe shumë koleksionistë tani do të grumbullojnë një shumë të konsiderueshme parash. Këta janë njerëz që janë mësuar të ndërmarrin rreziqe më të mëdha. Dhe kjo është arsyeja pse ju i shihni çmimet për shkak të atyre gjërave. Kishte një ofertë të ulët arti, furnizim të lartë koleksionistësh. Dhe ata koleksionistë ishin njerëz që janë mësuar të spekulojnë. Kjo është arsyeja pse duket sikur, ah, kush dreqin po paguan kaq shumë për këtë mut? A ka kuptim kjo?

Joey:Interesting.

EJ:Po, dua të them me të vërtetë, ështësi aksionet, apo jo? Sikur nëse mendoni për aksionet, është sikur po blej një aksion përmes E-Trade dhe shkëmbejnë para dhe pastaj nuk marr asgjë fizike, e dini, është e njëjta gjë. Pra është si...

Beeple:Po. Është padyshim e njëjta gjë, por është më shumë si, mendoni për të më shumë si arti i bukur. Çfarë e bën një pikturë të Jackson Pollock ku ka diçka? Janë vetëm disa spërkatje të ndyra në kanavacën e ndyrë. Ia vlen diçka sepse të tjerët e duan dhe mendojnë se ia vlen diçka. Kjo eshte. Kjo është gjithçka.

EJ:Po, pra çfarë mendoni se e sjell vlerën?

Beeple:Vlera është mungesa dhe njerëzit e tjerë e duan atë. Kjo është ajo, nëse askush nuk do ta donte, nuk do të kishte asnjë vlerë.

EJ:Dua të them për aq sa, sigurisht që ka si art, ky është art kripto në përgjithësi. Por për aq sa ju, arti juaj i kriptove ose qij kriptoarti i Renderit, ju e dini, është sikur, ne kemi pikëpamjen tonë në flluskën tonë të dizajnit të lëvizjes se kush mendojmë se bën punë të mrekullueshme dhe kush mendojmë se ndoshta nuk bën si sasi e madhe pune. Dhe unë mendoj se një pjesë e gjithë pjesës së frikës dhe zemërimit është sikur njerëzit do të shkonin në këto site të artit kripto dhe ata do të shohin si objektivisht, absolutisht mbeturina që qarkullojnë kripto artin GIF që shitet për rreth 5,000 dollarë. Dhe është si, kush po e paguan këtë? Dhe kush është ky person që e ka bërë atë gjë?

Beeple: Pra, këtu shkon prapaatë që po thoja. Nja dy gjera. Nuk duhet të pajtohem që objektivisht në sytë e mi të paktën nuk ka asnjë art objektivisht të keq. I gjithë arti është krejtësisht subjektiv.

EJ:E drejtë.

Beeple:Pra, për këtë je një gomar. Por jo jo jo.

EJ:Hej, unë thjesht po tregoj atë që njerëzit thonë.

Beeple:Thjesht po të bëj mut.

Joey:Ai është vjen e nxehtë.

EJ:Ka disa gjëra vërtet të çuditshme, ose është sikur të jetë një sferë me shkëlqim. Është një sferë me shkëlqim që mund ta bëj tani, ose është mësim i dikujt, siç është Jonathan Winbush. Ashtu si thjesht kopjimi i tutorialit tim dhe postimi dhe shitja e tij.

Beeple:Unë 100% e di se për çfarë po flisni. Njëqind për qind. Pra, këtu është arsyeja që është. Përsëri, kthehemi që në fillimet e kësaj lëvizjeje kishte shumë pak artistë dhe kishte një kërkesë të madhe. Të gjithë ne ishim në këtë, ju e dini, një lloj komuniteti të projektimit të lëvizjes. Ne nuk dinim për këtë. Dhe është në rritje për rreth dy vitet e fundit. Dhe kryesisht u rrit shumë gjatë vitit të kaluar.

Beeple: Pra pjesërisht kjo është arsyeja pse kushdo që e bëri këtë ka qenë ndoshta në këtë hapësirë ​​më gjatë se ju dhe ata kanë krijuar një emër në kjo hapësirë ​​me koleksionistët. Dhe koleksionistët, shumë prej tyre nuk dinë për hapësirën më të gjerë. Ata nuk dinë si njerëzitqë ju e dini në hapësirë ​​që nuk kanë hyrë ende në të, kush është si, Oh, kjo është, ju e dini, si dikush si Ash apo dikush si ai që ata nuk dinë për Ash, sepse ata dinë për kriptomat dhe ata e dinë ata duan të mbledhin art, por nuk dinë aq shumë për like, nga vijnë disa nga artistët.

Beeple: Pra, ka pak, këtu kthehem te kërkesa dhe balanca e ofertës me koleksionistët. Pra, shumë nga këta njerëz që fituan shumë para në kripto dhe ata janë sikur, në rregull, doja të diversifikoja llojin e portofolit tim. Dhe unë dua të investoj disa nga ato para në mbledhjen e artit. Dhe kështu, nëse Ash nuk është atje, ose Beeple nuk është atje, ose EJ nuk është atje për të bërë art, ata do të blejnë gjithçka që ka. Dhe kështu çdo gjë që ishte atje ishte ajo që njerëzit erdhën të parët në hapësirë. Pra, kjo është arsyeja pse ju shihni disa gjëra ku ju jeni disi, prisni, ata kanë paguar kaq shumë për këtë. Si, kjo është vërtet e lehtë. Dhe unë njoh një ton njerëzish që mund ta bënin atë gjë. Njerëzit nuk e dinë këtë. Disa nga koleksionistët në hapësirë, nuk e dinë se ka shumë njerëz që do ta bënin diçka të tillë. A ka kuptim kjo?

EJ:Ose ata, po, nuk e njohin Ash Thorpe. Ata nuk e njohin Gmunk si ne në industrinë tonë. Ata janë thjesht, kjo është një gjë, unë mendoj se objektivisht kjo është e bukur. Po.

Beeple:Ata mendojnë se po, ata mendojnë se është diçka e mirë. Unë nuk kam një ngarkesë muttë zgjedhjeve të tjera. Unë do ta blej atë.

EJ:E drejtë.

Beeple:Dhe këtu do të ndryshojë. Dhe ajo tashmë po ndryshon gjatë tre muajve të ardhshëm, e dini, tre muaj, gjashtë muaj apo çfarëdo tjetër, sepse tani të gjithë, ose shumë njerëz në hapësirën tonë dhe në hapësirën e artit si më të gjerë kanë filluar të zgjohen si të zgjohen për këtë. Dhe kështu ka një fluks të madh artistësh. Dhe kështu kjo është sikur dinamikat e tregut do të ndryshojnë. Dhe kështu me siguri po ecni përpara, nuk do ta shihni aq shumë sepse të gjithë njerëzit në Instagram që nuk ishin në dijeni të kësaj hapësire do të ndërgjegjësohen papritmas për të në gjashtë muajt e ardhshëm.

Beeple: Dhe kështu ju do të shihni një fluks të madh furnizimesh, furnizime arti.

EJ:Po.

Beeple:Dhe nëse të gjithë ata artistë nuk sjellin një ngarkesë të vogël koleksionistësh të rinj në hapësirë, ato çmime do të ulen.

EJ:Kjo ka shumë kuptim.

Beeple:Ata do të kthehen në më shumë nga ato që ju ose unë ndoshta do të konsideronim, ju e dini, normale apo e përshtatshme apo kjo apo ajo. Por nëse e dini, sikur koleksionistët e rinj të vijnë në hapësirë, njëlloj si Joey duke blerë gjëra të Gmunk si Joey, a do të kishit menduar më parë se do të paguanit Gmunk, sa do të kishit 500 dollarë për një nga MP4-të e tij?

Xhoi: Po. Unë definitivisht nuk e kam menduar kurrë këtë. Dhe me të vërtetë, kur e bleva, doja ta bëja në mënyrë që të mund të provoja se si është i gjithë procesi dhe të përpiqem tëfutuni brenda kokës së këtyre koleksionistëve. Sepse unë, ju e dini, e kam artin e mbyllur. Unë në fakt kam disa Beeple në zyrën time. Unë kam art në të gjithë shtëpinë time, por është si postera dhe gjëra të tilla si, e dini, është sikur do të shpenzoj njëqind dollarë për diçka, por për një, në thelb një MP4, jo. Dhe me të vërtetë më pëlqen i vetmi njohuri që mund t'u jap njerëzve duke dëgjuar, sepse mendoj se si artistë, është e vështirë të imagjinosh të shpenzosh këtë lloj parash për gjëra që ju vetë mund t'i bëni, ose ndoshta nuk ju pëlqen stili i tyre apo çfarëdo tjetër. e dini, duke u nisur nga mendësia e koleksionistëve, e pashë gjithashtu, para së gjithash, ka një treg dytësor për këto gjëra. Mund ta blini. Dhe pastaj, ju e dini, në rastin e disa prej punëve të Majk, ajo më pas shitet për dyfishin e asaj që dikush pagoi për të. Pra, ekziston ajo pjesë e spekulimeve.

Beeple:[i padëgjueshëm 00:22:49] katër herë. Por po.

Joey:Ka një gjë të tillë me të vërtetë interesante, mënyra se si funksionon të paktën faqja e Nifty ku mund ta blesh vetëm për tetë minuta dhe më pas xhirohet. Pra, ka një lloj eksitimi dhe gjëra të tilla. Dhe nuk e di, ata gjithmonë e bëjnë këtë, por është sikur, nuk e di. Është disi e tillë, thjesht është e vlefshme për ato tetë minuta, sepse edhe njerëzit e tjerë mendojnë se është e vlefshme dhe ju mund të bindni veten. Unë gjithashtu mendoj se një pjesë e madhe e saj, Majk, është se koleksionistët ka shumë më tepërpara atje nga sa i kupton një person mesatar. Si duket e çmendur që, e dini, mendoj se ishte sikur një fond australian VC të bleu një nga pjesët tuaja për 66,000 dollarë ose diçka të tillë. Kjo tingëllon si një shumë e çmendur parash për artistin mesatar, për artistët mesatarë që punojnë, por për një VC mesatare, kjo është si një nikel, e dini, dhe është thjesht një bast. Është si të shkosh në kazino dhe të luash ndonjë blackjack, e di? Dhe unë mendoj se ka edhe disa nga këto.

Beeple: Pak. Po. Dhe këtu kthehem te spekulimet e ngjashme se shumë nga koleksionistët e hershëm ose koleksionistët, e dini, koleksionistët më të mëdhenj në hapësirë ​​janë njerëz që kanë bërë një shumë të konsiderueshme parash në kripto. Dhe kështu ata janë mësuar të spekulojnë. Ata janë mësuar me një nivel më të lartë rreziku në këtë çështje sesa ju ose unë. Dhe kështu ndodh gjithashtu, dhe këtu ndihem shumë me fat, ndodh që ata vendosën të spekulojnë saktësisht se çfarë bëjmë ne. Dizajni i lëvizjes. Sikur mund të kishin spekuluar për ndonjë gjë. Dhe ndodhi që kjo hapësirë ​​shpërtheu rreth modelit të lëvizjes. Dhe kështu, njerëzit më të mëdhenj në hapësirë ​​deri më tani janë projektues të lëvizjes.

Beeple: Pra, kjo ishte sinqerisht sipas mendimit tim rastësisht, sepse përsëri, këto NFT mund të lidhen me çdo gjë. Ata mund të ishin bashkangjitur me çdo lloj arti. Ata thjesht u bënë shumë të njohuraditë, ai shiti mbi 3,5 miliardë dollarë vepra arti.

Me suksesin e shitjes së tij të artit kripto, Mike tani po udhëheq një revolucion në komunitetin e artit. Ai ka dëshmuar vlerën e punës dixhitale përtej çdo gjëje të parë më parë...dhe ai sapo ka filluar. Por si funksionon e gjithë kjo në të vërtetë? Kur blini art kripto, çfarë merrni? Çfarë do të thotë kjo për industrinë e dizajnit në tërësi? Dhe çfarë bën Majk tani që është një milioner i kriptove?

Ne jemi bërë fjalë për fjalë nga pyetjet, kështu që le të ulemi me vetë njeriun. Paralajmërim për përmbajtjen: Majk është aq i pafiltruar sa sugjeron arti i tij, kështu që shtrëngojini kutitë e trurit.

Crypto Art: Fame and Fortune - Mike "Beeple" Winkelmann

Shfaq shënimet

ARTIST

Beeple

‍GMUNK

‍Jackson Pollock

‍Justin Cone

‍Shams Meccea

‍Blake Kathryn

‍FVCKRENDER

‍Jonathan Winbush

‍Ash Thorp

‍Banksy

‍Justin Roiland

‍Jeff Bezos

‍Kaws

‍Nick Campbell

‍Deadmau5

‍Lil Yachty

‍Justin Bieber

‍Kevin Sorbo

‍Paul Bostaph

‍Slayer

‍Brett Favre

Chuck Norris

STUDIOS

Disney

WORK

Koleksioni NFT i Beeple

Rick N' Morty

‍Kimpsons

‍Simpsons

BURIMET

Cryptoart

Super i rrallë

‍Justin Cone

Blockchain

‍Bitcoin

‍Ethereum

‍Nifty

‍MakersPlace

I njohurdizajn lëvizjeje. Pra, po, është një botë shumë e ndryshme, shumë e ndryshme si ankandet dhe këto botime të hapura dhe botime të kufizuara. Si kjo nuk është diçka për të cilën kam ditur asgjë para tre muajve më parë ose mendësia e koleksionistit ose diçka si të mendoj për punën time në kuptimin e mungesës dhe si mund të mbaj vlerë në të dhe si mund ta lëshoj punën time në një mënyrë që do të maksimizojë sa para fitoj, por gjithashtu do ta bëjë atë në mënyrë që kur ta shes, të vlejë më shumë se sa e shes. Sepse siç thatë ju, në fakt pothuajse të gjitha pjesët vlejnë tre ose katër herë më shumë. Pra, nëse doni të blini, unë kisha një botim të hapur që ishte 969 dollarë. Dhe nëse doni të blini një nga ato tani, është të paktën 4,000 dollarë ndoshta për të blerë një të tillë dytësore.

Beeple: Pra, duke u përpjekur të mbash diçka të tillë, e di, këto janë gjëra të tilla Unë nuk jam mësuar dhe askush në industrinë tonë nuk ishte mësuar më parë, sepse ato janë koncepte të ngjashme me artin e bukur. Pra, po, këtu mendoj se është një kohë shumë emocionuese, emocionuese. Dhe me të vërtetë mendoj se ky është fillimi i njerëzve që shohin veprat e artit dixhital si art të vërtetë pa citat, sepse ne e marrim si të mirëqenë tani, e dini, unë kthehem te Cause dhe Banksy dhe kjo. Ne e marrim të mirëqenë që Banksy shet piktura për 10 milionë dollarë, por 20 vjet më parë, nuk ishte kështu. Ishte sikur, ky ishte vandalizëm. Graffiti ështëvandalizëm. Ky nuk është art. Sikur askush nuk do të paguajë 10 milionë dollarë për këtë mut, për dreqin po flisni?

Beeple:Dhe unë mendoj se ky me të vërtetë fillimi i kësaj me veprat tona artistike, sepse ju dukeni si mbishkrime apo ndonjë nga këto gjëra, si nuk ka asnjë mënyrë që të mos shikoni një pjesë të dizajnit të lëvizjes. Dhe si ajo më thuaj që nuk është zanati, mendimi i ndyrë mesazhi, puna e vështirë dhe nuanca e vënë në këtë send. Sikur nuk është ndryshe nga çdo formë tjetër e ndyrë arti. Ne thjesht nuk kishim një mënyrë që njerëzit ta mblidhnin me të vërtetë në një mënyrë që të mund të thoshin se unë e zotëroj këtë. Dhe tani ka teknologji të disponueshme për të thënë, jo, unë zotëroj këtë video që keni bërë dhe të gjithë të tjerët janë dakord. Po. Ai është djali që e zotëron atë për shkak të NFT-ve. Po.

Xhoi: Po. Është super cool. Pra, le të gërmojmë në disa nga specifikat se si kjo funksionon në të vërtetë financiarisht. Pra, çfarë është, dhe ju mund të jeni mjaft të shkurtër, por unë jam kurioz, si, në rregull, kështu që ju vendosni veprën tuaj artistike, dikush e blen atë. Natyrisht që duhet të ketë disa tarifa që shkojnë për Nifty. Unë po supozoj se, për shembull, nuk e di nëse po paguheni si dollarë apo Ethereum. Dhe kështu nuk e di se si duket situata tatimore. Dhe pjesa e fundit që e përmendët, por ka një treg dytësor. Dhe nëse e kuptoj, ju merrni gjithashtu një ulje të shitjeve dytësore të veprave tuaja artistike, kështu që nuk është vetëm që e keni shitur atë një herë dhe tani kjo është gjithçka që jenido të marrë. Nuk do të kesh më.

Beeple:Po. Pra, le të mbështetemi...

Joey:... jo vetëm që e shitët një herë, por tani kjo është gjithçka që do të marrësh.

Beeple:Po. Po.

Joey: Në fakt mund të marrësh më shumë.

Beeple: Pra, le të bëjmë një hap prapa nga kjo. Pra, ju jeni në këtë Cryptoart. Ju dëshironi të mësoni më shumë për të, këtë apo atë. Pra, mënyra se si është krijuar tani është se ka një sërë platformash të ndryshme, dhe të gjitha kanë mënyra të ndryshme se si shesin Cryptoart, rregulla të ndryshme se si mund ta blini atë dhe mënyra të ndryshme që artistët mund të punojnë atje dhe ta shesë, këtë apo atë. Pra, le të marrim Nifty, dhe një nga arsyet që më pëlqen Nifty është sepse mund ta bësh me para në dorë, mund ta bësh me kartë krediti. Ju nuk keni nevojë të kuptoni me të vërtetë pjesën e kriptos së saj. Nuk është kështu për të gjithë ata. Superrare, nëse dëshiron të blesh diçka në Superrare, duhet ta blesh me Ethereum, që do të thotë se në thelb duhet të kuptosh kriptomën shumë më tepër për të blerë diçka në atë faqe.

Beeple: Pra, duhet të merrni para nga llogaria juaj bankare, vendosini në një shkëmbim si Coinbase, konvertojini në Ethereum. Pastaj ju duhet të kuptoni kuletat në një shkallë që të instaloni MetaMask, që është një shtesë e Chrome, të vendosni para në portofolin tuaj MetaMask dhe më pas mund të blini gjëra në Superrare. Me Nifty, mund të regjistroheni me një kartë krediti. Në dy sekonda, mund të blinidiçka. Ata fshehin të gjithë atë funksionalitet. MakersPlace është shumë i ngjashëm me Nifty. Mund të blini gjëra me një kartë krediti. Origjina e njohur, besoj se ju nevojitet Ethereum për të blerë gjëra. E rrallë, ju duhet Ethereum për të blerë gjëra.

Beeple: Pra, të gjithë ndoshta do të lëvizin në një pikë ku mund të përdorni kartat e kreditit vetëm sepse është më e lehtë dhe ata do të jenë në gjendje të sjellin më shumë njerëz janë më shpejt në atë mënyrë, por të gjithë kanë rregulla të ndryshme, dhe këto janë të gjitha platforma të veçanta, lloj të veçantë... Mendoni për ata si Instagram të vegjël që kanë të tyret, ose Ebay të vegjël për Cryptoart, që kanë rregullat e tyre për blerjen dhe shitjen dhe këtë apo atë. Në Nifty, ju mund të... Ata janë si sythe të mbyllura, në një farë mënyre. Pra, në Nifty, mund të blesh një copë, dhe pastaj mund ta nxjerrësh menjëherë në shitje dhe t'ia shisësh dikujt tjetër për më shumë, ose është disi si platforma e tij e vogël tregtare.

Beeple: Pra, në Nifty, ose në të gjitha këto vende, këto platforma marrin një prerje. Në Nifty, është 20% që ata marrin nga shitja. Në veçanti në Nifty, është e gjitha me para në dorë, dhe kështu kur shitja përfundoi në fund të ankandit, unë kisha një gjendje llogarie në faqen e Nifty, dhe ishte 3.5 milionë dollarë, ose 3.3 milionë dollarë, sepse ata morën uljen e tyre prej 20% ose cfaredo. Pra, unë mund ta konvertoja atë në Ethereum, por në thelb është vetëm para në dorë, ose në rastin tim, thjesht e lidha me kabllo dhe e lidha në llogarinë time bankare,dhe ishte e gjitha 100% para gjatë gjithë kohës. Unë marrëzi, në kohën që nga dreqja ime, Ethereum është pothuajse dyfishuar, ose dyfishuar ose çfarëdo tjetër, dhe Bitcoin gjithashtu, kështu që fjalë për fjalë, nëse do ta kisha futur atë në Bitcoin në atë kohë, do t'i dyfishoja paratë e mia.

Beeple: Përsëri, 20/20 është prapa, por është ajo që është. Pra, në Nifty gjithçka bëhet me para të gatshme. Në Superrare, është e gjitha në Ethereum, por mendoj se njerëzit frikësohen pak nga kjo sepse mund ta konvertosh Ethereum menjëherë me para në dorë. Nuk është sikur, oh, është në Ethereum, kështu që është i mbyllur në këtë gjë të çmendur nga e cila nuk mund ta dilni. Nëse keni diçka në Ethereum, e çoni në Coinbase, e konvertoni në para, e keni përfunduar. Nuk është çfarëdo që është Ethereum atë ditë, kjo është ajo që është. Ethereum shkon lart e poshtë, kështu që ju duhet ta shikoni atë pjesë të tij, por nuk ka shumë rëndësi se si do të më kishin paguar.

Beeple: Unë mund ta kisha konvertuar menjëherë. .. Nëse do të më kishin paguar në Ethereum dhe do ta doja me para në dorë menjëherë, do të kisha thënë: "Mirë. Më jep Ethereum-in e ndyrë." Unë do ta transferoja atë në Coinbase, të cilin Coinbase është si një shkëmbim për shkëmbimin e parave të gatshme dhe Ethereum dhe kriptovalutave të ndryshme, do ta konvertoja menjëherë në para, bum, është para. Unë nuk do të varem shumë në atë pjesë të saj. Nuk ka shumë rëndësi se çfarë të paguajnë. Përsa i përket taksave, kush dreqine di? Ai do të jetë një gjigant [i padëgjueshëm 00:32:33] Nuk mund të flas nga distanca për pjesën e taksës, kështu që pyetja tjetër.

Joey: Kjo është vërtet qesharake.

EJ : Unë do të thoja që në atë temë në Twitter ku, Xhoi, bëre disa pyetje, ishte një person që dinte pak për gjërat e taksave, dhe ai tha që në thelb, ju thjesht e taksoni atë si art normal, dhe e vetmja gjë që më dukej interesante, dhe ndoshta njerëz, Mike, mund të flisni pak më shumë për këtë, por tarifat e gazit, sepse ka tarifa kudo që zbulova kur merresha me shitjen e Cryptoart, blerjen e Cryptoart, madje. konvertimin e Cryptoart në, ose kriptocoins në kriptomonedhë në gjëra të ndryshme, por ju mund të zbritni tarifat e gazit. Pra, unë mendoj se kjo është një nga gjërat e vetme, por gjithçka tjetër për të cilën jeni gati.

Beeple:Po. Tarifat e gazit janë... Nifty e përfshin atë në 20%, kështu që kjo është diçka që ata, përsëri... Sepse janë pak më ndryshe. Ata po krijojnë argumentet për ju, dhe është pak më shumë thjesht një lloj sistemi më i thjeshtë. Por tarifat e gazit janë në thelb tarifat për të shtuar gjëra në tabelën gjigante të blockchain, kështu që nëse doni të simbolizoni një pjesë të veprës së artit, ka tarifa të gazit që lidhen me këtë, dhe në varësi të... Këto tarifa gazi mund të ndryshojnë jashtëzakonisht, në varësi të asaj që po ndodh në atë kohë në rrjetin Ethereum. Pra, tarifat e gazit mund të jenëndonjëherë 10 dollarë, ose mund të jenë 100 dollarë, ose edhe më shumë se kaq. Pra, ky është padyshim një faktor në tarifat dhe diçka që mund ta zbritni. Varësisht se sa e shisni copën, kjo mund të jetë diçka e tillë si: "Mirë. Epo, as që bëra para, sepse tarifat e gazit ishin shumë, dhe pjesa u shit për shumën X dollarë”. Pra, patjetër që duhet ta marrësh parasysh.

Joey: Pra, Mike, nëse shet diçka, le të themi se shet diçka për 1,000 dollarë, dhe ka tarifa që dalin që shkojnë në Nifty, dhe pastaj kushdo që e blere per 1000 e shet per 2000, ju merrni pak. Po?

Beeple:Po. Pra, kjo është gjëja tjetër sepse, përsëri, kjo është ndërtuar mbi Ethereum, i cili ka rregullat e veta që ju mund t'i programoni në këto gjëra. Ka, do të thoja... Nuk jam në fakt i sigurt nëse janë të gjitha faqet, por të paktën në kuptimin tim, rregulli i përgjithshëm është se ka 10% honorare për shitjet dytësore. Pra, kjo do të thotë nëse dikush blen diçka në Nifty, dhe më pas e shesin atë, ju merrni 10% të kësaj. Pra, kjo prodhon interesante... Kjo është, përsëri, diçka me të cilën nuk jeni mësuar. Ka disa paralajmërime për këtë. Paralajmërimi më i madh është se për momentin, ato janë specifike për platformën, mendoj, ose nëse e merrni veprën tuaj artistike midis platformave, atyre honorareve, kjo e prish atë. Nuk ka ndër-platformëhonorare.

Beeple: Pra, njerëzit që blejnë gjëra në Nifty, në fakt mund ta heqin atë nga Nifty, dhe më pas do të thyejë atë 10%, dhe ata mund ta vendosin atë... Quhet OpenSea, dhe është diçka si... Ata mund ta vendosin në portofolin e tyre, dhe atëherë ju nuk e merrni atë 10%. Pra, me dijeninë time, është e njëjta gjë në Known Origin ose ndonjë nga këto platforma të tjera, që ata mund ta heqin atë nga sistemi, dhe atëherë ju nuk do ta merrni atë 10%. Pra, për mua, ajo pjesë e saj, mendoj se potencialisht, ata do të lëvizin për ta bërë atë ndër-platformë në të ardhmen, ndoshta. Nuk e di se sa fort po e shtyjnë njerëzit për këtë, por për mua, atë pjesë të saj tani, do ta kategorizoja pak më shumë në të këndshme për ta pasur dhe jo diçka që 20 vjet nga tani unë jam duke bankuar në këto honorare. , e cila ende vjen nga këto gjëra.

Joey:Kjo ka kuptim. Po. Pra, le të hyjmë në disa nga, supozoj, mendësitë rreth kësaj, sepse mendoj se artistët e mirë dhe ndoshta edhe ilustruesit, ka disa lloje të projektuesve që ndoshta janë ekspozuar ndaj shitjes së artit tuaj përpara se dizajnerët e lëvizjes të mësohen me të vërtetë kjo. Pra, fillimisht, unë jam thjesht kurioz, a ndihesh ndryshe për ty të paguhesh për një vepër arti, fjalë për fjalë tregtohet si art, dhe njerëzit po e blejnë sepse është art, kundrejt klientëve tuaj që ju punësonin dikur ? Unë jam duke supozuar të mësuar, sepse unë jam duke supozuar se ju nuk do të bëni klientpunoni përsëri. Unë i sigurt si ferr nuk do. Po. Por a ndihet ndryshe?

Beeple: Nuk do të thosha kurrë, por do të them që norma ime ditore u rrit shumë.

Joey:Po.

Beeple: Unë do të them që tarifa ime ditore u rrit shumë.

Joey: Duhet të paguhesh në Ethereum. Pra, a ndjehet ndryshe, megjithatë? A ndihet ndryshe të paguhesh si artisti Beeple kundrejt Beeple si profesionisti i pavarur që bën mut.

Beeple: Jashtëzakonisht ndryshe sepse është një mentalitet shumë i ndryshëm dhe tani do ta konsideroja veten time, edhe pse jam i sjellshëm termi i urrejtjes, një artist citate-pacitues, dhe për mua, të gjithë kanë përkufizimin e tyre për këtë mut. Përkufizimi im ishte nëse je artist, je dikush që bën funksionimin e specifikave. Ju thjesht bëni një vepër arti dhe më pas është si, "A dëshiron dikush ta blejë këtë?" Ndoshta dikush do ta blejë atë, dhe ndoshta nuk do ta blejë. Nëse je dizajner, klienti vjen tek ti dhe ata thonë: "Kam një problem. A mund të më vizatoni një foto që zgjidh problemin tim?" dhe ju thoni, "Mirë," dhe ata ju paguajnë për fotografinë, dhe ata vendosin se cila është fotografia, dhe ju i vizatoni atyre foton e tyre, dhe kjo për mua është një stilist.

Beeple:I bëra 95 % e parave të mia si stilist para kësaj, dhe kështu është një lloj paradigme shumë e ndryshme, klienti kundrejt koleksionistit, dhe në fakt është shumë më mirë, sepse për të qenë i sinqertë, kur keni dikë që po mbledh veprat tuaja artistike, ata' ridisi në ekipin tuaj, sepse të dy po punoni drejt të njëjtit qëllim, sepse u bën dobi atyre që ju shohin të keni sukses si artist, sepse atëherë vlera e asaj që ata kanë shpenzuar tashmë do të rritet dhe do t'ju sjellë dobi të shihni që veprat e tyre artistike të shkojnë. lart sepse kjo do të thotë se vepra juaj artistike vlen më shumë. Pra, ju jeni duke punuar për të njëjtin qëllim, kundrejt një klienti, kjo mund të tingëllojë e keqe, por dinamika e tregut të nivelit të lartë, thjesht e nivelit të lartë, ju po përpiqeni të merrni sasinë më të madhe të parave për shumën më të vogël të punës, dhe ata po përpiqen të marrin maksimumin e punës për shumën më të vogël të parave.

Beeple: Pra, ju jeni në njëfarë mënyre kundër njëri-tjetrit dhe kjo tingëllon keq, dhe Unë nuk dua që klientët për të cilët kam punuar në të kaluarën të mendojnë se unë isha kundër tyre, por e dini se çfarë dua të them? Kështu është. Ata nuk janë si: "Unë po përpiqem t'ju jap shumën maksimale të parave për sasinë e vogël të punës". Marrëdhëniet klient-dizenjues nuk funksionojnë kështu. Pra, është shumë ndryshe, dhe sinqerisht është shumë më mirë sepse, përsëri, qëllimet tuaja janë në linjë. A ka kuptim kjo?

Joey:Totally. Po. Pra, EJ, e di që keni menduar shumë edhe për këtë, për këtë mentalitet artistik. Si e shikoni?

EJ:Po. Dua të them, Majk, ti ​​sapo ke thënë se e urren termin artist, dhe ndihem sikur të gjithë janë kaq të mposhtur. Kthehemi tek ajo frikë, urrejtje ndaj kësaj gjëje që neOrigjina

‍Rareable

‍SCAD

‍Nike

‍Society6

‍Beeples Prints on Society6

‍Twitter

Christies

‍Netflix

‍Google

‍Tickle Me Elmo

‍Jiminy Cricket

‍Mograph.com

OpenSea

‍Cameo

Transkript

( EXPLICIT )

Joey: Në rregull, zotërinj, EJ mirë si gjithmonë të keni në. Dhe Mike Winkelmann, superstar i artit kripto. Faleminderit shumë që erdhët të mallkoni dhe të na tregoni histori për atë që sapo ju ka ndodhur. Unë e vlerësoj atë.

Beeple:E vlerësoj që jam këtu.

Joey:Po. Kështu që, kur ju dërgova email për të pyetur nëse do të vini dhe do të flisnit për artin e kriptove dhe si ka qenë përvoja që sapo keni kaluar, në fakt, ju pyeta, isha sikur, Hej, ndoshta mund të kishim dikë tjetër të vinte për të shpjeguar se çfarë lloji i kriptos është dhe si funksionon gjëja e blockchain. Dhe ti ishe sikur, oh, unë në fakt kam një diplomë të shkencave kompjuterike, kështu që unë mund të flas për këtë. Kështu që mendova se do të ishte mirë të filloja atje. Pyetja numër një që unë mendoj se të gjithë kanë është se çfarë dreqin. Doja të isha i pari që mallkoj, çfarë dreqin është kriptoarti që nuk do të jetë bomba e fundit F. Çfarë është kripto arti? Si lidhet me kriptomonedhën dhe blockchain dhe të gjitha ato gjëra?

Beeple:Po. Pra, po, dhe dua të paratha se nuk jam aspak ekspert në këtë, por kam qenë goxha goxha thellë në të për të fundit.nuk e di. Askush nuk shkon në SCAD ose në shkollën e dizajnit me këtë mentalitet, "Unë do të fitoj para nga arti im me kuota-uncitim, ose arti i kapitalit A." Ti më kupton se ku e kam fjalën? Njerëzit po hyjnë si, "Unë do të punoj për-"

Beeple:Jo ne projektuesit e lëvizjes.

EJ:Po. "Unë do të shkoj në X, Y, Z Studio. Unë do të punoj për Nike, dhe ata do të më paguajnë për të bërë këtë gjë, për të punuar në projekte fantastike dhe për të paguar në këtë mënyrë," dhe është një. nga këto gjëra ku askush jashtë kësaj gjëje kripto, përveç nëse bën fotografi, ose ndoshta shesin printime si ju në Society6 ose çfarëdo tjetër -

Beeple: Kjo ishte një sasi shumë, shumë e vogël e të ardhurave të mia, shumë i vogël.

EJ:E drejtë, por deri më tani, kjo është mënyra e vetme që mund të fitosh para nga puna jote. Po?

Beeple:Po.

EJ:Ky lloj hapi gjithçka për këdo që mundet, epo, mendoj se pothuajse kushdo, për sa kohë që mund të pranoheni në një nga këto sajte , dhe kjo është një lloj teme për të cilën mund të flasim pak më vonë, por për sa i përket mua dhe asaj që kam parë përmes Twitter dhe gjëra të tilla, njerëzit janë vetëshkatërrues. Gjithkush duket se puna e tyre është e tmerrshme, madje edhe ju vetë. Ju e thoni atë gjatë gjithë kohës, katrahurat e punës suaj, mbeturina, çfarëdo, dhe unë mendoj të njëjtën gjë edhe për veten time, por ekziston ky moment-

Beeple: Mendova se do të thoshit, "Unë mendoj e njëjta gjë për punën tuaj."

EJ: Faleminderit, mik. Faleminderit,zotëri.

Beeple:[crosstalk 00:41:56] dhe unë mendoj të njëjtën gjë. Puna jote është e keqe.

EJ:Po. Faleminderit. Dua të them, ju e keni atë në emër të faqes tuaj të internetit, thjesht Beeple Crap, dhe mendoj se të gjithë kanë atë mentalitet, sindromën e mashtruesit, si, "Kush jam unë? Askush nuk do të gjejë ndonjë vlerë në asgjë që unë po e bëj këtë ata do të paguajnë Ethereum ose para, apo edhe para të Monopoly. Por unë do t'ju them se çfarë. Kur vendosa... shita një-

Beeple: Më lejoni t'ju ndaloj për një sekondë atje sepse ndihem sikur njerëzit me të vërtetë mendojnë se këto janë paratë e Monopolit. Mund të siguroj se është gjithçka-

EJ: Kjo është e vërtetë.

Beeple:... para të gatshme.

EJ:Po.

Beeple: Ethereum është thjesht... Mendoni për Ethereum... Mos e mendoni si diçka të çmendur. Mendoni për atë si pesos ose ndonjë lloj tjetër... Thjesht jo dollarë, sepse fjalë për fjalë mund të konvertohet menjëherë në dollarë. Pra, asnjë nga këto nuk po paguhet me para qesharake, para magjike apo fasule magjike. Janë para të vërteta, kështu që kur dikush shet diçka për 2,000 dollarë, është 2,000 dollarë.

EJ:Oh, po.

Beeple: Pra, këtu nuk ka para magjike. Këto janë vetëm para.

EJ: Epo, po. Dua të them, jam paguar në Ethereum për copën time të parë që shita, dhe-

Beeple:Dhe ju mund ta kishit konvertuar menjëherë atë Ethereum në dollarë.

EJ:Jo. E mbajta aty sepse nuk e kuptojaEthereum. E dija në vitin 2018 ose diçka të tillë, çmimin që... Kur dikush bleu sendin tim, unë mora 1.5 Ethereum, i cili në atë kohë barazohej me ndoshta 1000 dollarë, dhe isha njëlloj si: "Mat e shenjta. Sapo bëra 1000 dollarë, Por që atëherë, unë mendoj se një Ethereum ishte 570 dollarë. Tani janë mbi 1000.

Beeple:Po.

EJ:Pra, i mbajta ato para vetëm sepse isha sikur, "Kjo është si të marr patate të skuqura falas në një kazino. Thjesht do ta lë të kalojë."

Beeple:Por kjo është gjëja. Mendojeni atë si një monedhë të huaj, por është një monedhë e huaj që shkon lart e poshtë realisht shpesh, dhe mund të shkojë shumë lart e poshtë.

EJ:Por minutë pas minute. Po.

Beeple: minutë pas minutë. Pra, ju ka ndodhur të jeni me fat që u ngrit. Mund të ketë qenë absolutisht, dhe ende mund të bjerë.

EJ:Oh, sigurisht.

Beeple:Pra, kjo është diçka për të cilën duhet të mendosh kur të jesh një artist që po bën para nga këto gjëra, është se ato janë shumë më të paqëndrueshme se paratë. Pra, nëse doni ta mbani atë në Ethereum, sinqerisht do ta vendos, dhe duhet ta kisha bërë menjëherë, sinqerisht, sa më shumë të kem mësuar për Ethereum dhe Bitcoin, do të vendos një me të drejtë, jo një gjë e madhe, por unë do të filloj të vendos disa para në Ethereum, sepse mendoj se nëse këto gjëra mund t'i mbijetonin vitit të fundit të ndyrë të COVID dhe gjithë kësaj mut të çmendur, mendoj se do të jenë përreth për njëe dyta. Sa më shumë që kam mësuar rreth tyre, aq më shumë e shoh Ethereum si çdo kompani tjetër teknologjike. Janë një tufë djallëzësh të ndyrë që punojnë në zgjidhjen e problemeve dhe përpiqen t'i bëjnë gjërat e tyre më të vlefshme. Kjo, për mua, nuk është ndryshe nga Facebook, Twitter, çfarëdo, blah, blah, blah. Pra, mendoj se është një investim i realizueshëm. Thënë kjo, është padyshim një investim i paqëndrueshëm. Pra, thjesht për ta hedhur atë atje.

EJ: Krejtësisht. Po. Dua të them, është si diversifikimi apo portofol. Ju nuk dëshironi t'i keni të gjitha patate të skuqura në një stok ose çfarëdo tjetër. Është shumë e tillë me sa kuptoj unë. Por e di që kalova disa emocione kur shita të parën, ku ishte si: "Oh, kjo, mendoj se ka njerëz atje që paguajnë për artin tim, dhe duan të më mbështesin dhe u pëlqen ajo që jam. duke bërë", dhe e kam parë... Unë ndjek hashtagun Cryptoart në Twitter dhe gjëra të tilla, dhe shoh njerëzit duke u emocionuar shumë kur shesin veprën e tyre të parë të artit sepse është si ky zbulim për ta për sa i përket mendimit. aty ku është sikur, ti mendon se puna jote është e pavlerë dhe askujt nuk i pëlqen ajo që bën, por wow, a është ajo që thjesht kthehet me kokë poshtë kur sheh dikë që ka paguar 1000 dollarë për një gif looping ose diçka të tillë. Çfarë emocionesh përjetuat kur... A ishte ajo e parë që keni shitur disa pjesë?

Beeple: Pra, pika e parë që bëra unëishte... Pra, për të mbështetur, kur mora vesh për hapësirën, pashë Superrare, dhe ishte sikur, mut i shenjtë, njerëzit po bënin një bandë parash. Pra, menjëherë shikova personin që po fitonte më shumë para në Superrare, dhe ai ishte një artist i quajtur Murat Pak, dhe kisha folur me të më parë, kështu që menjëherë i dërgova një mesazh. Unë thashë: "Djeku, çfarë dreqin po ndodh me këtë?" Pra, ai ishte mjaft i këndshëm për të biseduar me mua për disa orë dhe disi më shpjegoi dhe më dha pak të kuptoj se çfarë dreqin është kjo hapësirë. Pra, që andej, unë sapo hyra me kokë dhe u drejtova drejtorëve ekzekutivë të të gjitha këtyre platformave të ndryshme, dhe ishte si, "Djeku, çfarë dreqin? A mund të flasim?" dhe më pas kontaktoi me artistë të ndryshëm në këtë hapësirë, kontaktoi koleksionistët në këtë hapësirë, thjesht duke u përpjekur të kuptonte këdo që do të hynte në një telefonatë në Zoom me mua dhe do të bisedonte për 30 minuta, "Çfarë dreqin po ndodh këtu?"

Beeple: Pra, fola me shumë njerëz, dhe kështu një nga njerëzit me të cilët fola, një nga njerëzit e parë me të cilët fola ishin njerëzit në Nifty, dhe ata në fakt kishin kontaktuar një muaj më parë atë ose dy muaj më parë, dhe unë thjesht e injorova sepse isha si, "Unë nuk e di se çfarë dreqin është kjo." Kështu që, fola me ta dhe ishte sikur, oh, ndërsa po flisja me ta, ne po flisnim për një pjesë që shiste Christies rreth një muaj më parë, dhe kishte një NFT të bashkangjitur menjë skulpturë, dhe ajo ndryshoi në bazë të vendit ku ishte skulptura në botë. Pra, përsëri, këto gjëra mund të ndryshojnë sepse token mund të tregojë në një skedar, ai tregon në një skedar video, por gjithashtu mund të tregojë në një skedar tjetër video. Ju mund ta bëni atë në mënyrë që të mund ta ndryshoni më pas, dhe është si, "Mirë, unë do të ndryshoj vendin ku po tregon në blockchain në një skedar tjetër video."

Beeple: Pra, unë isha si, "Po sikur të bëjmë diçka bazuar në zgjedhje?" Kjo ishte rreth tre javë para zgjedhjeve ku skedari video do të kishte një gjendje ku ata nuk e dinin se kush do të fitonte, sepse padyshim, ne nuk e dinim në atë kohë, dhe më pas nëse Trump fiton, do të ndryshojë në këtë skedar. , dhe nëse Biden fiton, do të ndryshojë në këtë dosje. Pra, ata thonë: "Oh, po. Le ta bëjmë atë." Pra, atëherë më duhej ta bëja para zgjedhjeve, sepse e gjithë puna ishte sikur po blinit diçka ku nuk e dinit videon përfundimtare që po blini. Ky ishte një lloj koncepti pas pjesës. Kështu, bëra dy pjesë që doli në ankand, dhe më pas bëra edhe një gjë tjetër, të cilën askush nuk e kishte bërë kurrë në atë kohë, ishte se bëra një botim prej 100 për 1 dollarë.

Beeple: Pra, kjo ishte një edicion i kufizuar i një prej 100, i njëjti skedar video, dhe kështu kur bëni diçka të tillë, padyshim, vlen më pak se një nga një. Nëse bëni diçka që është një botim i vetëm, ai ështëvetëm një, vetëm një person mund ta zotërojë atë, dhe kështu vlen më shumë. Nëse bëni diçka ku një botim prej 100, njësoj si printet apo ndonjë gjë tjetër, 100 njerëz e zotërojnë atë, padyshim, vlen më pak. Pra, unë thashë: "Mirë. Po sikur ta bëja që të ishte 1$?" duke e ditur mirë se është sikur, në rregull, mirë, kjo ndoshta vlen më shumë se një dollar, por duke mos ditur vërtet se sa vlen. Pra, kjo ishte pika e parë që bëra.

Beeple: Pra, ata thanë, "Oh, kjo do të shitet menjëherë," dhe kështu ishte sikur, kur ata thanë menjëherë, Mendova pesë minuta, 10 minuta, çfarëdo. Pra, vjen nata e rënies dhe të gjitha këto kanë kohë shumë specifike. Është ora 19:00, dhe është shumë sikur, në rregull, të gjithë e dinë se rënia do të ndodhë në orën 19:00. Kështu, shkova te vëllai im dhe prindërit e mi dhe thashë: "Epo, pse nuk provoni ta blini që të mund ta ktheni?" dhe mendova se njerëzit do të ishin në gjendje ta kthenin atë për ndoshta 100 dollarë ose diçka të tillë, përfundimisht. Mendova se do të ishte ndoshta diku midis 10 dhe 100 dollarë, sepse përsëri, është një nga 100, kështu që është sikur, mirë, mirë, sa vlen vërtet? Sepse ka 100 nga këto gjëra ekzaktësisht të njëjta atje.

Beeple: Gjëja tjetër është se ato janë të numëruara. Pra, nëse dikush ka një nga 100 dhe dikush ka dy nga 100 dhe dikush ka 69 nga 100 dhe dikush ka 100 nga 100, kështu që ka rëndësi edhe në vlerën e këtyre.Natyrisht, një nga 100 vlen më shumë se 87 nga 100. Pra, erdhi koha e rënies. Prindër, të gjithë janë duke pritur për këtë gjë. Po numëron mbrapsht. Ata janë gati për të shkuar. Ata janë të regjistruar në sit, gati për ta blerë këtë gjë sapo të dalë në shitje. Sapo gjëja del në shitje, faqja rrëzohet. [i padëgjueshëm 00:51:11] përplasje të ndyra. Është sikur, Zoti e mallkoftë.

EJ:Nice.

Joey:Nailed it.

Beeple:[crosstalk 00:51:14] kthehu, asnjë nga ata e morën atë. Të gjitha janë shitur. Pra, ishte sikur, oh, mut. Pra, kur ata thanë se do të shitej menjëherë, ata nënkuptonin fjalë për fjalë menjëherë. Pra, tani njerëzit i kanë këto 1 dollarë nga 100, dhe ata mund t'i rishesin menjëherë dikujt tjetër që nuk i ka marrë, sikurse nuk i kemi marrë ne, por i dëshiron. Pra, brenda 45 minutash, dikush e rishiti atë gjë për të cilën paguan 1 dollarë për 1000 dollarë. Pra, unë thashë: "Oh, zot. Çfarë dreqin?" Pra, ai djalë që e bleu atë, djalë apo vajzë, sido që të jetë, pagoi 1 dollarë, dhe më pas një orë më vonë, e shitën për 1000 dollarë dhe duhej të mbanin, përsëri, 90% të kësaj. Pra, ai person sapo bëri, një person i rastësishëm, sapo bëri 900 dollarë, dhe unë bëra 100 dollarë. Kështu, në fund të asaj nate, rreth katër orë më vonë, dikush shiti një nga ato sende prej 1 dollarësh për 6,000 dollarë. Pra, dikush duhej të mbante 5,400 dollarë atë natë për diçka që sapo pagoi 1 dollarë pesë orë më parë.

Beeple: Pra, ishte njëlloj si, "Të shenjta. Çfarë dreqin?" dhe kjo ishtethjesht kaq i çmendur, të qenit si... Sinqerisht, ishte një ndjenjë e ndyrë e mrekullueshme sepse ishte sikur po e shijoja duke parë këtë mut. Pra, atëherë pjesa tjetër e rënies ishin dy pjesët e ankandit, dhe kështu ato u nxorrën në ankand të nesërmen. Shumë nga ankandet janë 24 orë ose çfarëdo. Pra, ajo u hodh në ankand të nesërmen, dhe të dyja ato pjesë të ankandit shkuan për 66,000 dollarë. Pra, padyshim që isha si "I Shenjtë..." 66,000 dollarë secili. Kështu, në atë fundjavë bëra rreth 130,000 dollarë, dhe ato pjesë, pjesët që bëra, ishin pjesë që më zgjatën rreth dy ditë, dy deri në tre ditë, sepse përsëri, e gjithë gjëja u bashkua menjëherë para ankandit. Ato janë të ngjashme me gjërat që postoj në Instagram. Janë video 10 deri në 15 sekonda që qarkullojnë. Janë diçka për të cilën kalova disa ditë. Pra, isha i vogël, "Oh, vogëlushi i ëmbël Jezus." Kjo është-

EJ: Është një fundjavë e mirë. Kjo është një fundjavë e mirë.

Beeple:Kjo është një fundjavë e mirë.

EJ:Po.

Beeple:Po. Pra, atëherë isha shumë i përfshirë në këtë gjë. I thashë, "Mirë. Kjo është gjëja. ​​Ne do ta kalojmë këtë për një sekondë. Ne do ta kalojmë këtë derisa ajo të digjet këtu." Pas kësaj, sepse përsëri po ua shpjegoja këtë njerëzve, shumë njerëz nuk kishin dëgjuar kurrë për këtë, kështu që unë pata shumë të njëjtat pyetjeqë unë jam i sigurt që e keni marrë, si, "Çfarë dreqin është kjo? Pse do të blej diçka në Instagram?" Pra, ja ku hynë pjesët fizike për rënien e radhës, por po, kjo ishte disi... As që e mbaj mend pyetjen. Unë thjesht kam nofulla përgjithmonë.

EJ: Po. Edhe unë e harroj pyetjen, por e vetmja gjë për të cilën dua të tërhiqem është që përmende se para se të merreshe me këtë, ke folur me shumë koleksionistë. Ti fole me shumë njerëz në këtë hapësirë ​​dhe gjëra të tilla, dhe unë do të doja të dija, a ka pasur ndonjë bisedë rreth... Vetëm nga këndvështrimi i një të huaji, duket se ka një estetikë të caktuar që koleksionistët me të vërtetë po kërkojnë . Është shumë kështu në atmosferat e përditshme ku është si kafkat me valë avulli, kafkat e arta, sendet romake të autobusit me forma neoni dhe manekinet pa flokë. A keni bërë ndonjë kërkim dhe keni gjetur, ky është stili, kjo është estetika që po kërkojnë koleksionistët, dhe kështu funksionoi, apo është pula para vezëve? Si funksionon kjo?

Beeple: Sinqerisht, jo me të vërtetë. Dua të them, i pashë këto gjëra dhe thashë: "Mirë. Epo, kjo nuk është aq e ndryshme nga ato që shihni në Instagram."

EJ: Pikërisht. Po.

Beeple: Sinqerisht, ishte sikur, unë gjithmonë do të bëj të ndyrë veten time. Unë jam duke shkuar për të bërë mutin tim. Nuk është se do të ndryshoj stil, dhe unësaktësisht tre muaj. Kështu që tre muaj më parë, dhe para tre muajsh më parë, njerëzit vazhdonin të më goditnin, shoku, duhet të kontrollosh këtë gjë NFT, duhet të kontrollosh këtë libër NFT. Dhe unë disi e shikova dhe mendova se nuk e kuptoj. Dhe unë disi, thjesht ndalova së shikuari dhe çfarëdo. Dhe pastaj kaluan disa muaj dhe më pas e shikova përsëri në 14 tetor. Sepse shikova prapa në historinë e bisedës dhe shkova në "Super Rare" dhe ishte si një mut i shenjtë. Unë i njoh të gjithë këta artistë. Ata janë artistë në skenën e MoGraph dhe po bëjnë shumë para. Pra, kjo është diçka që duhet të bëj.

Beeple: Pra, në thelb ajo që është arti i kriptos në përgjithësi, është përdorimi i blockchain për të bashkangjitur në thelb një provë pronësie për çdo gjë. Kështu që ju mund ta bashkëngjitni atë në një video. Mund ta bashkëngjitni në një JPEG, mund të jetë një MP4, mund të jetë çdo gjë. Pra, në të vërtetë është vetëm diçka që thotë, ky person e zotëron këtë gjë dhe ju mund të provoni se jeni i vetmi person që e zotëron atë. Dhe po, kjo është me të vërtetë gjithçka. Dhe kështu artistët mund të marrin një lloj vepre arti që kanë bërë tashmë dhe në thelb t'i presin, ose ta shënojnë, që është procesi i vendosjes së saj në blockchain, gjë që kushton para sepse në thelb po u tregoni të gjithë këtyre njerëzve se janë një lloj minierash Ethereum, Hej, unë dua ta shtoj këtë në blockchain. Dhe ata janë sikur, në rregull, ne do ta llogarisim atënuk do të rekomandoja ta bëni këtë. Unë patjetër do... Nuk mendoj se ka një stil të caktuar për të cilin njerëzit duan. Mendoj si më shumë njerëz... Mendoj se kishte njëfarë... Kur mendoj për Cryptoart, disi e di se çfarë do të thuash. Unë kam një stil të caktuar, dhe madje, brenda tij, ka një lloj-

Beeple:Style dhe ka edhe... Brenda kësaj, ka nën-stile të tjera, si arti i plehrave ishte një lëvizje e vogël në këtë. Pra, për mua, unë mendoj se kriptoart ka një estetikë të caktuar. Mendoj se ndërsa gjithnjë e më shumë njerëz vijnë në hapësirë, do të jetë thjesht art dixhital. Unë mendoj se pjesa e kriptoartit të saj do të bjerë dhe do të jetë si, "Kjo është mënyra për të shitur artin dixhital". Unë nuk do të ndryshoja atë që bëni për të provuar të përputhem me diçka sepse... Nuk e di, ju nuk e dini se çfarë është ajo gjë. Bëni punën që ju pëlqen. Unë nuk do të përpiqesha të ndryshoja estetikën tuaj për të shitur diçka.

EJ:E drejtë. Ose kush jeni ju, përshtatuni me një modë apo diçka të tillë.

Beeple: Po, dua të them, nuk është ndryshe nga ajo në Instagram, si pëlqimet. Është si, "Ti mund ta bësh këtë. Oh, kjo është ajo që bëjnë të gjithë", por mendoj se sa më shumë të dallosh, aq më shumë do të të sjellë dobi, kundrejt përpjekjes për t'u përshtatur.

EJ: Po. Mendoj se një nga gjërat që pashë menjëherë dhe pse mësova në të vërtetë për Origjinën e njohur ishte... Miku im, ai është një artist shumë i mirë 2D, animator 2D, dhe për aq sagjërat e para të dukshme që kam parë ishin jashtëzakonisht të rralla, dhe lloji i artit: gjëra të vogla me valë avulli dhe gjëra me pamje të përditshme në Superrare. Gjërat e tij, emri i tij Jerry, ai ishte artisti i parë 2D që pashë në disa nga këto platforma. Kështu që unë iu bashkua kësaj, dhe ngadalë po shoh gjithnjë e më shumë artistë 2D, si dizajnerët e lëvizjeve 2D, që shesin gjërat e tyre dhe janë mjaft të suksesshëm. Dhe në fakt vetëm dje, pashë Justin Roiland që krijoi Rick and Morty. Ai po shet skica dhe gjëra si [e padëgjueshme 00:01:53], që është çmenduri.

Beeple:Po. Gjithçka do të vijë, të gjitha stilet. Ndërsa gjithnjë e më shumë njerëz vijnë tek kjo, prandaj them se kriptoart kishte një estetikë të caktuar. Unë nuk e besoj këtë afatgjatë... Personalisht, nuk besoj se do të shihet si kriptoart. Mendoj se teknologjia që qëndron pas saj... Mendoj se ndërsa bëhet gjithnjë e më e zakonshme, askush nuk do t'i kushtojë vëmendje asaj pjese të saj. Është disi si, "Mirë, mirë, kjo është një mënyrë për të përdorur, për të mbledhur vepra arti dixhitale. Unë nuk e kam fjalën për pjesën e blockchain të saj, ose se si funksionon ajo pjesë e saj." Ashtu si unë nuk bëj një mut të ndyrë se si funksionojnë kartat e kreditit. E nxjerr copën e plastikës, marr karamele të frikshme dhe vazhdoj me ditën time. Nuk mendoj se kam bërë një kriptomë elektronike dixhitale të frikshme - E dini çfarë dua të them? Është dobia e tij, dobia e tij, mendoj unëdo të zëvendësojë çdo lloj estetike aktuale që është në këtë fazë.

EJ: Pothuajse mendoj se ajo fazë e kriptoartistëve, kurrë nuk më ka pëlqyer shumë, sepse është pothuajse sikur po vizatoni një vijë në rërë dhe ju' duke qenë përjashtues. Pse ekziston ky emërtim? Pse nuk je thjesht një artist?

Beeple:Po, këtu nuk jam... Mendoj se ka pasur disa njerëz që identifikohen si kriptoartistë dhe kanë një estetikë të caktuar, ose duke përdorur programueshmërinë e këto argumente për të bërë një lloj të caktuar arti që është më i varur nga aspekti kripto i tij. Por mendoj se sa të piqet hapësira, përsëri mund të gabohem, mendoj se do të shihet më shumë. Unë mendoj se kjo do të shihet si lindja e artit dixhital si një lëvizje aktuale e vlerësuar në art, e ngjashme me grafitin, ose e ngjashme me disa nga këto koleksione të tjera vinyl që ne i marrim si të mirëqenë. Por në vetvete, mbishkrimet ishin rreth e rrotull për një kohë të gjatë para se të respektoheshin, dhe këto gjëra të tjera... Koleksionet e vinyleve ishin rreth e rrotull për një kohë të gjatë përpara se njerëzit t'i merrnin seriozisht, dhe dikush po paguante 10 milionë dollarë për një pikturë KAWS. Mendoj se ka ardhur koha dhe mendoj se këtu jemi për artin dixhital. Unë mendoj se cryptoart do të jetë një vend i artit dixhital, nëse do të më duhej ta hamendja.

Joey:Mike, dua të të pyes se çfarë i ka bërë i gjithë ky kripto-sukses me mënyrën se si e shikon artin që po bëni. Domethënë ti ke qenë... Zot,ke bërë shumë art. Zoti im, aq shumë. Kaq shume. Por tani, është vërtet interesante të dëgjosh... Mendoj se imagjinoja se para kësaj, një përqindje më e lartë e të ardhurave të tua vinte nga gjëra të tilla si... Ti u bëre një ndikues, një lloj, dhe sponsorizime. Unë supozova se po bënit më shumë se sa [e padëgjueshme 01:00:50].

Beeple:[crosstalk 01:00:50] Isha për pak kohë, derisa shkova të bëja punë të plotë këtu, dhe atëherë është diçka si, "Mirë. A duam vërtet që ky idiot idiot i Kim Jong-un të reklamojë për gjërat tona? Gjërat e influencuesve ranë, do ta them këtë. Unë do-

Joey: Mirë, kjo është perfekte. Kjo është perfekte, sepse kjo është ajo për të cilën doja të të pyesja! Sepse tani që... Jam i sigurt që e di se një pjesë e kësaj mund të jetë një flluskë, padyshim... Ky lloj para-

Beeple: Absolutisht.

Joey:Mund të zvogëlohet, por nëse jam në këpucët e tua, po mendoj, "Mirë, kjo është padyshim ku duhet të kaloj kohën time pikërisht tani. Nëse jam duke u përpjekur të fitoj para në një mënyrë ose në një tjetër, kjo është gjëja më e madhe që mund të bëni. Janë kaq shumë para që... A ndikon fare mënyra se si i shikoni imazhet që po krijoni? Sepse vetëm në rast se dikush që dëgjon nuk e ka parë punën e Majkut, duhet të shkoni ta shikoni. Dua të them, një nga të preferuarat e mia është Big Hog me Piglet që thith derrin, por ju vendosni kokën e Buzz Lightyear-it në derr, ose Kim Young-unme një trup të shëndoshë dhe një tub të madh që i dilte nga bigëzim. Thjesht... Është qesharake, sepse nëse dikush do t'ju paguajë për një postim të sponsorizuar, mbase një lloj i tillë i fiket kur bëni gjëra të tilla, por si një artist i kriptografisë është si... A e ndjeni tani, " Huh, ndoshta duhet të çmendem edhe më shumë, apo ndoshta duhet ta kthej tonin?" A keni ndonjë nga këto në kokën tuaj?

Beeple:Pak. Po dhe jo. Unë disi, për të qenë i sinqertë... Po, jo në të vërtetë. Është dhe nuk është. Mënyra se si e shikoj është se është projekti i përditshëm, i cili, për mua, është disi më i madh se ky lloj lëvizjeje apo momenti aktual në karrierën time. Se kjo është diçka që kam kaluar 13 vjet duke bërë këtë kriptoart, ose këtë fazë. Ndërsa mendoj se kjo fazë mund të jetë një gjë e madhe për të ecur përpara, janë vetëm tre muajt e fundit të karrierës sime dhe nuk e di se ku po shkon. Sinqerisht mendoj se do të ekzistojë për një kohë të gjatë, por nuk e di me siguri. Gjëja tjetër që unë e shikoj si, si, "Unë do të jem përreth për një kohë të gjatë duke e bërë këtë. Nuk do të ndaloj së bërë çdo ditë. Do ta bëj... Të paktën tani, mendësia ime është të bëj të përditshmet derisa të vdes.

Beeple: Pjesa tjetër e kësaj është se nuk do të shes gjithçka që bëj. Kjo nuk është në interesin tim më të mirë, për sa i përket vlerësimit të këto gjëra, dhe unë thjesht nuk dua të shes të gjitha gjërat e ndyra që bëj. Kështu që unë personalisht, duke bërëÇdo ditë, e di që nuk do ta shes, kështu që nuk ka aq shumë. Ka ende padyshim më shumë që nuk mund t'i ndihmoj, por mendo, kur ulem, është sikur, "Mirë, a mund ta shes këtë potencialisht për njëqind mijë dollarë? Kjo foto e ndyrë që bëj në tre orët e ardhshme?" Unë jam një i ndyrë [e padëgjueshme 01:04:01] që padyshim më ka shkuar në mendje.

EJ:Po.

Beeple:Po.

EJ:Si je jo?

Beeple:Por në të njëjtën kohë, e di që nuk do t'i shes të gjitha. E di që do të përpiqem të shes, për të qenë i sinqertë, do ta mbaj një deri në 2 përqind të të përditshmeve. Shumica e tij, e di që nuk do ta shes, dhe kështu duke ecur përpara, do të bëj një koleksion pranveror dhe një koleksion vjeshte.

Joey:Duket sikur po vjen një shfaqje mode, si ajo meqë ra fjala, e keni bërë tashmë.

Beeple: Kjo është pikërisht ajo që, qind për qind, është modeluar pas saj. Dhe sinqerisht, ndërsa po projektoja këtë pikë të fundit me fizikun, shumë prej tyre u modeluan sipas gjësë së Louis Vuitton, duke menduar se çfarë e bën diçka luksoze. Çfarë e bën diçka të vlefshme? Çfarë i jep diçka të pakët? Të gjitha këto janë koncepte për të cilat njerëzit duhet të mendojnë kur po shikojnë të nxjerrin artin e tyre dhe si ta bëjnë këtë. Dhe unë jam në një pozicion unik që kam një mut arti që mund ta nxjerr në shitje, por cila është mënyra për ta bërë këtë në një mënyrë që afatgjatë do ta bëjë të gjithënkoleksioni më i vlerësuar, që unë do të jem në gjendje të marr vlerën më të madhe prej tij. Për fat, kam bërë kaq shumë punë, e di që nuk do të shes nëntëdhjetë për qind të saj.

Beeple: Me rënien e dytë që bëra, koleksionin 2020, ishte si, "Mirë , këtu është i gjithë viti, unë do të zgjedh 20 të përditshme, dhe ky do të jetë botimi i kufizuar, ose çfarëdo tjetër." Kështu që unë qëllimisht thashë: "Mirë, dua të zgjedh disa pjesë që janë më të përjetshme. Kështu që nuk po zgjedh asnjë nga këto mut e Trump, apo ndonjë nga ato katrahura të tilla. Ecim përpara tani që jemi në vitin 2021, duke parë se cilat pjesë do të bëhen pjesë e koleksionit të pranverës... Përsëri, ndoshta nuk do të vendos asnjë mut Trump atje. si kjo është si, "Mirë, askush nuk kërkon ta nënshkruajë këtë, unë nuk e shes, nuk ka presion të ndyrë, është ajo që është."

Beeple: Pra, a ndikon kjo në të menduarit tim? Po , por kam bërë kaq shumë punë dhe e di që nuk do ta shes pjesën më të madhe të saj, saqë akoma më lejon të bëj mut për qejf dhe të bëj çfarëdo. Sinqerisht mendoj... Nëse do ta kisha bërë i tha dikujt diçka më parë, si: "A mendoni se njerëzit duan vërtet ta shohin Buzz Lightyear-in me cica mjelëse apo çfarëdo tjetër?" Sigurisht që askush nuk do të kishte thënë: "Po, jo, njerëzit me të vërtetë do të duan ta shohin atë. Ata do ta pëlqejnë atë.” Askush nuk do ta dëshironte këtë.Kjo është ajo ku unë shikoj... Bëj atë që vërtet dëshiron të shohësh, dhe kjo do të të bëjë të fusësh kohën shtesë dhe të qëndrosh deri vonë deri vonë, dhe të vendosësh atë energji shtesë, zemrën dhe shpirti, dhe puna e vështirë dhe yndyra e bërrylit, sepse kjo do të shfaqet në punë.

Beeple: Duke u përpjekur të parashikosh se çfarë do apo do t'i pëlqejë dikujt tjetër, njerëzit mund ta shohin atë mut, sepse është e ndyrë false . Sa më i vërtetë dhe më i sinqertë të jesh me atë që dëshiron të shohësh, dhe çfarë dëshiron të bësh, dhe të jesh vërtet i apasionuar pas krijimit, unë përpiqem ta dëgjoj atë zë. Sepse sa më shumë të jeni në gjendje ta dëgjoni atë zë, dhe nuk është e lehtë. Sepse ti je njeri i ndyrë dhe dëshiron që njerëzve t'i pëlqejnë gjërat që po bën, dhe unë jam në të njëjtën mënyrë. Por sa më shumë të mund të përqendroheni dhe të dëgjoni atë zë, aq më shumë do të bëni punë që... Njerëzit e shohin atë pasion, dhe ata shohin që ju me të vërtetë i dreqit e keni marrë një mut për atë që keni krijuar, dhe kjo do të rezonojë me ta. A ka kuptim kjo?

Joey:Dude, më pëlqejnë të gjitha këto. Kjo është e gjitha ari. Më lejoni t'ju pyes shumë shpejt, dua të them, pasi kam biseduar me ju dhe dëgjuar një sërë intervistash dhe gjëra të tjera, është shumë e qartë se ju mbaruan dreqin për të dhënë shumë kohë më parë. Por disa nga imazhet që krijoni, janë të gjitha... Dua të them, të jem i sinqertë, gjërat e mia të preferuara që bëni janë gjërat që janëpothuajse e vështirë për t'u parë. Sikur një djalë që po zbriste mbi një gjel deti që ti e nxorre në Ditën e Falënderimeve që ia tregova gruas sime dhe ajo u tërhoq prej saj. Është e mrekullueshme, më pëlqen. Unë dua që të varet në murin tim. Unë nuk e di se çfarë thotë kjo për mua, por ju gjithashtu keni gjëra ku keni... Dua të them, ju jeni duke përdorur IP. Ju keni kokën e Shrek-ut për gjërat, dhe kokën e Michael Jackson-it, e të tjera. Kështu që unë jam kurioz, si ia dilni me këtë dhe a merrni ndonjëherë goditje për gjëra të tilla?

Beeple:Për çfarë? Si mund të shpëtoj me gjërat e IP-së, apo gjërat e çuditshme, të rënda, të neveritshme?

Joey:Epo, mut i çuditshëm, i rëndë, i neveritshëm, supozoj se nuk është çaji i të gjithëve, por për disa njerëz është, dhe kujt i intereson. Kush kujdeset nëse njerëzit nuk e pëlqejnë atë. Por gjërat e IP-së, sepse disa prej tyre... Është vërtet shumë e fuqishme, disa nga imazhet që bëni. Sidomos për një kohë, ju po bënit shumë gjëra me logot e Netflix dhe Google në këto botë post-apokaliptike, dhe koka e Jeff Bezos me pamje nga ky qytet i shkatërruar. Dhe unë jam thjesht kurioz, ju duhet të shikoni sytë për të kuptuar saktësisht se çfarë mesazhi mund të fshihet në imazh, apo jo. Kjo varet nga interpretimi, por nga një këndvështrim ligjor-

Beeple: Pra, nga një këndvështrim ligjor, unë mendoj se njerëzit janë, dhe këto do të jenë fjalët e mia të famshme të fundit kur të arrij ta bëj atë për një bazilion dollarë të ndyrë. Mendoj se ka shumëe... Unë do të kërkoja artistin KAWS, K-A-W-S, dhe ai është një prodhues lodrash vinili, dhe ai është ai për të cilin po flisja më parë. Ai shiti një pikturë në 2019 për 14 milionë dollarë, dhe është një pikturë e... Quhet The Kampsons, dhe shikoni këtë pikturë specifike. Kjo pikturë specifike është pothuajse një kopje e saktë e pikturës së një personi tjetër, që është Simpsonët që rrëmbejnë Klubin e Zemrave të Vetmuara të Sergeant Pepper, atë art albumi. Dhe ndryshimi kryesor, jo ndryshimi kryesor. Dallimi i vetëm është në vend të syve, ai përdor x-të, dhe nëse shikoni koleksionet e tij vinyl, e dini saktësisht se çfarë është. Është Tickle Me Elmo, ose është Jiminy Cricket, ose është një Mickey Mouse, ose është blah, bla, blah, përveç se sytë janë x.

Beeple: Përndryshe, është fjalë për fjalë pothuajse saktësisht e njëjta gjë, e dini pikërisht ajo që është. Pra, në fakt ka shumë më tepër, përsëri, këto mund të jenë fjalët e mia të famshme të fundit, por nuk mendoj se është. Ka shumë më tepër liri veprimi me përdorimin e drejtë sesa mendoj se shumë njerëz bëjnë. Nëse jeni duke bërë ndonjë koment, ose duke bërë ndonjë mesazh në lidhje me këtë IP, atëherë kjo do të binte nën Përdorimin e Drejtë. Pra, kur marr Mickey-n dhe e vendos si një mjelje të çuditshme çfarëdo, kjo, në sytë e mi, dhe unë vërtet e besoj këtë. Përsëri, unë nuk jam avokat, por askush nuk më ka paditur ende. Unë besoj se shumë bie nën Përdorimin e Drejtë dhe do të isha shumë i befasuar nëse nuk do të ishte kështu.

Joey: Do të doja të shihja një avokat me njëblockchain. Dhe pastaj është në blockchain dhe të gjithë pajtohen, çfarëdo që sapo keni bërë është pjesë e blockchain zyrtar. Dhe më pas shënohet. Dhe ju mund ta shisni atë shenjë ose mund t'i jepni dikujt atë shenjë ose çfarëdo tjetër. Por është një lloj prove e pronësisë së bashkangjitur me një vepër arti.

Joey: E kuptova, në rregull. Po. Unë dua të përcaktoj disa terma për të gjithë ata që dëgjojnë.

Beeple:Sigurisht.

Joey:Sepse ka shumë atje dhe është sikur, ju mund të humbisni shumë lehtë nëse nuk e bëni di, për shembull, çfarë është blockchain. Dhe ka një artikull vërtet të mrekullueshëm që Justin Cone shkroi kohët e fundit që u përpoq të zbulonte se çfarë është arti i kriptos. Dhe i shpjegoi gjërat vërtet mirë. Kështu që ne do ta lidhim atë në shënimet e emisionit. Blockchain, mënyra se si ai e shpjegoi, gjë që më ndihmoi vërtet ishte, në thelb është sikur mund ta mendoni si një spreadsheet dhe thjesht mund të vazhdoni të shtoni rreshta informacioni në atë spreadsheet. Por teknologjia që qëndron pas saj mundëson që në thelb të ekzistojnë shumë, shumë kopje të asaj spreadsheet dhe të gjitha ato flasin me njëri-tjetrin dhe krahasohen me njëri-tjetrin. Dhe kështu disi e bën pak a shumë të pamundur falsifikimin e informacionit, apo jo?

Beeple: Unë do ta mendoja më shumë sikur të kishte një kopje të tij dhe më pas çdokush në botë mund ta shtonte në një kopjoni dhe të gjithë bien dakord që ajo kopje kryesore është si kopja dhe kushdo mund të shtojë një rreshtnjë grup i të përditshmeve tuaja në sallën e gjyqit.

Beeple:[crosstalk 01:11:16] Do të doja ta shihja gjithashtu këtë, sepse nëse kjo do të ndodhte... Kjo është gjëja tjetër, për të cilën njerëzit shqetësohen. Nëse kjo do të ndodhte, a e dini se sa shumë shtyp dhe publicitet do të më vinte? Disney po më padit për këtë budallallëk të ndyrë. mut i shenjtë. Të lutem, hajde të ndyrë të më padis Disney, të lutem hajde padi. Unë do të jem një miliarder i ndyrë

Joey: Nderi yt, po të prezantoj një...

Beeple:Po.

Joey:Një gjeldeti po merr... pusho rastin tim.

Beeple:Po, jo. Unë mendoj se ka më shumë Përdorim të drejtë sesa mendojnë njerëzit, për të qenë mjaft i sinqertë. Për pjesën e turpësisë, apo punën fyese, unë kurrë nuk përpiqem të bëj diçka për të fyer njerëzit. Po mundohem të të bëj të qeshësh. Unë jam gjithmonë, gjithmonë duke u përpjekur t'i bëj njerëzit të qeshin. Kështu që e kuptoj se mund të jetë fyese, por ky nuk është kurrë qëllimi im. Pra, nëse jeni ofenduar nga një nga pjesët e mia, më vjen shumë keq, dhe nuk ishte ky qëllimi im. Synimi im ishte t'jua ndriçoja ditën me një foto. Por në të njëjtën kohë, nuk do ta ndryshoj atë që bëj, sepse kjo i ndriçon ditët e shumë njerëzve. Sepse mua më pëlqen kjo gjë e çuditshme, e çmendur, e ndyrë, dhe njerëzit e tjerë po ashtu.

Beeple: Ashtu si video lojërat e dhunshme, ose muzika rap, ose komedianët e ndyrë, ose kjo apo ajo, shakatë e egra ose çfarëdo tjetër , nuk është për të gjithë. Filma me vlerësim R, sharje, ato nuk janë për të gjithë.Njerëzit mund të ofendohen nga ato, por thjesht nuk është për ju, pastaj anuloni ndjekjen e Beeple, mbyllni shfletuesin tuaj të ndyrë dhe gjeni një artist të ri të ndyrë në internet për t'u ndjekur, sepse ka mijëra, dhe ata janë të mahnitshëm. Kështu që për mua, nëse jeni ofenduar dhe jeni të lënduar për këtë, nuk di çfarë t'ju them. Thjesht ndaloni ta shikoni atë. Është pak a shumë faji i tyre. Unë mund të largohesha nga jeta e tyre kaq lehtë, thjesht mos e shiko më atë. Uau. Njerëzit sapo u zhdukën.

Xhoi:O Zot. Shoku, po më vret. Unë do t'ju ndjek kudo. Në rregull. Pra, pse jo... Pra, EJ, e di që ke disa pyetje konkretisht se si të jesh i suksesshëm në cryptoart. Ju keni bërë tashmë një mijë, që tani ndoshta vlen 2000 sepse jeni ende në Ethereum, por e di që keni pasur disa pyetje se si Beeple e mori mitralozin hype.

EJ: Sigurisht. Po, kështu që duket se jeni shumë i qëllimshëm me marketingun për gjithçka që keni bërë deri më tani dhe keni pasur vetëm dy rënie të mëdha deri më tani, apo jo?

Beeple:Kam pasur vetëm dy pika.

EJ: Po, kështu që ndoshta duhet të shihni një mjek për këtë. Pra, kthehu tek ajo. Çfarë do të thuash me këtë?

EJ: Pra, strategjia juaj është ndryshe nga strategjitë e shumë njerëzve të tjerë. Unë thjesht do t'ju jap strategjinë time, ku kam prerë punën time, e cila në thelb është si të shtypni token tuaj, të printoni paratë tuaja ose çfarëdo tjetër, dhe unë isha si,"Hej, unë jam duke bërë punën e kriptoartit. Dëshiron të blesh një gjë që bëra?" Dhe disa njerëz e blenë atë dhe unë thashë: "Uau, kjo ishte e bukur." Më pas shita një të dytë, dhe thashë: "Hej, e bëra përsëri! Mendoj se do të krijoj një histori të vogël për këtë personazh të vogël, dhe është si një Tamagotchi, sigurohuni që ta ujisni" dhe përpiquni të vendosni një histori të vogël pas saj. Shitet njera menjehere, dhe kam akoma nje qe nuk eshte shitur dhe kane kaluar muaj. Pra, strategjia ime ishte paksa postimi, postimi në Instagram dhe shpresa që njerëzit ta pëlqejnë, shpresoj që njerëzit ta blejnë atë.

EJ:Strategjia juaj ishte pak më ndryshe. Si dolët me strategjinë tuaj fillestare për të sjellë bujë? Sepse padyshim që kishte shumë zhurmë. Po flisja me djemtë e mograph.com dhe Nick Campbell, dhe të gjithë thanë: "Oh, do të përpiqesh të marrësh një Beeple? Po përpiqesh të marrësh një Beeple?" Unë jam si, "Unë as nuk e di ... Çfarë do të thotë?" Sigurisht që kishte një strategji. Kështu që unë dua të di se si keni ardhur me atë strategji fillestare, dhe më pas çfarë keni mësuar prej saj për të shkuar më pas në rënien e dytë, e cila ishte jashtëzakonisht masive. Mendoni se fitimi i njëqind mijë dollarëve në një fundjavë ishte shumë para? Lopë e shenjtë. Ju [e padëgjueshme 01:15:36] atë.

Beeple:[crosstalk 01:15:37] Po. Kështu që unë do të thoja se ndryshimi më i madh midis meje dhe shumë njerëzve që shoh në këtë hapësirë ​​është se unë po e shikoj atë dhe po supozoj se kjohapësira do të jetë përreth për pjesën tjetër të jetës sime. Kështu që unë nuk po e shikoj këtë. Unë shikoj... Të jem i sinqertë, shumë nga mënyra që shoh disa artistë që vijnë me një hapësirë, më kujton: "Makina shitëse e ndyrë u përmbys, dhe ka karamele të grumbulluara, dhe sa të ndyrë a mund t'i fus karamele në gojë para se të vijë drejtori dhe të mbyllë festën?" Kjo është ajo që është.

Beeple:Ata thonë, "Kjo do të jetë rreth dy muaj, dhe unë duhet të marr dreqin timin tani, sepse dreqin atë." Dhe kështu që unë nuk e shikoj kështu, dhe nuk është se si e kam parë ndonjëherë karrierën time. Gjithmonë e kam parë teksa jam duke luajtur lojën e gjatë, sepse gjithmonë kam menduar se kur të godas ndoshta 20 vjet të Everydays do t'i kushtohej më shumë vëmendje, "Prit, çfarë dreqin bëri ky fëmijë Ai ka bërë një foto çdo ditë për 20 vjet?" Kështu që unë kam qenë gjithmonë një lloj i ngadalshëm rrotullues këtë gjë. Kështu iu qasa edhe unë kësaj.

Beeple: Pra, do t'i qasja në mënyrën se si do të përpiqesha ta shikoja këtë si, "Mirë, kjo është karriera jote", si një person që do ta bëjë këtë. .. E mendon veten si artist dhe çfarë do të shesësh? Çfarë do të shisje tani? Duke supozuar në linjë, ju mund të shisni veprat tuaja të tjera artistike për shumë më tepër. Kështu që unë e pashë këtë lloj. Mund të kisha parë të përditshmet e mia dhe të shisja të parën Everydaysi, "Ja ku shko. Këtu është çdo ditë e parë." Unë mund ta kisha shitur atë, por tani që kam shitur 4,798-tën e përditshme për njëqind mijë dollarë, tani sa mendoni se vlen i pari Everyday?

EJ:E drejtë. Dhe ky është një vizatim, apo jo?

Beeple: Kështu e pashë unë. Unë e shikova atë si: "Kjo do të jetë rreth për një kohë shumë të gjatë." Pra, po, unë thjesht do ta shikoja si: "Mirë, qetësohu. Kjo do të jetë përreth për një sekondë." Dhe unë gjithashtu do ta shikoja si: "Ky nuk është domosdoshmërisht fundi, të gjithë do të jenë të gjithë." së pari duhet të rritet një audiencë. Dhe në fund të fundit, arsyeja më e madhe pse rëniet ishin më të mëdha është sepse thjesht kam një audiencë më të madhe. Kjo eshte. Kishte shumë më tepër zhurmë rreth tij, sepse thjesht kam më shumë njerëz që ndjekin punën time. Në fund të fundit, kjo është me të vërtetë një pjesë e madhe, e madhe e saj. Pjesa tjetër e saj është, bëra një sërë ngacmimesh dhe vërtet u përpoqa ta bëja të ndihej si, "Mirë, kjo është një ngjarje. Rënia e parë e Beeple." Unë u përpoqa ta bëj të ndjehet sikur, përsëri, duke e parë atë, sikur kjo do të jetë diçka që do të jetë rreth pjesës tjetër të jetës sime.

Beeple: Atëherë, në rregull, gjëja e parë që bëj është një marrëveshje e madhe e ndyrë. Kështu e trajtova unë dhe kështu e trajtova punën e parë. Përsëri, pas punës së parë, mora një mori pyetjesh."Çfarë dreqin është kjo? Fasule magjike? Dhe pse dreqin do të blija disa mut që mund t'i gjeja në Instagram? Kjo nuk ka kuptim. Është një mashtrim, blah, blah, blah, blah." Dhe ja ku dola me këto pjesë fizike. Kjo është si, "Mirë, si mund të sigurohem që kjo duket si diçka që është shumë e ndryshme nga Instagrami, që ju mund ta dalloni menjëherë se kjo është e ndryshme nga Instagram?" Sepse puna ime do të jetë gjithmonë e disponueshme për t'u parë falas, por nëse doni të mbledhni punën time, kjo është një gjë shumë e ndryshme. Dhe ju po paguani, në këtë pikë tani, mijëra dollarë për të mbledhur këtë pjesë të punës.

Beeple: Pra, si mund t'ju jap diçka që nuk është e njëjta përvojë si Instagram, ku ju shikojeni atë dhe është si, "Oh, kjo është disi e lezetshme" dhe pastaj kjo është ajo. Nuk ka shumë më tepër për të. Kështu që unë thashë: "Mirë". Aty kam ardhur me pjesët fizike. Kjo është si, "Mirë, kjo e bën atë shumë të ndryshme, dhe gjithashtu e bën menjëherë të lehtë për t'u kuptuar." Sepse është si, "Epo, çfarë po blini?" I thashë: "Epo, ti po blen këtë ekran fizik të ndyrë që mund ta vendosësh në tavolinën e punës, dhe ka një pjesë video që luan, dhe kushdo që kalon pranë mund të thotë: "Oh, e ëmbël. A është ai një Beeple?" Si, "Mirë, mirë. Po."bota reale ku njerëzit blejnë art, dhe kur blejnë art në botën reale, ata kanë atë art të ndyrë. Një Beeple, dhe të gjithë e kuptojnë se çfarë dreqin është. Dhe kështu doja të bëja. Njerëzit e kishin bërë këtë në të kaluarën, por ata e kishin bërë atë në një mënyrë që ishte pak më e shkëputur, ku ishte pjesa fizike dhe ajo dixhitale, dhe ata nuk ishin... Ju mund t'i ndani shumë lehtë të dyja, dhe doja që ata të ndjeheshin si e njëjta gjë. Pra, këtu hyri faqja e mbledhjes së Beeple, dhe duke i lidhur të dyja së bashku me kodet QR, dhe duke u përpjekur të ndërtojmë një komunitet rreth këtyre gjërave, dhe me të vërtetë përpiqemi ta bëjmë atë si një përvojë. Se po ndërtohej një komunitet rreth mbledhjes së këtyre gjërave, dhe duke ju dhënë një përvojë shumë të ndryshme si koleksionist nga dikush që më ndjek mua në Instagram. A ka kuptim?

EJ:Po. Mendova se ishte vërtet e zgjuar, sepse edhe në rënien e parë, as që dija vërtet për të. Unë thashë: "Nuk do t'i kushtoj vëmendje as kësaj, sepse thjesht më duket e çuditshme." Por pastaj ju filloni të shihni si, "Oh", duke folur me Nick Campbell dhe ai thotë: "Oh, po, e kam marrë në dorë një. Unë do t'i mbledh të gjitha këto gjëra, sepse mendoj se do të jetë.. Ky është një investim i mirë." Dhe ai thotë, "Sapo pagova një dollar për një nga këto gjëra."

Beeple:Ai mori një nga ato dollarët?

EJ:Imendoj kështu, dhe ai thotë: "Unë mund të shkoj përreth dhe ta shes për një çmim të madh tani." Dhe unë jam si, "Oh, në rregull." Por kur ju bëtë lëshimin tuaj të dytë, unë dhe disa artistë të tjerë ishim thjesht si: "Oh im Zot, ne duhet të futemi. Duhet të marrim atë pesë minutëshe" dhe të thoshim: "Oh, ju e kuptoni kaq mirë kuti e vogël", dhe më pas unë po ju dërgoj mesazhe, dhe po ju them: "A po e bën Nifty këtë?" Ishte sikur, jo tip. Dhe ju po më dërgoni fotografitë e gruas suaj, duke i bashkuar këto kuti së bashku me dorë, dhe ju i prisni flokët kësaj kukulle Beeple dhe e vendosni në këtë shishkë, dhe unë jam thjesht si, "Oh Zoti im." Edhe kjo-

Beeple:"Ai është çmendur!"

EJ:[crosstalk 01:22:21] "Ai është i çmendur!"

Beeple:"[i padëgjueshëm 01:22:21] më parë!"

EJ:Po, "Ai po fut gjakun e tij në këtë gjë." Dhe është vetëm kjo gjë ku është si, "Oh, mirë..." Jo vetëm që po e shet këtë gjë që shumë njerëz nuk e kuptojnë, këtë gjë kriptoart, por edhe pjesën fizike, ju i keni bërë fizikisht këto gjëra njësh. nga një, nga një, apo jo? Dhe ju po i nënshkruani ato, dhe shpresoj që të marr një mesazh shumë të mirë dhe të këndshëm kur të më dërgoni timin.

Beeple:Epo, cili është numri? Unë patjetër do të shkruaj një masiv-

EJ:[crosstalk 01:22:51] Do t'ju njoftoj. Por po, është një nga ato gjëra ku kjo e mbush boshllëkun për mua, dhe madje isha i vetëdijshëm për shumë nga këto gjëra.

Beeple:Po, dhe këtu shikoj vinylinkoleksione, dhe ju shkoni në një zyrë të stilistëve të lëvizjes dhe të gjithë kanë 30 lodra në tavolinën e tyre.

EJ:Oh po.

Beeple:Dhe sinqerisht mendoj se kështu do të të jetë me video dixhitale. Në vend që të keni një tufë lodrash ose një tufë koleksionesh vinyl në tryezën tuaj, do të keni një tufë me këto ekrane video dhe ky është koleksioni juaj i videove. Kjo është arsyeja pse unë isha kaq i emocionuar për këtë, sepse ishte si, "Oh njeri, unë mund të mendoj për kaq shumë artistë që do të doja t'i kisha në diçka të tillë, dhe që të mund të shihja vetëm artin e tyre dhe ta bëja atë një pjesë e jetës sime në mënyrë pasive”. Sepse tani për të shijuar artin dixhital, duhet të shkosh në Instagram, duhet të zgjedhësh ta bësh. Është shumë e vështirë ta bësh atë në mënyrë pasive. Është shumë e vështirë për të që të jetë thjesht pjesë e përditshmërisë suaj, që ju të mos zgjidhni ta bëni atë, dhe është thjesht diçka që kaloni përpara. Është si "Kjo është disi e lezetshme" dhe thjesht sigurohu që dhoma ku ndodhesh, tavolina ku je ulur apo çfarëdo tjetër, më e gjallë, më shumë -

Beeple:... Dhoma ku' në tavolinën tuaj ku jeni ulur ose çfarëdo tjetër, më e gjallë, më argëtuese, më shumë çfarëdo, më kreative, më interesante. Dhe kështu, kjo është ajo që unë doja të bëja me artin dixhital, ta bëja në atë mënyrë që të jetë si: "Mirë, kjo mund të jetë diçka që thjesht e keni pasivisht në mjedisin tuaj dhe e bën dhomën tuaj të ndyrë të duket më e freskët." Kjo eshte. Kjo është e gjitha një vinyli koleksionueshëm është. Është diçka që ju keni ulur atje. Ajo thjesht e bën dreqin në tavolinën tuaj të duket më e ëmbël.

Beeple: Pra, këtu mendoj se kjo po shkon me veprat e artit dixhital. Ekranet janë mjaft të lira tani, ju keni një pjesë të bllokut të tij, në mënyrë që të mund të keni prova të pronësisë rreth këtyre gjërave. Dhe unë mendoj se me këto gjëra tani disi të kombinuara, mendoj se kjo është me të vërtetë gati për një audiencë të zakonshme, sepse tani nuk është aq e çuditshme... Nëse i bashkëngjitni një ekrani fizik si ai, nuk është kjo gjë e çuditshme që ju duhet të mbështillni kokën rreth e rrotull. Ju as nuk keni nevojë të kuptoni fare atë pjesë. Është njësoj si, "Oh, kam një ekran të ndyrë të ëmbël? Mirë, e ëmbël. Në rregull. Unë nuk e kam fjalën për pjesën e kriptos [NFT 01:25:08] të tij, ajo pjesë e tij është aty duke e bërë atë më i vlefshëm dhe një lloj rezervimi i tij.

Beeple:Dhe kur them ta kopjoni, në rastin tim është më shumë si, në rastin tim, nëse e humbisni këtë ekran ose ai plas ose çfarëdo tjetër, mund të më vërtetoni se ti zotëron NFT-në dhe unë do të të marr një ekran të ri dhe do ta rregulloj. Dhe ky për mua është një avantazh i madh që ka ky lloj vepre arti mbi artin tradicional, sepse ju keni një koleksion vinyl dhe bie ne nje grumbull pish apo... nuk e di se si dreqin mund te bjere ne nje grumbull pish.

EJ: Dua te them, ajo qe ben ne kohen tende te lire eshte ...në atë fletëllogaritëse, por kushton para sepse të gjithëve u pëlqen të punojnë nga e njëjta fletëllogaritëse dhe ajo fletëllogaritëse është blockchain.

Joey:Okay. Pra, ka një kopje. Por nga ajo që kuptohet, si ajo që e bën atë disi të decentralizuar është se në një farë mënyre çdo kompjuter që është si pjesë e këtij blockchain është njëfarësoj, mendoj se si ta kontrollosh atë kundër konkurrentëve të tjerë dhe të thuash, hej, a kemi të njëjtin informacion? Nëse jo, diçka ka ndryshuar. Dhe teorikisht, ju nuk supozohet të jeni në gjendje të... Thuaj nëse jeni një haker, hyni dhe hakoni Coinbase ose diçka tjetër dhe vidhni një bandë Bitcoin. Po.

Beeple:Po. Mirë. Po. Unë mendoj se të gjithë kanë një kopje të ndryshme ose të njëjtën kopje të së njëjtës gjë. Po. Dhe të gjithë po sigurohen si, mirë, a jemi të gjithë si, kjo është e ligjshme? Po. Pra, është në thelb, kjo është paksa në barërat e këqija, të gjitha të ngjashme duke e parë atë si nga perspektiva e Bitcoin, e vetmja arsye pse Bitcoin ka vlerë është sepse nuk mund të kopjoni thjesht Bitcoin. Nuk mund të thuash thjesht, oh, unë kam një Bitcoin tani copy paste. Kam marrë dy Bitcoin. Sikur nuk është e mundur. Dhe kështu ky është disi si një koncept unik me kompjuterët sepse ne jemi mësuar të pëlqejmë, ju keni një skedar, mund ta kopjoni, mund t'ia dërgoni njerëzve dhe dadadadada. Dhe si ju mund të bëni një milion kopje. Nuk ka rëndësi. Nuk është kështu ajo që është blockchain. Është një llojSigurisht.

Beeple:Dhe kjo është shumë, me siguri, domethënëse, por kjo ishte analogjia që unë e gjeta nga maja e kokës sime, se do të binte në një grumbull pshuri.

EJ:Po.

Beeple:[crosstalk 01:25:58] nëse i ndodh diçka, je i ndyrë. Kjo është ajo.

EJ:Po.

Beeple:Pra, kjo është arsyeja pse unë shoh që kjo lloj hapësire ka një avantazh të madh mbi një lloj tregu tradicional të artit. Gjëja tjetër është se është shumë më e gjurmueshme, gjë që besoj se ka shumë më tepër transparencë rreth saj, gjë që i jep shumë më tepër vlerë. Për t'u kthyer sërish te Banksy, sa printime të Banksy janë atje? Askush nuk e di. Askush nuk e di nëse një nga miqtë e tij ka një pirg printimesh të cilat janë të nënshkruara, të cilat Banksy i printon, sa herë që nuk ka para, ai thjesht hedh një nga ato në ankand dhe bën një grumbull parash. Por shuma që gjenden atje ka shumë rëndësi. Sepse përsëri, nëse jeni duke blerë diçka dhe është një botim i një ose një botim prej njëqind ose një botim prej 10,000, kjo absolutisht ndikon në vlerën e saj.

Beeple: Pra, me këto gjëra, është plotësisht transparente dhe disi e mbështetur nga blockchain për të treguar, "Mirë, e di me siguri se ky është një botim i 100, kaq. Ky është një botim i një. Ky është një blah, blah, blah." Kështu që unë mendoj se ka shumë avantazhe që ofron blockchain ndaj tregut tradicional të artit, por atëherë kur e lidhni edhe mepjesët fizike, ju merrni më të mirën nga të dyja botët.

EJ:Dua të them, kjo është shumë interesante dhe nuk e kuptova këtë derisa sapo e shpalosët atë. Por ky mik hipotetik i Banksy-t që i ka të gjitha këto printime të shtrira përreth, si mund ta verifikosh që ata janë në të vërtetë Banksys, se janë në të vërtetë...

Beeple:Ajo që bëjnë ata është, ai vendos. .. Dhe këtë bëra edhe me pjesët fizike. Ka shënues të fshehur. Pra, nëse e merrni këtë në... Nëse dikush thotë, "Oh, ky është një Banksy i ndyrë origjinal, është një nga një." Banksy, ajo që ka bërë është që ka vënë shënues të fshehur që ta dijë... Mund ta them. Nuk do t'ju tregoj se cilat janë ato shenja, por e di nëse është e vërtetë apo jo.

EJ: Çfarë ndodh kur ai kërcënon? Është pothuajse si rasti që po bëni, që duhet të mbështetet nga Cryptoart sepse nuk mund të falsifikohet. Sidoqoftë, ai bën shenjat e tij, ato mund të riprodhohen lehtësisht.

Beeple: Mund të jetë. Përsëri, ky është një tjetër avantazh që kjo ka mbi atë. Unë kam vendosur këto lloj markerësh që askush nuk i di për të cilat vetëm unë di për t'u siguruar që janë... Që mund të them, si, "Ja, kjo nuk është e vërtetë."

EJ:[crosstalk 01:28:35] në pjesët fizike.

Beeple:Big në pjesët fizike.

EJ:Oh, në rregull.

Beeple:Përsëri , keni edhe argumentet. Pra, është diçka si, nëse befas je, disi si, "Oh,këtu është një Beeple," dhe është si, "Epo, a e keni shenjën?" "Jo." Është si, "Oh, në rregull. Ajo ra nga një kamion ose ndonjë mut, djalë. Nuk e di cfare dreqin doni. Kjo nuk është gjëja e vërtetë e ndyrë."

EJ:Right.

Beeple:Pra, këtu është NFT, është njëlloj si të ofrojnë vlerë shtesë në sfond dhe nuk ju nevojitet vërtet për të kuptuar logjistikën e asaj pjese të saj. Është vetëm aty si një provë e pronësisë në sfond.

EJ:Po. Epo, dua të them, gjithçka është mirë dhe mirë. Ke bërë miliona dollarë dhe jam i sigurt që ka shumë dizajnerë të lëvizjes tuaj të përditshme atje duke parë të gjithë këtë gjë të Cryptoart dhe janë thjesht si, "Epo, si vlen kjo për mua?" Nëse je artist, nuk je shumë i dukshëm në mediat sociale. Ju nuk keni një ndjekës të madh si ju. Si zbatohet Cryptoart dhe pse duhet, pse duhet t'i kushtojnë vëmendje vetëm artistëve të zakonshëm të përditshëm Cryptoart?

Beeple: Kjo është një pyetje e mirë. do të thosha, nëse je... Unë besoj se do të jetë shumë e ngjashme me veprën tradicionale të artit përfundimisht kur oferta dhe kërkesa të balancohen dhe të gjithë ata që bëjnë një art dixhital tani, që është mijëra, h qindra mijëra, miliona, çfarëdo qoftë njerëz, kur të zbulojnë Cryptoart, ai do të balancojë pak më shumë. Unë mendoj se çmimet do të kthehen në atë që unë besoj, si vlerësime që janë pak më shumë, nuk e di, bazuar nërealitet ose bazuar në atë se si gjërat ishin më parë. Nuk jam i sigurt se kjo është thjesht duke zhbllokuar në mënyrë magjike miliarda e miliarda dollarë para të reja, ku është si këta njerëz që shikuan një tutorial të Winbush dhe hodhën një gjë jashtë dhe e shitën për 5,000 dollarë. Unë personalisht nuk besoj se do të vazhdojë të jetë kështu.

Beeple: Kështu që unë mendoj se ky do të jetë një opsion për disa njerëz që do të donin të ishin artistë dixhitalë, quote unquote. Por unë personalisht mendoj se do të jetë ende një mënyrë mjaft sfiduese për të siguruar jetesën vetëm sepse do të jetë hiperkonkurruese, ashtu si është shumë sfiduese të sigurosh jetesën si një piktor tradicional ose një skulptor tradicional [e padëgjueshme 00:07:24]. Ka një arsye që ekziston termi artist i uritur. Është hiperkonkurruese. Kush dreqin nuk do të donte të bënte çfarëdo dreqin që dëshiron dhe njerëzit t'i paguajnë para për të? Të gjithë e dëshirojnë këtë.

Beeple: Kështu që unë mendoj se është diçka për të cilën do të isha i vetëdijshëm. Unë do të isha... Unë mendoj se do të jetë njësoj si printet që ecin përpara. Unë mendoj se do të jetë diçka për të cilën punon me të vërtetë, me të vërtetë shumë dhe krijon një audiencë dhe ndërton një bazë koleksionistësh dhe disi kushton shumë kohë dhe përpjekje për të, mendoj se do të jetë një mënyrë tjetër për të fituar para . Nëse nuk i bëni të gjitha ato gjëra, atëherë nuk besoj se do të jetë një mënyrë që thjesht të fitoni në mënyrë magjike një bandë më shumë para është ajo që unë mendoj se do të ndodhë meDinamika e ngjashme e tregut për një periudhë afatgjatë.

EJ: Po. Dua të them, thuajse kjo vërteton të gjithë artistët në Instagram që postojnë gjatë gjithë kohës, sepse ata krijojnë një ndjekës dhe njerëzit po i shikojnë këta artistë të përditshëm, si: "Nuk do të marrësh punë me klientë për këtë. Çfarë është fundi i lojës? Askush nuk do t'ju punësojë për të bërë një renderim të kafkës." Është sikur, kush po qesh tani një lloj gjëje ku ju shihni se si po shpërblehet dhe thjesht ndodh të jetë koha e duhur. Por unë pothuajse e shikoj këtë sikur të duhet motivim për të bërë punë personale, ky mund të jetë një justifikim i mirë, edhe nëse nuk shet asgjë.

Beeple:Po. Mendoj se është një nga këto gjëra ku mendoj se përfundimisht kjo do të pasqyrojë format e tjera të artit që kanë qenë rreth e rrotull për shekuj, çfarëdo qoftë. Se është sikur, mund ta bësh dhe nëse je shumë i mirë në të dhe rri me të për një kohë të gjatë dhe bën emrin tënd, bëje një emër për veten tënde, ose bëj diçka ndryshe që askush nuk e ka bërë ndonjëherë më parë, si një Jackson Pollock ose diçka e tillë, atëherë do të jeni në gjendje të fitoni shumë para në këtë ose të bëni jetesën ose këtë apo atë. Dhe nëse nuk është kështu, atëherë nuk do ta bëni. Kështu që nuk mendoj se ky është fundi i punës me klientë për shumë njerëz ka shumë të ngjarë.

Beeple: Mendoj se do të jetë një alternativë shumë e mundshme për disa njerëz, por jo për të gjithë. Dhe përsëri, nëse jeni dikush që është më i ri dhe në moshëfillimi i karrierës suaj, do të përqendrohesha akoma shumë, përsëri, do të mendoja afatgjatë, do të mendoja se do të jem rreth kësaj industrie për 30 vjet. Pra, gjëja që duhet të bëni është të praktikoni gomarin tuaj të ndyrë dhe të rritni një audiencë nëse kjo është rruga që dëshironi të shkoni. Përsëri, a e di se ku po shkon kjo? Dhe ka disa aspekte të kësaj që mund të sjellin vërtet një ngërç në rol. Gjëja më e madhe është nëse një Ethereum zbret nga Bitcoin dhe ai rrëzim, të cilin ata priren ta bëjnë si maja dhe lugina. Pra, nëse kjo zvogëlohet shumë, do të vendosë një petë të madhe dhe të madhe të lagur në këtë festë Cryptoart. Unë pothuajse mund ta garantoj këtë. Unë mendoj se do t'i mbijetojë asaj, por do të jenë disa kohë më të dobëta që do të supozoja.

Beeple: Kështu që unë mendoj se është një nga këto gjëra ku ju nuk e dini nëse kjo do të ndodhë. Nuk e di nëse kjo do të ndodhë. Pra, kjo është një nga këto gjëra ku është si, unë përpiqem të mos... Nëse nuk mund ta kontrolloj atë, kush të dreq. Unë do të vazhdoj përpara, duke supozuar se do të vazhdojë. Dhe nëse kjo ndodh, ju do të merreni me të dhe ndoshta do t'i rikthehem punës së klientit, ndoshta bëj çfarëdo, por duke u përqendruar në bazat e krijimit të imazheve të mira dhe të krijimit të punës që ju flet. Kjo do të jetë gjithmonë e zbatueshme dhe do të jetë gjithmonë diçka që askush nuk mund t'jua marrë dhe pavarësisht se çfarë ndodh, kjo modë, moda tjetër, kjo apo ajo, nuk ka rëndësi. Kështu unëMendoni të vazhdoni të përqendroheni në të qenit dizenjatori më i mirë artistik ose ky apo ai mendoj, kjo nuk ndryshoi në mënyrë magjike brenda natës këtu.

EJ:E drejtë. Tani, ne e shohim disi, ne kemi një pamje të asaj që po ndodh tani, por do të isha vërtet i interesuar të dëgjoja se cila është e ardhmja e një... Ju sapo përmendët se nëse Ethereum rrëzohet, e gjithë kjo mund të shkojë në flakë, por [crosstalk 01:36:06].

Beeple: Unë nuk mendoj se [e padëgjueshme 01:36:06] domosdoshmërisht do të digjet, por mendoj se do t'i ulë çmimet shumë pak.

EJ:I gotcha.

Beeple:Unë mendoj se ka disa njerëz që janë... Më intereson të shoh se çfarë bëjnë disa nga njerëzit që janë shumë të rinj mbledhjen e artit, çfarë do të bëjnë me to. Une nuk e di. Pra, është një nga ato gjëra ku është, mendoj se e ardhmja e kësaj është se patjetër do të ketë gjithnjë e më shumë artistë që vijnë në hapësirë. Pra, një gjë tjetër në lidhje me platformat është nëse keni ardhur në këtë hapësirë, ndoshta keni vënë re se është shumë e vështirë të hyni në Superrare, Nifty, Known Origin. Është shumë e vështirë të hysh në ato platforma sepse përsëri, ata kanë një numër të madh njerëzish, MakersPlace, ata kanë një numër të madh njerëzish që përpiqen të hyjnë në platformë dhe po përpiqen të ruajnë një nivel ekskluziviteti që do shtyjnë çmimet më të larta sepse nëse janë... Arsyeja pse Sotheby's shet gjërat më shumë se eBay është sepse çdokush mund të vendosëdiçka në eBay. Pothuajse askush nuk mund të vendosë diçka në Sotheby's.

Beeple: Pra, ato janë platforma të ndryshme. Pra, këto platforma po përpiqen të jenë Sotheby's i veprave të artit dixhital të këtyre NFT-ve. Thënë kjo, ka mundësi për të shitur këto gjëra. Ka eBays të NFT-ve që çdokush mund të fillojë menjëherë të shesë sende. Njëri prej tyre quhet Rareable dhe një tjetër quhet OpenSea. Ato janë vende ku mund të ngarkoni menjëherë vepra arti dhe menjëherë të filloni t'i shisni këto gjëra. Përsëri, ashtu si në eBay, ka një mori njerëzish që shesin gjëra. Pra, nëse nuk keni llojin tuaj të audiencës që mund t'i drejtoni këto gjëra, nuk do të shitet vetëm në mënyrë magjike. Pra, ka shumë më tepër konkurrencë sepse ka shumë më shumë njerëz që shesin në të kundrejt Nifty. Ata pinë disa pika në javë. Ata ndoshta po shesin punën e 20 deri në 30 artistëve në muaj kundrejt Rareable, ka 10,000 vepra arti për shitje sot, ose 100,000 ose çfarëdo tjetër. Nuk e di, dreq. Kështu që mungesa i ndryshon gjërat.

EJ:Ju keni përmendur disa herë se si po shkojnë gjërat tani, ka edhe këtë... Shumë koleksionistë, jo mjaftueshëm art. Tani ne po i shohim ato aftësi një lloj këshille. Ndjehem sikur tani, gjëja që e kufizon këtë nga të qenit aq i madh sa mund të jetë është se është një gjë kaq e veçantë. Ashtu si jashtë dizajnit të lëvizjes, jo shumë njerëz janë... Ndjehem si shumënjerëzit nuk janë... Është sikur artistët të blejnë punë artistësh të tjerë dhe shumë gjëra të tilla. A mendoni se, duke përmendur Justin Roiland ku është, ne kemi këta artistë të famshëm, si karikaturistë, si krijuesi i Rick and Morty, ai do të shesë një pjesë të artit të tij.

EJ: Mendoj se mund të jetë që personazhi i famshëm do të jetë kjo gjë për të tërhequr më shumë sy se ndoshta njerëzit nuk i kushtonin vëmendje Cryptoart më parë, por ndoshta tani vetëm njerëzit tuaj që po lëvizin nëpër Instagram, thjesht njerëzit tuaj të zakonshëm që as ndoshta nuk e dinë se çfarë Dizajni i lëvizjes është, do t'i shikojë këto faqe dhe do të thotë, "Oh, unë dua ta blej atë si." Ky personazh i famshëm do të shitet, sikurse Dead Mouse po shet këngë atje dhe gjëra të tilla. A do t'i duhet të famshmit për ta bërë të gjithë këtë Cryptoart të shesë, të blejë diçka më të zakonshme po aq sa njerëzit në Instagram? A do të kemi një aplikacion që si p.sh., "Këtu është aplikacioni juaj Superrare dhe të gjithë e kanë dhe të gjithë po lëvizin nëpër të dhe ju mund të blini gjëra dhe jo vetëm të shfletoni."

Beeple:Po dhe jo. Kështu që unë do të marr Justinin, si e ka emrin? Justin Roiland.

EJ:Roiland, po.

Beeple:Kështu që kërkova se çfarë Justin Roiland. E pashë atë dhe është sikur, kjo është e mrekullueshme. Është mirë që ai do ta bëjë këtë. Por këtu është gjëja. Ai nuk mori kohë për t'i shpjeguar audiencës së tij se çfarë është kjo. Aithjesht vendos NFT [crosstalk 01:40:26] në shitje. Ata nuk e dinë se çfarë dreqin është.

EJ:E drejtë.

Beeple: Pra, kjo nuk do të sjellë në të vërtetë kaq shumë njerëz. Ishte si Lil Yachty si një muaj më parë në sit, si një monedhë Yachty. Dhe kjo është e gjitha për rreth 16,000 dollarë ose diçka e tillë. Lil Yachty, pothuajse në çdo masë, është padyshim më popullor se unë. Ai ka miliona ndjekës, koncerte, këtë apo atë. Ai është një njeri i vërtetë i famshëm, jo ​​vetëm me të ndyrë [e padëgjueshme 00:17:02]. Ai është një personazh i vërtetë i famshëm. Pra, pse ai nuk shiti shumë më shumë se unë, sepse ai është i famshëm i vërtetë? Sepse ai në fakt nuk gjeti kohë për të edukuar asnjë nga fansat e tij.

Beeple: Pra, kur ai erdhi në hapësirë, ai u shiste vetëm koleksionistëve ekzistues. Ai nuk po sillte koleksionistë të rinj. Pra, a mund të sjellin të famshmit një bandë më shumë njerëz në këtë? Po, munden, por nuk do të sjellin menjëherë më shumë njerëz, sepse nëse nuk u shpjegojnë vërtet fansave të tyre se çfarë dreqin është kjo dhe pse duhet ta blejnë. Pra, Justin Bieber nuk do të vijë vetëm me magji në këtë hapësirë ​​dhe do të jetë si "Hej djema". Ai nuk do të fillojë t'u shesë gjëra fansave të tij, sepse fansat e tij, është shumë abstrakte për ta, pasi këto gjëra janë shumë të vështira për t'u kuptuar nga njerëzit e teknologjisë.

EJ:Right.

Beeple: Tani ju po i thoni një vajze mesatare 14-vjeçare, si: "Hej, duhet të blesh një NFT". “Çfarë dreqin je tie kundërta e asaj. Ju mund të krijoni diçka që është vërtet unike. Dhe mund të thuash se ishe i vetmi person që e zotëron atë.

Joey: E kuptova. Dhe kjo sjell një gjë tjetër që përmendët, e cila ishte NFT sepse padyshim vepra arti që po shisni dhe artistë të tjerë po shesin si art kripto, vetë skedari, imazhi ose video që mund të kopjohet dhe të ketë një milion kopje .

Beeple:Po.

Joey:Pra, NFT është një lloj gjëje që provon pronësinë e një aseti dixhital.

Beeple:Po.

Xhoi: Pra, ndoshta mund të flisni se çfarë do të thotë kjo? Çfarë është një NFT?

Beeple: Pra, NFT është një shenjë e pafinancueshme. Në thelb do të thotë përsëri, vetëm një dëshmi pronësie që tregon një skedar video. Sepse është shumë e shtrenjtë të vendosësh gjërat në blockchain. Pra, këto video dhe këto imazhe, nuk janë teknikisht në blockchain. Ato janë shenjë në blockchain, i cili është një madhësi skedari shumë i vogël, që tregon një server që thotë, në rregull, ju e zotëroni këtë gjë këtu. Dhe kështu ata janë pak më të ndryshueshëm nga sa mendojnë njerëzit. Por për hir të thjeshtësisë, në thelb është vetëm një provë e pronësisë, një NFT është një dëshmi e pronësisë, një shenjë në blockchain që thotë se ju zotëroni këtë skedar. Dhe kështu, nëse e keni atë shenjë në portofolin tuaj, ju e zotëroni atë. Dhe kështu kjo është gjëja tjetër është njerëzit që kanë gjëra në blockchain, ata kanë portofol dhe një portofol mund të ketë para në të, si Ethereum,po flasim për Justin? Hiqe këmishën dhe më këndo një këngë të ndyrë. [crosstalk 00:18:11]. Hiqe atë këmishën. Le ta bëjmë këtë gjë." E dini çfarë dua të them? Ata nuk e dinë se çfarë dreqin është kjo.

EJ:Po.

Beeple: Kështu që unë mendoj se përfundimisht do të vijë, por Unë nuk mendoj se do të vijë... Unë nuk mendoj se do të ndodhë thjesht në mënyrë magjike derisa një personazh i famshëm të fillojë të shpjegojë se çfarë është kjo. Dhe nuk mendoj se ata do të fillojnë të shpjegojnë se çfarë është kjo derisa të ketë më shumë para sepse për momentin, nuk do të kishte kuptim që Justin Bieber ta bënte këtë. Do të duheshin shumë postime sociale dhe shumë shpjegime për t'i shpjeguar bazës së fansave të tij se çfarë është kjo. Për të qenë i sinqertë, shumica prej tyre nuk do ta marrin dhe nuk do t'ia dalin fare dhe nuk do t'ia vlejë sepse ai mund të shesë gjëra të tjera që ata i kuptojnë shumë më lehtë. tanke apo ti ke... Mirë, unë e di se çfarë është kjo dhe unë jam një fëmijë i ndyrë dhe kam nevojë për një kapak bah, bah, bah."

Beeple: Nuk ka shpjegim për këtë. shpenzoi një sasi të madhe kohe dhe energjie, fjalë për fjalë, si Unë jam duke bërë tani, duke u përpjekur të shpjegoj se çfarë dreqin është kjo dhe pse njerëzit duhet ta blejnë atë dhe pse u pëlqen, është një gjë e vërtetë. Kështu që unë mendoj se do të zgjasë pak më shumë sesa mendojnë njerëzit. Unë nuk mendoj si magjike si një muaj nga tani, përveç nëse këta të famshëm fillojnë t'ia shpjegojnë këtëfansat e tyre, kjo do të ndodhë. Ajo që shoh se po ndodh përfundimisht është se e gjithë kjo thjesht do të futet në Instagram. Pra, nëse doni të blini postimin, thjesht mund ta blini postimin dhe më pas ai do të tregojë se jeni personi që e zotëron atë foto. Kështu që unë mendoj se këto platforma duhet të shkallëzohen shumë shpejt. Sapo të arrijë në një nivel, ia vlen për Instagram sepse përsëri, i gjithë tregu NFT është... I gjithë tregu i kriptove tani është dua të them 30 milionë, 50 milionë, çfarëdo qoftë. Për Instagramin, kjo është e ndyrë.

Beeple: Kjo është fjalë për fjalë... Dhe për shumë prej këtyre të famshëmve, si ky Lil Yachty, është si, "Mirë, e dashur. Kam bërë 16,000 dollarë. Kush i jep një mut?" Ai nuk dënon. Ishte sikur, "Epo, nuk ia vlente". Pra, duhet të jetë si, do të duhet të ketë kuptim financiarisht që lojtarët më të mëdhenj të hyjnë në hapësirë. Dhe kështu mendoj se do të jetë pak më organike. Tani Beeple erdhi në hapësirë, më pas personi tjetër më i madh do të vijë në hapësirë ​​dhe më pas personi tjetër fricking do të vijë në hapësirë. Pastaj më në fund do të arrijë në llojin më të madh si të famshëm që vijnë. Sepse në atë kohë, do të ketë kuptim financiarisht që ata të hyjnë në hapësirë, sepse tani ajo është rritur në një treg miliardë dollarësh ose një treg 2 miliardë dollarësh. A ka kuptim kjo?

EJ: Krejt. Megjithatë, është pothuajse si Cameo. Ka të famshëm që e bëjnë këtë, duke fituar njëqind dollarë aminutë.

Beeple: Ajo që unë besoj se po ndodh me Cameo, gjë që është shumë interesante. Ajo që besoj se po ndodh me Cameo, mendoj se shumicës së atyre njerëzve u është dhënë një pjesë e kompanisë. Është sikur, nëse vazhdoni këtu dhe e shisni këtë mut për mjaft lirë dhe bëni disa në javë ose këtë apo atë, ne do t'ju japim 1% të Cameo. Dhe kur Cameo është një kompani miliardë dollarëshe, tani ai 1% është 10 milionë dollarë. Pra, këtu besoj se Cameo janë paratë e vërteta dhe se si po i tërheqin këta njerëz dhe po i bëjnë ata të postojnë këto mesazhe për shuma parash që nuk besoj se vlejnë shumë nga koha e tyre.

Joey: Pra, nëse dikush po dëgjon dhe nuk e di se çfarë është Cameo, është një faqe interneti. Ju vazhdoni atje dhe mund të paguani si njëqind dollarë dhe të kërkoni Kevin Sorbo, aktori që luajti në serialin Hercules, t'i uroj vëllait tuaj ditëlindjen, që në fakt është një gjë që bëra vitin e kaluar. Në fakt vitin e kaluar, ekipi i lëvizjes së shkollës në ditëlindjen time, ata paguan për Paul Bostaph, i cili është një nga bateristët e Slayer për të më uruar ditëlindjen. Po. Pra, është e mahnitshme.

Beeple:Po. E bëmë vetëm për vjehrrën time. Ne gjetëm ndonjë aktor atje, dikë në ndonjë shfaqje ose diçka që ajo shikonte. Po, është shumë interesante, por përsëri isha sikur po thoja, "Si dreq ka kuptim kjo për këta njerëz?" [i padëgjueshëm 01:46:15] jini të sinqertë janë si të famshëm të ndyrë të listës Dnë këtë pikë. Ata në fakt mund të kenë kuptim për këtë, por disa nga njerëzit thonë: "Mirë, nuk duket se ia vlen koha juaj". Padyshim që ka njerëz atje, Brett Favre apo dikush i tillë. Është si, "Oh, ai djalë ka para të ndyra. Kjo nuk ia vlen koha e tij." Unë besoj se një pjesë e madhe e kësaj është se ai po paguhet me kapital në vetë faqen. Nuk e di me siguri, por mendoj se është kështu.

Joey:Po, kjo është një thirrje e mirë. Epo, Chuck Norris është atje. Kështu që unë jam vetëm duke pritur për një justifikim për të paguar Chuck Norris për të thënë diçka. Kështu që Majk, unë dua, ne do të ulim avionin tani. Eshte qesharake. Kështu që unë e kuptoj të gjithë këtë gjë të Cryptoart shumë më mirë se sa në fillim të kësaj.

Beeple:Awesome.

Joey:Por gjithashtu ndihem sikur kam më shumë pyetje tani sesa kam bërë . Pra, është si me të vërtetë magjepsëse. Shpresoj se nëse po e dëgjoni këtë dhe jeni ende me ne, para së gjithash, do të më pëlqente një numërim i vazhdueshëm se sa bomba F u hodhën në këtë bisedë. Ky është padyshim një lloj rekord për podcast-in tonë. Pra, Majk, mendoj se pyetja e fundit është se si po e ndryshon kjo jetën tuaj? Dua të them, padyshim që keni më shumë para se sa një muaj më parë, por si po e shikoni në të vërtetë të ecni përpara? A dëshironi ta bëni këtë tani? Ashtu si vazhdoni të bëni punën e përditshme pak më pak, një herë në tremujor, vjen koleksioni i vjeshtës Beepleme disa ngjyra të bukura të ngrohta për vjeshtë dhe fitoni një milion dollarë dhe më pas mbaroni për një të katërtën. Si e shikoni karrierën tuaj tani në dritën e kësaj?

Beeple: Pra, ka ndryshuar mjaft. Po e shoh këtë si, përsëri, a mundem... Sepse është super, është shumë tërheqëse. Dhe përsëri, nuk dija asgjë nga gjërat që sapo thashë gjatë dy orëve të fundit, tre muaj më parë, asnjë prej tyre. Nuk dija asgjë për kriptomat. Bleva një sasi të vogël kriptosh në 2017 përmes Coinbase. Nuk e mendova më kurrë. Unë nuk e dija mut. Nuk është si, "O njeri, ai ishte shumë i apasionuar pas kriptos para kësaj." Aspak. Kështu që unë kam qenë... Dhe ka një sërë aspektesh të kësaj për të cilat as që folëm. Nëse doni të bëni një pjesë të dytë në një moment, ka një ngarkesë më të ndryshme si mundësi dhe gjëra të ndryshme që unë as nuk i kam shqyrtuar. Arti i programueshëm, arti Async, [Mettaverses 00:24:37], ka shumë mut.

Beeple: Pra, për mua, ai ka kombinuar të gjitha gjërat që më interesojnë. Kjo është arsyeja pse ndihem kaq, kaq me fat sepse është arti. Unë kam qenë i interesuar të investoj para kësaj. Pra, janë të gjitha këto dinamika të tregut për të cilat jam shumë i interesuar. Dhe pastaj pjesa e teknologjisë. Përsëri, unë kam një diplomë të shkencave kompjuterike. Më duket sikur më në fund e përdora pak atë. Pra, për mua, ajo i ka të gjitha këto gjëra dhe është thjesht, kaq konsumuese dhesi thjesht si ndryshimi i jetës, sikur po rrëqehem natën duke menduar për të vetëm sepse është kaq emocionuese dhe më duket si fillimi i kësaj gjëje të re që... Më duket sikur ka shumë fruta të varura. Ashtu si edhe me çështjen zgjedhore, ishte sikur, "Oh, ne mund të bënim një pjesë që do të ndryshonte në bazë të zgjedhjeve." Si, "Oh, po. Le ta bëjmë atë. Askush nuk e ka bërë kurrë këtë." Është si, "Vërtet?" Askush nuk ka bërë ndonjëherë diçka të tillë?" "Jo." Është si, "Mirë. Po. Dua të them, le ta bëjmë."

Beeple: Nuk dukej si një roman i çmendur i një ideje ose diçka si, "Ua, askush nuk e ka menduar ndonjëherë këtë." Kështu që duket sikur ka shumë e frutave me varje të ulët. Dhe kjo është gjithashtu ajo që është me të vërtetë emocionuese. Sinqerisht, sapo u frymëzova dhe më dhashë një lloj gëzimi të ri për të krijuar gjëra dhe veçanërisht tani me pjesët fizike. Ky është një medium që unë jam thjesht krejtësisht i ri për sa i përket dizajnit të produktit dhe dizajnit industrial të materialeve të ndryshme dhe si duket kjo dhe çfarë nëse e bëjmë këtë? A do ta kuptojnë njerëzit këtë? Dhe faqet e internetit të ngjashme.

Beeple: Pra, sapo u hap kam kaq shumë mënyra të ndryshme, emocionuese dhe të reja për ta krijuar atë. Po, patjetër që nuk do të shkoj askund. Pra, çfarë do të ndodhë me vetë tregun? Kush dreqin e di. Mund t'ju them se do të shkoj të jem ndyra e fundit nënë e ndyrë që qëndron në këtë gjë, duke u përpjekur për tëdreq, vazhdo festa, sepse mendoj se është super argëtuese dhe super emocionuese. Unë mendoj se me të vërtetë mund të sigurojë një rrjedhë të re të të ardhurave të qëndrueshme për disa artistë, jo të gjithë, por disa artistë që duan vërtet të jenë në këtë hapësirë.

mund të ketë Bitcoin ose mund të ketë këto NFT.

Joey: Kjo është shumë e mahnitshme. Ashtu si unë kam hyrë me të vërtetë në të gjithë, moralin pas kriptomonedhës në dritën e marrëzisë që ka ndodhur dhe duke mësuar më shumë rreth saj. Dhe është vërtet e lezetshme. Pra, ju përmendët edhe Ethereum, i cili, nga sa kuptoj unë, është në thelb një alternativë ndaj Bitcoin. Është një tjetër monedhë kripto.

Beeple:Po. Pra, ka shumë kriptomonedha të ndryshme. Dy më të mëdhenjtë janë Ethereum dhe Bitcoin. Dhe pastaj ka një bandë prej tyre që janë pak më shumë, disa prej tyre kanë përdorime të ndryshme. Disa prej tyre janë pak më të skicuara dhe disa prej tyre janë pak më shumë si spekulative, por ka të gjitha të ndryshme. Dhe ka një bandë të tjera që janë si kompani të ligjshme që kanë bërë llojin e tyre si blockchains. Por dy blockchains më të mëdhenj të ndryshëm, dhe këto janë blockchain krejtësisht të veçantë. Bitcoin është një blockchain. Ethereum është një blockchain. Përsëri, ka një mori të tjerash.

Beeple: Pra, të gjitha këto gjëra NFT funksionojnë në krye të blockchain Ethereum. Dhe Ethereum, ndryshimi midis një teorie dhe Bitcoin është Ethereum ju lejon të shtoni programim në monedha. Pra, Bitcoin është thjesht një lloj Bitcoin. Thjesht, në thelb, është më shumë si ari dixhital. Ju mund të keni një Bitcoin dhe mund ta shpenzoni për diçka, por kjo është pothuajse e gjitha që bën. kundrejtNëse kjo ka kuptim, Ethereum mund të ketë një sërë rregullash të ngjashme që rregullojnë mënyrën se si funksionon ai. Pra, lejon gjëra që janë më komplekse, si një shenjë që... Po.

Beeple:Ai lejon... Po. Gjërat dhe programet dhe rastet e ndryshme të përdorimit të ndërtohen mbi të. Dhe një nga ato raste përdorimi që në fund të 2017, dikush ndërtoi janë këto NFT. Dhe NFT-të e para ishin këto CryptoKitties. Ato në thelb ishin diçka si këto gjëra të tipit Tamagotchi që njerëzit i blinin dhe i tregtonin. Dhe ata kishin karakteristika të ndryshme se sa shpejt u rritën dhe çfarë personalitetesh të ndryshme kishin. Por kjo ishte disi e para si NFT.

Beeple: Dhe kështu që andej, njerëzit filluan të përdorin NFT për të bërë art. Ata filluan t'i përdorin ato për lojëra. Ata filluan t'i përdorin ato për këto metaverse të ndryshme që janë disi të ngjashme me botët që përdoren NFT për të vërtetuar pronësinë e tokave të ndryshme në botë ose avatarë të ndryshëm në botë ose sende të ndryshme në botë. Pra, ka një mori llojesh të ndryshme NFT-sh. NFT-të që njerëzit që po e dëgjojnë këtë janë padyshim më të interesuar, është kripto arti.

Joey:Got it. Mirë. Kështu që unë e di që për dëgjuesin, e di që e gjithë kjo është paksa teknike, por mendoj se është disi e rëndësishme ta mbështillni kokën rreth tij sepse teknika e saj është ajo që

Lëviz në Krye