Studio Ascended: Bashkëthemeluesi i Buck Ryan Honey në SOM PODCAST

E keni pyetur ndonjëherë veten se si të punësoheni si projektues lëvizjesh, ose çfarë duhet për të ndërtuar një nga studiot më të suksesshme të dizajnit të lëvizjes në botë? Ryan Honey, bashkëthemeluesi i Buck u përgjigjet këtyre pyetjeve — dhe më shumë — në episodin më të fundit të School of Motion Podcast.

I ftuari ynë në episodin 74 të School of Motion Podcast, Ryan Honey bashkë -themeloi kulmin e studiove të dizajnit të lëvizjes, Buck, dhe sot shërben si drejtor kreativ i saj, duke mbikëqyrur "një kolektiv të stilistëve, artistëve dhe tregimtarëve" që punojnë me klientët në industrinë e reklamave, transmetimit, filmit dhe argëtimit, si dhe organizata jofitimprurëse si Alkoolistët Anonimë, Fëmijë dhe Libra të Mirë:

I konsideruar si ' Harvardi i studiove të dizajnit të lëvizjes ', Buck është një kompani prodhuese krijuese e vlerësuar me çmime, e drejtuar nga dizajni, me zyra në Los Anxhelos, Brooklyn dhe Sydney; Ryan është një veteran 15-vjeçar i dizajnit dhe krijimit të përmbajtjes, i cili ka prodhuar vepra inovative dhe të paharrueshme në emër të Google, Apple, Facebook, Coca Cola, Nike, McDonald's dhe... ju e kuptoni idenë.

Në vazhdim. episodi i sotëm, Ryan flet me Joey-n për industrinë e dizajnit të lëvizjes, zhvillimin e studios së tij, atë që Buck kërkon në kandidatët e mundshëm për punë, kulturën e kompanisë dhe se si krijimtaria dhe bashkëpunimi ndikojnë - dhe ndikohen nga - vendi i punës Buck: ku ata “Përpiquni çdo ditë për të krijuar një mjedis që ushqen një kulturë të përsosmërisë,i animuar. Unë kalova në Rolodex-in tim të çdo personi që njihja në botë dhe i punësova për të bërë gjëra që nuk i kishin bërë kurrë më parë. Ne kishim ... Le të shohim aksionin live, kishim si një shfaqje e quajtur Hypnotics ishte një shfaqje hip hop. Ne kishim një shfaqje të quajtur Heavy Petting, e cila ishte si një shfaqje seksi. Ne kishim ... Le të shohim, çfarë tjetër? Oh, Sabotazh, që ishte si një shfaqje shakaje. The Jimmy Show, i cili ishte një miku im nga kolegji, Jimmy Jellinek, i cili ishte disi si një emision gazetaresk jashtë murit dhe më pas kishim edhe D Life, i cili ishte një lloj nga serialet e hershme të realitetit televiziv ku të gjithë ishin duke filmuar veten dhe këto ishin të gjitha ... Disa prej tyre ishin miqtë e mi të fëmijërisë, disa ishin shokë universiteti. Disa ishin miq nga qyteti i Nju Jorkut.

Ryan Honey: Dhe pastaj patëm serialin e animuar. Ne kishim si You Suck dhe Munchy Man dhe Fatty, Behind the Music That Sucks, kështu që thjesht si gjëra parodi kryesisht dhe më pas financohej nga paratë e investimeve dhe ideja ishte që ne do t'i shisnim këto prona në rrjetet kabllore dhe pastaj vazhdoni të zhvilloni shfaqje për Heavy.com, por ne nuk ishim shumë të vetëdijshëm për krijimin e përmbajtjes që ishte komercialisht e zbatueshme ...

Joey Korenman: Tingëllon si kjo.

Ryan Honey: Edhe pse mendoj se kemi marrë disa ... Mendoj se kishte një rrjet kolegji, nuk më kujtohet se si quhej, por si diçka ariu, por ata e bënëlicencimi i disa gjërave, të cilat i mbajtën dritat ndezur për pak kohë, por në fund, ne nuk arritëm të merrnim reklama dhe u përpoqëm ta bënim atë një faqe interneti me abonim me pagesë, gjë që rezultoi mbrapsht dhe më pas përdorëm sektorin tregtar për të financoj atë për një kohë dhe kjo nuk ishte e qëndrueshme, kështu që në 2003, u largova.

Joey Korenman: E kuptova dhe kontrolloj dhe Heavy.com është ende përreth dhe duket .. Unë po supozoj se tani është një kompani shumë e ndryshme. Në çfarë u shndërrua në fund?

Ryan Honey: Tani, besoj se kompania është vetëm në pronësi të Simon Assaad. Ai e drejton atë dhe është me të vërtetë një grumbullues lajmesh nga sa mund të them dhe kështu ata grumbullojnë lajme dhe mendoj se kanë edhe disa shkrimtarë, por ata grumbullojnë lajme, shkruajnë përmbajtjen e tyre dhe më pas shesin reklama rreth tyre.

Joey Korenman: Mirë, pra je në Nju Jork. Ju jeni duke prodhuar këto filma vizatimorë të çuditshëm pornografik Flash ...

Ryan Honey: Po, mendoj se është pak larg, por ...

4> Joey Korenman: Unë me të vërtetë shpresoj se disa nga këto gjëra janë në YouTube. Unë do të doja të ...

Ryan Honey: Unë dyshoj.

Joey Korenman: Unë do të shkoj të zhytem për të . Por më pas ju përmendët se keni sjellë disa njerëz shumë, shumë të talentuar që janë ende shumë të njohur në industrinë tonë, GMUNK dhe Yker dhe Justin Harder. Si i njihnit ata njerëz atëherë? Ashtu sii ke takuar ata?

Ryan Honey: Unë besoj se ishte interneti, me të vërtetë thjesht duke qenë në llojin e lojës, në atë kohë, me përmbajtje mjaft të vogël në internet dhe jo shumë njerëz po krijonin ... Për shfaqjet, ne duhej të bënim të gjithë paketimin dhe unë po bëja gjithashtu dizajnimin e faqes në internet dhe një lloj të mirëmbajtjes së saj dhe shumë frymëzim erdhi nga grafika në lëvizje, kështu që isha shumë i vetëdijshëm për Bradley, GMUNK , në fillim dhe unë në fakt e solla dhe ai jetoi me mua për një kohë dhe gruaja ime, një shumë ... Nëse e njeh Bradley, ai është një personazh shumë i madh. Shumë qesharake.

Joey Korenman: Kjo është qesharake.

Ryan Honey: Do të zgjohesha në mëngjes dhe ai do të përdorte të tijën gjë e shtrirë me krahët e tij në këmbët e shtratit tim duke folur një milje në minutë.

Joey Korenman: Unë do ta pyes atë për këtë.

Ryan Honey: Po, po. Po, kështu që unë mendoj se është ... Dhe pastaj Justin Harder, ne dolëm nga shkolla. Ai thjesht aplikoi për punë dhe ne e punësuam atë dhe mendoj se disa prej tyre ishin gojarisht dhe po, dhe më pas si Jose Fuentes, i cili ende punon me ne dhe po ashtu edhe Yker, ai ishte një praktikant, kështu që ai doli nga edhe kolegj.

Joey Korenman: Pra, a ishte kjo si ditët e Mograph.net? Ishe në tabelat e mesazheve apo thjesht po i ruante studiot dhe gjëra të tilla.

Ryan Honey: Ishin ditët e Mograph.net me siguri, porishte gjithashtu edhe ajo.

Joey Korenman: Gotcha, mirë, mirë. Kështu, në përgatitje për këtë bisedë, kontaktova me disa njerëz që kanë punuar në Buck gjatë viteve dhe ju njohin dhe dëgjova një thashetheme se formimi i Buck përfshinte disi një reklamë të Craigslist dhe më pas u përpoqa të gjeja ndonjë përmendje të atë online dhe nuk munda. Pra, thjesht do ta lë aty dhe do të të lë ta heqësh.

Ryan Honey: Mirë, po, është një histori qesharake. Ndërsa isha në Heavy, një nga drejtorët e mi të artit ishte një djalë i quajtur Orion Tate, të cilin mund ta njihni.

Joey Korenman: Po.

Ryan Zemër: Dhe Orion vendosi të kthehej në Santa Barbara nga ishte dhe kështu u largua nga Heavy, mendoj se ishte ende i pavarur nga atje, dhe më dërgoi një email një ditë dhe më tha pse nuk largohesh në Kaliforni dhe ne do të fillojmë biznesin tonë dhe do të fokusohemi vetëm në grafika dhe animacion dhe në atë kohë, unë sapo kisha lindur vajzën time dhe nuk ishim plotësisht të skuqur dhe thashë, nuk mund ta përballoj me të vërtetë tani. Ne sapo patëm vajzën tonë dhe unë duhet të fitoj më shumë para para se të mendoj për t'u zhvendosur atje, dhe ai tha, mirë, nëse mund të të gjej një punë këtu, pse nuk vini dhe merrni atë pozicion dhe më pas punojmë atje për një vit dhe pastaj do të fillojmë punën tonë. Mendova se ishte një ide e mrekullueshme dhe kështu ai më dërgoi ... Gjëja e parë që më dërgoi ishte një reklamë e Craigslist për njëPozicioni i drejtorit kreativ në një kompani të quajtur Fullerene, kështu që sapo kisha dërguar ... Kisha një faqe portofoli që e kisha ndërtuar pak kohë më parë dhe e dërgova dhe ai më thirri të nesërmen. Emri i tij ishte Jeff Ellermeyer dhe tha pse ju, gruaja dhe vajza juaj nuk fluturoni për në L.A. dhe ne do të kemi një takim.

Ryan Honey: Pra, ne bëmë dhe u takuam në një hotel ku po rrinim dhe u ula dhe gjëja e parë që më tha ishte kështu, do të vish të punosh për mua për rreth një vit dhe pastaj do të shkosh të hapësh biznesin tënd. Pra, në vend të kësaj, pse të mos fillojmë një biznes të ri tani dhe ta ndajmë atë në gjysmë. Ishte shumë e lehtë, një vendim mjaft i lehtë për mua. U ktheva në Nju Jork, i paketova gjërat dhe u transferova në L.A. dhe personi i parë që punësova ishte Orion dhe pesë vjet më vonë, mendoj, ose ndoshta ishte edhe më pak se kaq, ishin katër vjet më vonë, Orioni u transferua në Nju. York për të filluar zyrën e Nju Jorkut dhe tani jemi të tre partnerë në të tretën. Ne përfunduam duke marrë kompani dhe një partner tjetër.

Joey Korenman: Kjo është magjepsëse. Në rregull, kështu që le të flasim për ato ditët e para. Pra, unë e kam dëgjuar këtë histori më parë, por vë bast se shumë njerëz që e dëgjojnë nuk e kanë dëgjuar. Pra, nga erdhi emri Buck?

Ryan Honey: Buck vjen nga Buckminster Fuller. Kompania e parë e Jeff, Fullerene, ishte ...

Joey Korenman: Fullerene,po.

Ryan Honey: Fullereni, nëse nuk e dini, është molekula që duket si një kube gjeodezike që është projektuar nga Buckminster Fuller. Ata e quajtën atë molekulë fullerene dhe kështu kur ne filluam kompaninë dhe po mendonim për emrat, në të vërtetë arsyeja që ai zgjodhi atë emër për biznesin e tij, i cili ishte më shumë një dyqan dizajni ueb, ishte kjo lloj ideje e martesës së arti dhe shkenca dhe nëse e dini kush është Buckminster Fuller, ai ishte një arkitekt produktiv, por gjithashtu një futurist dhe një mendimtar i rëndësishëm në historinë amerikane, ishte gjithashtu një shpikës dhe me të vërtetë e përqafoi këtë ide të artit dhe shkencës, si dhe qëndrueshmërisë dhe ishte një një lloj teoricieni në atë fushë. Na pëlqeu ajo që përfaqësonte, por sigurisht, Fullerene është si ky emër i çuditshëm që të gjithë nuk mund ta thonë siç duhet dhe e shikojnë dhe pyesin veten se çfarë dreqin është. Sapo e shkurtuam atë me Buck.

Joey Korenman: Dhe në atë kohë, a kishit ndonjë kuptim që Buck një ditë do të bëhej kjo kompani e madhe dhe do të thoshit Buck dhe kjo do të thoshte diçka më shumë se Buckminster Fuller?

Ryan Honey: Patjetër që jo. Ne filluam ... Mendoj se ishim pesë veta në një zyrë të vogël në Koreatown dhe nuk e parashikova me siguri këtë.

Joey Korenman: Kjo është e mrekullueshme. Pra, si ishin ditët e para pikërisht kur e nisët? Unë mendoj se si i keni ndarë rolet?

Ryan Honey: Pra,Jeff ishte njeri i biznesit. Ai drejtonte me të vërtetë financat dhe kishte gjithashtu kompaninë e tij të dizajnit të uebsajtit, të cilën ai ishte ende në njëfarë mbarimi në atë kohë që fokusohej në industrinë e muzikës dhe Orion dhe unë vërtet bëra gjithçka. Unë do të thotë dizajn, animacion, pitching. Ne ishim si producentë, shitës, regjisorë të veprimit të drejtpërdrejtë, gjithçka që mund të imagjinonit, por më pas ne do të punësonim ... Merr të punësojë njerëz që do të merrnin disa nga ato role pjesë-pjesë dhe po.

Joey Korenman: Pra, kur Buck filloi, kjo ishte një lloj epoka e parë e artë e MoGraph, mendoj. Pra, cilët ishin disa nga studiot që ekzistonin tashmë dhe për të cilat ju kërkuat për frymëzim?

Ryan Honey: Sigurisht që ishte një lloj Shkolla e Re që ekzistonte në atë kohë dhe Psyop, mendoj se Stardust ishte përreth. Ka pasur të tjera më të vogla që nuk janë më përreth si Exopolis, Motion Theory, LOGAN sigurisht, që janë kryesoret.

Joey Korenman: Po, një udhëtim në korsinë e kujtesës atje.

Ryan Honey: Po.

Joey Korenman: Pra, kjo është një gjë që sa herë që flas me pronarët e studiove që sapo kanë filluar studio dhe janë rreth asaj madhësie, ata janë pesë, ndoshta gjashtë, shtatë persona, kjo është një fazë vërtet e vështirë për t'u rritur dhe për të mbijetuar sinqerisht sepse shumë gjëra ndryshojnë kur arrin të thuash 10 punonjës, apo jo?

RyanHoney: E drejtë.

Joey Korenman: Pra, a mund të flisni se si ishte procesi i rritjes së Buck? Dua të them se ishte e frikshme apo thjesht ndodhi natyrshëm?

Ryan Honey: Kishte disa momente që ishin pak të frikshme. Mendoj se kemi pasur gjithmonë besimin se nëse investonim për të bërë punë të mirë, mund ta përdornim atë për të marrë një punë më të paguar dhe kështu na funksionoi dhe kështu do të shtonim njerëz dhe do të shtonim aftësi dhe më pas do të merrnim ato dhe ne do t'i merrnim të gjitha paratë tona dhe disa nga paratë e bankës shumë herë për të bërë një projekt dhe më pas do t'i përdornim për të dalë dhe për të paguar punë dhe më pas do të punësonim më shumë njerëz dhe do të shtonim përsëri aftësitë dhe më pas ne do të dilte dhe do të bënte një projekt tjetër në të cilin investuam dhe Jeff ka disa flokë të thinjura për shkak të Orionit dhe unë besoj realisht se investimi i parave tona personale në projekte do të shpërblehej.

Joey Korenman: Kjo është vërtet interesante. Dua të them se tani ndihem sikur është pothuajse ... Sikurse të gjithë e dinë tani se ky është sekreti, që ju duhet të bëni projekte për të cilat nuk po fitoni para për të nxitur studion tuaj në mënyrë krijuese për të marrë ato punë më të mëdha. Ti thjesht na kalove. Ju thatë se i morët paratë e bankës. A keni një linjë krediti që e përdornit fjalë për fjalë për të bërë listën e pagave ndërkohë që po bënit projekte që nuk po bënin para?

Ryan Honey: Po.

XhoiKorenman: Kjo është e pabesueshme dhe sinqerisht, unë kurrë nuk kam dëgjuar askënd ta thotë këtë me zë të lartë, kështu që është disi ... Kjo është mirë të dihet. Dua të them se ka kuptim dhe kjo është me të vërtetë ... Kjo është një nga ato gjëra që si pronar biznesi, përfundimisht mëson se kjo është një gjë që mund ta bësh. Që ju nuk keni për të bootstrap çdo gjë. Mund të... Ka mënyra për të marrë para. Si e dinit se ... Ishte ai Jeff? A ishte ai një lloj biznesmeni?

Ryan Honey: Po, pra Jeff, ai kishte qenë në biznes. Ai është pak më i vjetër se ne dhe ai kishte qenë në biznes për 8 ose 10 vjet tashmë, kështu që ai ishte i vetëdijshëm për mënyrat e ndryshme që ne mund t'i gjenim gjërat. Ai nuk priste që ne të shpenzonim të gjithë linjën e kredisë tre ose katër herë më shumë, por ai e kishte atë aftësi ku unë mendoj se ne nuk do ta kishim këtë vetë, por sepse ai kishte qenë në biznes për një kohë dhe banka i besoi atij, ne kishim akses.

Joey Korenman: Kjo është e mrekullueshme dhe kështu dua të them që kjo ndodh ende sot, por në atë kohë, unë e di se kjo ishte me të vërtetë e përhapur që do të kishit të hapësh për të marrë punë më të mëdha dhe tani kur arrin një madhësi të caktuar dhe ke një gjoks lufte, është pak më e lehtë të investosh para në fusha, por në atë kohë, a ishte ndonjëherë e frikshme? A ka pasur ndonjëherë raste kur keni qenë mirë, ne duhet të investojmë në këtë sepse është një mundësi e mirë, por nëse nuk e arrijmë, atëherë nesapo shpërndamë shumë para dhe tani jemi në telashe?

Ryan Honey: Po, dua të them mendoj se ishim me fat që patëm disa suksese të hershme me pitching dhe mendoj se ishte për shkak të njerëzve që sollëm herët, herët. Dua të them që Thomas dhe Ben dolën nga Filadelfia dhe unë kisha punuar me ta në Heavy. Yker doli, Jose ishte jashtë. Kështu, të gjithë ata djem erdhën dhe me të vërtetë ne ulëm hundët dhe po punonim shtatë ditë në javë duke u përpjekur të fitonim punën dhe, siç thashë, patëm një sukses të hershëm dhe kjo u ushqye, mendoj, nga dëshira jonë për të bërë puna jonë interesante dhe ata vërtet e panë se si një përfitim i të qenit në Buck dhe kështu me suksesin e mëparshëm, ne kishim disi më shumë besim dhe ishim në rregull duke i shpenzuar paratë, sigurisht që na goditën disa herë gjatë viteve dhe shpejt. mësoi se pitching nuk është një shkencë. Asnjëherë nuk e dini se kush është në anën tjetër që merr vendimet, por po, dua të them se ne thjesht kishim shumë besim te vetja dhe shkuam shumë në gjithçka.

Joey Korenman: Kjo është një Një mënyrë vërtet interesante për të folur për pitching, që nuk është një shkencë, sepse unë do të mendoja se pas një kohe do të kuptoni, në rregull, mesatarisht ne fitojmë tre nga çdo tetë fusha dhe pothuajse mund të mbështeteni në këtë. A nuk është kështu? A është me të vërtetë vetëm një xhirim i gabuar?

Ryan Honey: Dua të them se mendoj se këto ditë është më shumë një xhirimduke mbetur argëtues, bashkëpunues dhe pa ego."

RYAN HONEY, BUCK BASHKËTHEMEL DHE DREJTOR KREATIV, N THE SCHOOL OF MOTION PODCAST

Nëse keni kërkuar për një informacion të brendshëm se si ta bëni atë në industrinë e dizajnit të lëvizjes, lëreni këtë audio t'ju udhëzojë.

SI TË PUNËSOHET: NJË ELIBËR FALAS ME RYAN HONEY

Dëshironi të merrni edhe më shumë informacion mbi atë që duhet për t'u punësuar si Dizajnues Mocioni në studiot më të mëdha në botë? Mësoni nga Ryan Honey dhe udhëheqës të tjerë të industrisë në Si të punësoheni , një libër elektronik falas që përmban njohuri nga më të mirët në biznes.

Shkarko "Si të punësohesh"

Shkarko tani

TREGO SHËNIMET NGA EPISODI 74 I PODKASTIT TË SHKOLLËS SË MOTION, me RYAN HONEY

Këtu janë disa lidhje kyçe të referuara gjatë bisedës:

RYAN HONEY

 • Ryan
 • Buck

ARTISTËT DHE STUDIO

 • David Carson
 • Simon Assaad
 • GMUNK
 • Justin Harder
 • Yker Moreno
 • Jose Fuentes
 • Thomas Schmidt
 • Benjamin Langsfeld
 • Bradley G. Munkowitz
 • Jeff Ellermeyer
 • Orion Tait
 • Ryan McGrath
 • Shkolla krejt e re
 • Psyop
 • Stardust Studio
 • Exopolis
 • Teoria e lëvizjes
 • LOGAN
 • Gareth O'Brien
 • Joel Pilger

COPE

 • Metamorfoza, për libra të mirë
 • Filmi i hapjes - Evenimenti i Marsit 2019,se dikur, sepse dikur ishe... Kur fole me dikë për projektin, po fliste me njerëzit që merrnin vendimet. Pra, nëse janë krijuesit e agjencisë, ata po ju japin drejtim bazuar në atë që duan të shohin. Tani, kjo ka ndryshuar me kalimin e viteve, ku në të vërtetë ata ju japin drejtim bazuar në atë që ata mendojnë se duan që ju të shihni, duke mos ditur vërtet se çfarë dëshiron të shohë klienti i tyre. Pra, dua të them që nuk mund t'ju them. Unë mendoj se ne e quajmë rekomandimin tani është puthja e vdekjes. Unë nuk mendoj se klienti ka zgjedhur ndonjëherë, në tre ose katër vitet e fundit, agjencitë rekomandojnë.

  Joey Korenman: Dhe a mendoni se kjo është për shkak se agjencitë janë ndoshta pak më i akorduar për të pëlqyer gjëra të bukura eksperimentale, ndërsa një klient thjesht dëshiron të shesë më shumë fasule të pjekura apo çfarëdo tjetër?

  Ryan Honey: Mendoj se është një kombinim i gjërave. Njëra është mungesa e besimit midis agjencive dhe klientëve të tyre dhe tjetra është se me të vërtetë njerëzit në agjenci, ata po kërkojnë të bëjnë gjëra interesante për rrotullën e tyre, në mënyrë që të mund të përparojnë në fazën tjetër të asaj karriere dhe ... Pra, ata janë gjithmonë duke nxitur kreativitetin, gjë që është e mrekullueshme për ne, por për klientët e tyre, siç thatë ju, ata zakonisht nuk janë aq të interesuar për këtë. Ndonjëherë ndodh, por kryesisht ata janë të interesuar të shesin produktin e tyre.

  Joey Korenman: E kuptova. Në rregull, kështu që ju po shkonipërmes kësaj rritjeje, ju po merrni disa fitore të hershme dhe unë po supozoj se jeni duke e bashkuar ekipin ndërsa ecni. Pra, sa e madhe u bë kompania përpara se të bëheshit dy-bregdetar dhe të hapnit zyrën në Nju Jork?

  Ryan Honey: Mendoj se ndoshta ishim në rangun e 30-të në atë kohë dhe që ishte në ... Çfarë ishte ajo? Ishte viti 2006? Po. Dhe shumë nga djemtë që ishin shpërngulur fillimisht nga Bregu Lindor, u kthyen. Kështu e filluam Nju Jorkun. Dua të them që Nju Jorku është padyshim Orioni. Orioni donte të kthehej në Nju Jork. Gruaja e tij donte të ishte më afër nënës së saj. Ne e kuptuam, mirë, kjo është një kohë e mirë si çdo tjetër për të filluar një zyrë në Nju Jork, kështu që ne e bëmë atë dhe ai mori me vete shumë nga krijuesit kryesorë që ishin zhvendosur nga West dhe ata të gjithë filluan Buck New York dhe mendoj në atë kohë, kishte ndoshta 8 ose 10 prej tyre dhe kështu atëherë do të kishte ... Do të ishim zvogëluar në 20 ose 25.

  Joey Korenman: Tani ishte kjo Vendimi me të vërtetë thjesht bazohet në stilin e jetës, si Orion dhe disa nga transplantet e Bregut Lindor që duan të kthehen atje apo ka pasur edhe një arsye biznesi, sikur ndoshta ka një lloj tjetër klienti atje?

  Ryan Honey: Epo, Orioni ishte nxitësi sepse ai donte të kthehej prapa dhe ne kishim besim të nënkuptuar me të dhe ai është partneri im krijues dhe kishte kuptim që ne mund të zgjeroheshim dhe unë nuk doja të humbjaMarrëdhënia me të gjithashtu, kështu që dukej si një vendim i zgjuar, kështu që sigurisht që në atë kohë kishte akses për klientë të ndryshëm dhe më shumë klientë dhe ndoshta disa klientë më interesantë në Bregun Lindor.

  Joey Korenman: Epo, sapo kontrollova sepse nuk isha i sigurt, por Dropbox nuk u themelua deri në vitin 2007 dhe kështu ju keni një zyrë në Bregun Perëndimor dhe një zyrë në Bregun Lindor në vitin 2006. Sa e vështirë ishte të menaxhohej atëherë?

  Ryan Honey: Po, ishte shumë e vështirë. Ishte me gurë jashtë portës me siguri. Ne kishim disa njerëz që i punësuam për të ndihmuar në menaxhimin e tij që nuk funksionuan dhe ne ishim ... Unë mendoj se zyra jonë e parë ishte me të vërtetë në një apartament që thjesht e pastruam dhe vendosëm disa tavolina, por ne disi punuam në mënyrë të pavarur në atë pikë. Nuk kishte shumë pllenim kryq vetëm për shkak të mungesës së mjeteve, mendoj.

  Joey Korenman: Po, kjo ka kuptim dhe dua të pyes se si është tani në një minutë, por unë dua të flas për zyrën që keni shtuar kohët e fundit, e cila është në Sydney, Australi, e cila është pothuajse aq larg sa mund të hapni një zyrë. Çfarë e shtyu vendimin për ta hapur atë?

  Ryan Honey: Kjo ishte një histori e ngjashme. Gareth O'Brien i cili kishte qenë drejtor kreativ me ne për rreth tetë vjet, ai është nga Zelanda e Re. Ai donte të kthehej në Zelandën e Re ose në Australi për të qenë më afër familjes së tij si aifilloi të kishte të tijën dhe ne, përsëri, me të vërtetë donim të ruanim lidhjet me Gareth. Ai është një kreativ dhe një djalë i shkëlqyer, por gjithashtu pa një mundësi për të bërë disa gjëra. Njëra është të keni akses në pishinën e talenteve në atë zonë. Një gjë që ne shohim shumë është se shumë njerëz nga ajo zonë, të cilët janë shumë të talentuar, priren të kthehen prapa. Pra, ky ishte një avantazh për ne dhe më pas për tregun australian, ata kanë ... Unë mendoj se ata marrin më shumë rreziqe në mënyrë krijuese, kështu që kishte akses në atë punë dhe më në fund, është në të njëjtën zonë kohore si tregu aziatik dhe kishim dëgjuar se ata po bënin shumë punë jashtë Australisë dhe e pamë këtë si një mundësi si dhe atë treg të hapur.

  Joey Korenman: Dhe është vërtet interesante të dëgjo si e përshkruat vendimin për të hapur zyrën e Nju Jorkut kundrejt asaj të Sidneit. Duket sikur në vitet midis këtyre dy ngjarjeve, ju me të vërtetë do të jeni pjekur shumë, mendoj, si pronar biznesi dhe e keni njohur atë mundësi biznesi, por është vërtet interesante të dëgjosh se pas të dyja këtyre vendimeve, është me të vërtetë kishte të bënte me njerëzit dhe ju dolët shumë përpara për të akomoduar njerëz me të cilët ju pëlqen të punoni dhe që keni njohur talentin. Kjo është një lloj teme që vazhdova ta lexoja në intervistat me ty, Ryan, a thua ti gjithmonë flet për njerëzit dhe talentin. Unë mendoj se ju madje në një moment thatë se Buck është në talentbiznes, për të cilin mendova se ishte një gjë interesante për të thënë. Ndoshta ju mund ta elaboroni pak këtë.

  Ryan Honey: Po, kështu dua të them se ne jemi po aq të mirë sa njerëzit që punojnë këtu dhe thjesht në për të bërë punën më të mirë, keni nevojë për talentin më të mirë dhe kështu biznesi ynë ka të bëjë me gjetjen dhe mbajtjen e talentit më të mirë që mundemi.

  Joey Korenman: Po, dhe jam i sigurt se është një sfidë e madhe dhe ndoshta është bërë më e vështirë vitet e fundit. Kështu që unë do të arrij tek ajo në një minutë. Pra, le të flasim pak për shkallën e Buck në këtë pikë. Pra, sa punonjës ka Buck aktualisht?

  Ryan Honey: Nuk jam plotësisht i sigurt, por mendoj se jemi rreth ...

  Joey Korenman: Kjo thotë shumë aty.

  Ryan Honey: Unë mendoj se jemi rreth 250 vjeç.

  Joey Korenman: Shumë mut, Ryan, kjo është e mrekullueshme! Uau! Kur e thoni atë numër, si ndiheni? A është ndjerë sikur kjo ka ndodhur natyrshëm apo është diçka e mahnitshme për ju që është kaq i madh?

  Ryan Honey: Është e mahnitshme me siguri.

  Joey Korenman: Kjo është e pabesueshme dhe a keni ndonjë ide se sa nga ata 250 artistë janë duke punuar kundrejt gjithë administratës, producentëve dhe financave dhe të gjitha gjërave që vijnë me një kompani të tillë?

  Ryan Honey: Po, nuk e di, por do të thosha ndoshta, nëse do të hamendësoja, siproducentët dhe administratorin dhe gjithçka ndoshta mbulon si 40, 40, 50, nuk e di.

  Joey Korenman: Uau, kjo është e mahnitshme. Në fakt nuk e kisha idenë se Buck ishte kaq i madh. A mund të flisni për ... Pra, për kontekstin, School of Motion sapo punësoi punonjësin tonë të 10-të, kështu që ne jemi në rrugën tonë për në 250. Kemi një rrugë për të bërë dhe madje sapo arritëm në 10, ka pasur të gjitha këto sfida që si dikush që vinte nga një prejardhje krijuese, nuk e kisha idenë se si të merresha me të dhe as që mund t'i kuptoj sfidat e rritjes në 250 dhe të kesh shtresa dhe shtresa të menaxhimit dhe zyra të shumta. Pra, a mund të flisni se si ka qenë ajo sfidë për ju dhe ndoshta cilat kanë qenë disa nga sfidat vërtet të mëdha?

  Ryan Honey: Pra, po, dua të them ruajtjen e kulturës krijuese është një i madh. Përpjekja për të qëndruar besnikë ndaj asaj që ne jemi dhe asaj që duam të arrijmë dhe duke u dhënë artistëve dhe në të vërtetë të gjithë stafit atë lloj vëmendjeje që ata meritojnë dhe dëshirojnë dhe më pas të ndihmojmë për të kënaqur mundësitë krijuese ... Ose të mos kënaqim, pra duke ndihmuar për t'u dhënë njerëzit mjaftueshëm mundësi krijuese, të paktën artistët... Në fakt, artistët dhe producentët mjaftueshëm mundësi krijuese për t'i mbajtur ata të përmbushur në mënyrë krijuese dhe më pas duke u dhënë njerëzve një udhërrëfyes për karrierën e tyre dhe kjo lloj flet pak për vëmendjen, por ka ...

  Ryan Honey: Kur ishim të vegjël, madje 40 vetë në secilinnë zyrë, unë munda të bisedoja dhe të jem atje me një derë të hapur për këdo që kishte një pyetje ose dëshironte të fliste se ku po shkonte karriera e tyre ose çfarë lloj mundësish po marrin dhe ndërsa rriteni, ju duhet ta delegoni atë dhe kështu që ka një moment kur ju duket sikur nuk e keni deleguar akoma, por thjesht po e identifikoni problemin dhe befas shihni se gjërat nuk po funksionojnë ashtu siç duhet dhe më pas ju duhet të rrotulloheni dhe të bëni disa ndryshime. Mendoj se kemi qenë mjaft të suksesshëm në ta bërë këtë në zyrën e L.A., e cila është më e madhe dhe mendoj se zyrat e tjera janë pak më të vogla, kështu që nuk është aq e përhapur atje, por ne jemi disi... Sepse ndodhi këtu së pari, ne po fillojmë të shpërndajmë mënyrën tonë të mënyrës se si i bëjmë gjërat në të gjitha ato.

  Joey Korenman: Me të drejtë dhe për mua, kjo ishte gjëja që po imagjinoja të ishte super sfiduese. Sikur në një moment, arrini në një madhësi ku ka ... Jam i sigurt se ka njerëz që punësohen nga Buck me të cilët nuk keni kurrë kontakt, sigurisht profesionistë të pavarur, por edhe staf me kohë të plotë ndoshta, ata vijnë dhe për gjashtë muaj, ata nuk ju arrijnë kurrë ose ndoshta ju thonë një herë përshëndetje dhe ky është kontakti juaj i vetëm dhe si mundeni ju, si themelues, të siguroheni që standardet tuaja, standardet tuaja të larta që keni vendosur në fillim, të mos fillojnë të rrëshqasin pak. pak si ju shkallës?

  Ryan Honey: Epo, kryesoregjëja është vendosja e njerëzve përgjegjës për punësimin që ndajnë vizionin tim për punën dhe që besoj në mënyrë implicite do të punësojnë njerëz dhe në fillim, ajo që kemi bërë këtu është që kemi vendosur njerëz në krye të divizioneve dhe kështu kemi një kreu i 2D, ne kemi një drejtues të CG, kemi një drejtues të teknologjisë krijuese, kemi gjithashtu një drejtues të dizajnit. Ata mund të kenë role të tjera për të cilat janë gjithashtu përgjegjës, sepse zakonisht janë njerëzit më të talentuar dhe më të moshuar, por ata gjithashtu janë përgjegjës për punësimin. Në fillim, kur ata marrin për herë të parë pozicionin, ne i kalojmë të gjithë së bashku, por në fund, është me të vërtetë ... ua lë kryesisht atyre. Ne kemi pak komitet në varësi të pozicionit. Dua të them nëse është një stilist apo drejtor arti apo edhe ACD/CD. Ne i kemi të gjitha CD-të që peshojnë dhe kemi takime javore për të shqyrtuar portofolet dhe të tjerat e njerëzve. Ka funksionuar mjaft mirë.

  Joey Korenman: A e keni pasur aspak të vështirë të rritni operacionet? Kjo është një nga sfidat me të cilat përballet çdo biznes dhe ne po mësojmë se si ta bëjmë këtë tani. Thjesht ideja për të pasur ... Delegimi i përgjegjësive të caktuara dhe takimet javore dhe vendosja e strukturës rreth gjërave, a erdhi kjo natyrshëm apo ishte kaq e dhimbshme në fillim?

  Ryan Honey: Ishte ishte pak e dhimbshme me siguri. Unë kam shumë mbështetje në atë fushë, shumë i zgjuar,producentë të talentuar, producentë ekzekutivë që më kanë ndihmuar të kuptoj të gjitha këto gjëra dhe më pas edhe partnerin tim, Jeff dhe Orion. Dua të them se ne të gjithë kemi ... Kur të identifikojmë çështjet, ne do të ulemi dhe do t'i punojmë dhe do të kuptojmë se cila është qasja më e mirë. Në fakt, sapo punësuam një COO që hyri dhe nuk mund të flas se kush është ajo për momentin, por ajo do të fillojë në qershor dhe kështu ne ... Përshkallëzimi i të gjitha proceseve tona dhe menaxhimi i burimeve dhe nxitja e komunikimit përmes zyrave, ne e kemi bërë këtë deri tani dhe tani do të sjellim dikë që ka menaxhuar nëntë zyra dhe një operacion shumë më të madh, një operacion global në botën e agjencive.

  Joey. Korenman: Unë jam disi i nënshtruar që ju nuk kishit një COO dhe keni 250 punonjës. Kjo eshte e pabesueshme. Sa ... Pra, tani që jeni 250 vjeç, por teknologjia është përmirësuar, ne kemi Dropbox, Frame.io, shumë mjete, a është më e lehtë tani të punosh midis zyrave? Ashtu si shumë kryqëzim ndodh tani midis projekteve?

  Ryan Honey: Po, dua të them se kryqëzimi zakonisht ndodh në vende të veçanta, dhe nuk është gjithmonë. Ka problemet e veta. Unë mendoj se nëse ka ... Ne e quajmë atë masiv Buck. Pra, nëse kemi një gjë, si një mundësi krijuese ose diçka që duhet të ndodhë shumë shpejt, nëse është një fushë ose thjesht duhet të paraqitemi për klientin tonë në një kohë të shkurtër ose ata kanë nevojë për shumëopsionet, ne marrim në nivel global të gjithë talentin që përshtatet dhe të gjithë ngulin në ide dhe kjo ndodh... Në përgjithësi, ne mund t'i lëvizim gjërat dhe t'i marrim njerëzit për disa ditë aty-këtu dhe të gjenerojmë shumë ide, të cilat unë Mendimi është një nga pikat tona më të forta për klientët tanë dhe të qenit i shkathët dhe gjithashtu të qenit në gjendje të nxjerrim shumë kreativitet cilësor në një kohë të shkurtër sa i përket ideve, dhe më pas kjo është si një nga mënyrat kryesore që ne punojmë së bashku dhe pastaj kemi një lloj ndarjesh të specializuara që ndodhin nëpër zyra.

  Ryan Honey: Pra, nëse është manipulim, për shembull, gjithçka ndodh në L.A. Pra, të gjitha manipulimet për të gjitha projektet, Australi apo Nju Jork, ndodh këtu. Ne kemi pak më shumë një grup teknologjik kreativ këtu dhe ata gjithashtu ... Dhe grupi eksperimental tani ose hapësinor është në Nju Jork, kështu që nëse projektet ndodhin në këtë anë të bregut, ata do të punojnë jashtë Nju Jorkut ose ata mund të punojë me ekipin tonë CT këtu. Dhe pastaj ka edhe projekte më të mëdha, le të themi projekte me pika të shumta ose rezultate të shumta dhe ne kemi pasur ... Dua të them se kemi pasur disa që janë krejtësisht të turpshme, dua të them 250 rezultate në një afat të shkurtër kohor, gjëra të tilla si ne' do të ndahet. Ndoshta i gjithë dizajni do të ndodhë në një zyrë, ose ne do të ndajmë dizajnin dhe më pas do të ndajmë prodhimin.

  Ryan Honey: Unë mendoj se ne nuk bëjmë gjëra të tilla si oh , ne kemi njëpër Apple

RESOURCES

 • Vancouver Film School
 • Heavy Website
 • Heavy YouTube Channel
 • Mograph.net
 • Buckminster Fuller
 • Dropbox
 • Frame
 • Blend
 • Slapstick
 • Mograph Memes
 • Behance

TË NDRYSHME

 • Homestar Runner

Transkripti nga intervista e Ryan Honey me Joey Korenman nga SOM

Joey Korenman: Oh, djalë, në rregull, kështu që dëgjo. Unë kam bërë shumë intervista në këtë pikë dhe jam shumë rehat duke i bërë ato, por kjo në fakt më bëri disi nervoz. Thjesht ndjeva pak më shumë presion se zakonisht për të bërë një punë të mirë dhe për t'u siguruar që ju, i dashur dëgjues, të merrni vlerë absurde nga zhurmat që do të bëj me gojën time gjatë këtij episodi. Nuk doja ta prishja, kështu që bëra detyrat e shtëpisë dhe hulumtova dreqin për të ftuarin tim sot, Ryan Honey, bashkëthemelues i Buck. Shikoni, nëse e keni dëgjuar këtë podcast më parë, ju e dini se si ndihem unë për Buck dhe punën që ata kanë bërë. Ju e dini që ata janë një nga studiot më të mira në industri dhe se puna e tyre ka marrë mendjen që nga viti 2004. Është Harvardi i kompanive të dizajnit të lëvizjes. Është shumë e vështirë për t'u futur dhe pasi të kesh arritur në Buck, mirë, mund t'ia dalësh kudo.

Joey Korenman: Ajo mban një vend shumë të veçantë në industrinë tonë dhe Unë mendoj se shumë merita për këtë shkonSpot 30 sekonda, ju djema do ta bëni këtë pesë sekonda ose çfarëdo tjetër. Kryesisht ne do të përpiqemi ta mbajmë atë të pavarur për prodhim, por ne bëjmë projekte të ndara, veçanërisht nëse nuk ka mjaft njerëz në zyrë për t'i bërë ato.

Joey Korenman: Po , kjo ka kuptim dhe duhet të jetë shumë e lezetshme të kesh një stol kaq të thellë dhe të jesh në gjendje të hedhësh fjalë për fjalë mbi 100 njerëz në të nëse do të duhej. Pra, duke menaxhuar një kompani që është rritur kaq e madhe, dhe ju jeni një themelues dhe jeni shumë i përfshirë në kreativitet. Çfarë i ka bërë kjo bilancit të punës/jetës suaj? Kjo është një tjetër gjë që shfaqet gjatë gjithë kohës në këtë podcast. Unë jam thjesht kurioz të dëgjoj se si ka ndikuar tek ju.

Ryan Honey: Po, dua të them që unë jam ende i përfshirë në kreativitet, por me të vërtetën, është thjesht nuk është më rasti. Unë jam përfshirë ndonjëherë në fillimet e projekteve për të ndihmuar në ideimin dhe sigurisht, zgjedhjen e punës që marrim përsipër. Unë jam këtu si një tabelë zanore për njerëzit dhe ndonjëherë veproj në atë funksion, por është arritur në një vend ku nuk mund të përfshihem në ditë pas dite dhe mendoj se megjithëse më mungon, ka përfituar kompania jo pak sepse ka më shumë autonomi me drejtorët krijues dhe ata mund të marrin përsipër projekte dhe nuk duhet të shqetësohen për mua dhe mendoj se shumica prej tyre... Epo, pothuajse secili prej tyre, përveç ndoshta një çifti, kanëka punuar me mua për 8-15, 17 vjet dhe u besoj atyre në mënyrë implicite. Kjo na ka lejuar të shkallëzojmë. Këtu është krijuar një kulturë më e mirë. Përsëri, më mungon dhe përpiqem të gjej rrugë të tjera për kreativitet dhe mund të flasim për ato më vonë, por po, puna e klientit është me të vërtetë disi e ndarë nga unë në këtë pikë.

Joey Korenman: Të kuptova. A e kuptove se sapo po bëheshe një pengesë, a atëherë kur kuptove se duhej të dilje nga roli i përditshëm krijues?

Ryan Honey: Po, Dua të them se ishte një pengesë dhe më pas po bëhej gjithashtu ... Balanca punë/jetë thjesht nuk funksiononte. Isha në telefon gjatë gjithë kohës me pushime. Unë fluturoja gjithandej. Unë isha në zyrë. Deri ndoshta në vitin 2012, ishte sikur një shtatë ditë në javë nuk ishte ... Ishte mjaft normale. Kjo ishte norma, jo përjashtimi.

Joey Korenman: E drejtë dhe dua të them kjo është diçka që çdo pronar biznesi, por veçanërisht pronarët e studiove ... Mendoj se është veçanërisht e vështirë për pronarët e studiove sepse zakonisht ju vini nga një prejardhje krijuese dhe kjo është gjëja që je më pak e gatshme të heqësh dorë, thjesht duke hequr dorë nga ai kontroll krijues në mënyrë që të mund të jesh kapiteni i anijes. Pra, që kur e keni bërë këtë, a është përmirësuar ekuilibri punë/jetë për ju? A punoni disa orë normale tani?

Ryan Honey: Po, ka. Ajo ka. Unë ndoshta ... kam shumëliri për të krijuar orët e mia dhe për të bërë pushime dhe gjëra të tilla, gjë që është e mrekullueshme, por është ende shoqëria ime, kështu që nuk e fikni kurrë trurin tuaj dhe keni shumë mënyra për të komunikuar me njerëzit, kështu që ka ... Unë kurrë nuk kontrolloj. Është disi si fëmija juaj në njëfarë mënyre.

Joey Korenman: Absolutisht. Pra, tani që e di se sa i madh është Buck, dua t'ju bëj pyetjen tjetër, e cila është në rregull, kështu që më lejoni ta them kështu, unë kam qenë në industri që nga viti 2003, dhe kështu kam parë shumë studio të shkëlqyera, disa prej të cilave i përmendët më herët, rriten goxha të mëdha dhe më pas diçka ndryshon, dhe është sikur largohen disa krijues kryesorë, ose vendosin të bëhen agjenci dhe të heqin dorë nga ndërmjetësi. Diçka ndryshon, puna fillon të bëhet bajate dhe më pas ata rrethojnë kanalin, dhe ata vdesin dhe Buck ka bërë krejtësisht të kundërtën e kësaj dhe kështu jam kurioz, çfarë keni bërë ndryshe apo mund ta shprehni me fjalë? Ashtu si ndodh që Buck ka vazhduar jo vetëm të mbijetojë, por me të vërtetë të lulëzojë dhe të rritet?

Ryan Honey: Po, mendoj se kjo flet për misionin tonë si kompani, që nuk është domosdoshmërisht të bësh para. Ne nuk jemi sikur duhet të fitojmë shumë para dhe kjo është gjëja më e rëndësishme, por ne kemi një mision, që është të jemi partnerët më të mrekullueshëm dhe të krijojmë punën më të mirë me njerëzit më të talentuar dhe atë mision, në të. bërthamë, është ... Panjerëzit e talentuar, ju nuk mund të bëni gjërat e tjera, kështu që ne fokusohemi në ... Ne përpiqemi të fokusohemi te njerëzit dhe të krijojmë një kulturë krijuese ku njerëzit janë të emocionuar për të ardhur në punë dhe për të bërë atë që bëjnë.4> Ryan Honey: Tani, me siguri do të ketë disa momente sprovuese. Do të ketë projekte që janë një grindje. Do të ketë projekte që nuk janë aq seksi, por kanë të bëjnë me të vërtetë t'u tregoni njerëzve se i vlerësoni dhe më pas të përpiqeni të komunikoni sa më mirë me ta për atë që duan dhe disa njerëz, thjesht nuk është puna e tyre. Ata do të vijnë këtu për tre ose katër vjet dhe do të jenë sikur e kam bërë këtë, dua të vazhdoj dhe të shkoj të bëj një film të shkurtër, një film të shkurtër ose çfarëdo tjetër, ose dua të shkoj në shtëpi, ose dua të punoj i pavarur, etj. cetera, por shumica kanë qenë këtu për një kohë shumë të gjatë, dhe është bërë ... Është disi si një familje dhe nëse nuk e harrojmë këtë, mendoj se atëherë të paktën nuk e harrojmë atë që pjesa e rëndësishme e jona është, atëherë ne mund të vazhdojmë të lulëzojmë dhe madje të rritemi.

Ryan Honey: Unë mendoj se njerëzit ... Ajo që kam parë në biznese të tjera si e jona është ose themeluesit e sigurojnë njëfarë mënyre, ose qëllimet e tyre janë thjesht ta ndërtojnë dhe ta shesin ose ka konflikt dhe fatmirësisht, ne nuk kemi konflikt. Ne të gjithë jemi shumë të lidhur me atë që duam të arrijmë, dhe nuk jemi të interesuar për ... Në të vërtetë, është bërë diçka kune jemi më të interesuar të ndihmojmë njerëzit që na ndihmuan ta ndërtojmë këtë dhe që vazhdojnë të na ndihmojnë ta ndërtojmë atë, t'i ndihmojmë ata të lulëzojnë sesa të fitojnë para dhe kështu është diçka tjetër ku ne fokusohemi është se si ta mbajmë atë interesante, si ta mbajmë është krijuese dhe kjo është diçka në të cilën ne po hyjmë tani dhe një nga fokuset e mia është të gjej ato mundësi të tjera krijuese dhe nëse do të jetë në IP ose përmbajtje, lojëra ose aplikacione, ne po shikojmë në të gjitha fushat e ndryshme dhe renditim të vlerësimit se si mund të përshtatemi dhe se si do të funksionojë kjo me biznesin tonë të vërtetë të bazuar në shërbime.

Joey Korenman: Po, kështu që unë dua të hyj në këtë për pak sepse Po flisja me një mysafir tjetër në podcast me emrin Joel Pilger, dhe ai është një lloj konsulenti për pronarët e studiove dhe i ndihmon ata të rriten, dhe ai në fakt përdori Buck si një shembull të një kompanie që vërtet po jep shembullin këtu është se si vazhdoni të evoluoni dhe përdorni aftësitë që keni ndërtuar, por kërkoni mundësi të reja për t'i zbatuar ato, dhe unë e kam parë Buck-un të fillojë ta bëjë këtë, dhe është vërtet, shumë mirë, kështu që ne do të flasim për këtë, por unë dua të flasim për diçka që sapo përmendët, e cila ishte se ndonjëherë njerëzit vijnë te Buck dhe në këtë pikë, Jam i sigurt që nuk të habit fakti që Buck është një hap i madh në karrierën e stilistëve të lëvizjes, të gjithë janë të vetëdijshëm për këtë dhe kështu ndonjëherë jam i sigurt se ky është qëllimi. Unë do të shkoj nëBuck për dy vjet dhe pastaj do të shkoj në profesion të pavarur sepse dua të kem atë lloj jetese, dhe jam thjesht kurioz, a ju shqetëson kjo fare? Apo është vetëm një pjesë e lojës në të cilën jemi?

Ryan Honey: Po, dua të them se është pjesë e lojës. Unë mendoj se, të jem i sinqertë, nëse qëllimi i dikujt është të shkojë dhe të bëhet i pavarur, nuk e dua vërtet këtu, sepse kur do të bëhesh i pavarur, po heqësh dorë nga shumë inpute krijuese dhe njerëzit që Unë dua të jem pjesë e familjes Buck janë njerëz që preferojnë të jenë të përmbushur në mënyrë krijuese sesa ta bëjnë atë shtesë çfarëdo qoftë puna e pavarur. Dhe sigurisht, ne përdorim profesionistë të pavarur me raste dhe këdo që është i mirë, ne përpiqemi të punësojmë, por është ashtu siç është. Kam pasur njerëz të ndryshëm që vijnë e shkojnë për arsye të ndryshme dhe nuk jam mërzitur kurrë. Kjo është prerogativa e tyre.

Joey Korenman: Po, kështu që unë mendoj se mënyra se si e formulova këtë pyetje është se Buck është Harvardi i kompanive të dizajnit të lëvizjes. Ajo që dua të them është se të gjithë aplikojnë atje dhe shumë njerëz ... Jo shumë njerëz hyjnë, kështu që jam kurioz, pasi duket sikur po kërkoni një gjë shumë specifike në një punonjës me kohë të plotë dhe jam i sigurt se është ndryshe kur jeni duke punësuar një profesionist i pavarur, por çfarë kërkoni nga një punonjës me kohë të plotë?

Ryan Honey: Përveç talentit, ka të bëjë me dëshirën për të krijuar punë të jashtëzakonshme dhe është gjithashtu e rëndësishme që njerëzit të kenë aftësi të ndryshmenë shumicën e rasteve, sepse ne bëjmë shumë punë shumë të ndryshme dhe kemi nevojë për njerëz që mund të kërcejmë dhe të jemi të rehatshëm duke kërcyer përreth. Sot, ju jeni duke punuar për këtë, nesër ju jeni duke bërë këtë dhe disa njerëz e duan atë dhe disa njerëz thjesht nuk përshtatet me mënyrën se si ata mendojnë. Pra, njerëzit që kënaqen me punë të ndryshme dhe më në fund, ne nuk punojmë mirë me njerëz me ego dhe do të thosha fatmirësisht, në këtë industri, lloji i njerëzve që ne shohim në përgjithësi nuk i pëlqen dhe janë të hapur ndaj mendimeve të njerëzve të tjerë. dhe luajmë mirë me të tjerët, por ndodh dhe kështu ne jemi shumë të vetëdijshëm për këtë dhe duam të sigurohemi që të gjithë e dinë se sa të talentuar janë, nëse nuk janë të gatshëm të luajnë mirë, ata janë jashtë .

Joey Korenman: E drejta dhe talenti në dizajnin e lëvizjes, të paktën në sipërfaqe, është shumë e lehtë të dallosh nëse e ke atë sy. Ju mund të shikoni portofolin e dikujt dhe të shihni se çfarë është në gjendje të bëjë, por si i testoni ato gjëra të tjera përpara se të punësoni dikë?

Ryan Honey: Dua të them se është një ndjenjë që mendoj , kemi një takim dhe këto ditë, kryesisht ne sjellim praktikantë dhe u japim atyre X kohë përpara se të marrim një vendim nëse do t'i punësojmë apo jo dhe nëse nuk është kështu, është një profesionist i pavarur që ne sjellim dhe lërini të punojnë në një punë dhe nëse njerëzit i pëlqejnë dhe ata janë këtu për një muaj, funksionon, atëherë ata punësohen. Pra, ka një provë më parëju blini skenar. E vetmja herë që nuk funksionon aty ku duhet të rrezikosh është dikush nga një vend tjetër që ka nevojë për vizë dhe puna e tyre është vërtet e mirë, ju flisni me ta në internet, bëni një video konferencë mbase një ose dy herë, merrni një ndjenjë për të dhe pastaj i sillni ato. Unë do të thosha ... Jo, ne kemi shumë njerëz nga vende të tjera, kështu që ne e bëjmë atë mjaft dhe është më e rrezikshme dhe kështu që ka më shumë herë se mënyra tjetër, ka njerëz që nuk funksionojnë, por Unë gjithashtu do të thosha në 90% të rasteve, është e mrekullueshme.

Joey Korenman: Unë mendoj se ndihmon gjithashtu, nëse keni një vizion shumë të qartë të kompanisë dhe ia shprehni këtë të gjithëve poshtë ju, atëherë ata disi se çfarë të kërkojnë gjithashtu. Mendoj se ky është truku me punësimin në përgjithësi është thjesht të sigurohesh që personi që po punëson e di në të vërtetë se cili është misioni, dhe është vërtet interesante sepse mendoj se keni të drejtë, që kompanitë që kam parë me të vërtetë rrëzohen dhe djeg, si të rritesh dhe të bëhesh i thjeshtë, duket, gjithsesi, nga jashtë, se vendimi që ata po marrin janë të nxitur ndoshta nga paratë. Ata shohin një mundësi financiare duke ndërprerë klientin e tyre dhe duke shkuar te klienti i klientit të tyre, dhe duket se kjo nuk është e rëndësishme për ju. Ajo që është e rëndësishme është cilësia e punës, a tingëllon si duhet?

Ryan Honey: Po, ne ... Ai shembulli i veçantë, që ndodh, por ndodh natyrshëm.Mendoj se ky është një ndryshim në industri në përgjithësi. Lëvizja për t'i drejtuar tek puna klientit e udhëhequr nga Silicon Valley ka ndodhur natyrshëm dhe nuk ishte një vendim i vetëdijshëm për të shkëputur dikë, por kur njerëzit fillojnë të na telefonojnë drejtpërdrejt, atëherë ne e marrim telefonin padyshim. Pra, po, në rastin tonë, ne e kemi bërë këtë, por nuk ishte një vendim i vetëdijshëm.

Joey Korenman: E drejtë, mendoj se po flisja më shumë për studion e dizajnit të lëvizjes se të gjithë papritmas punëson një strateg të markës dhe fillon të përpiqet të jetë si një agjenci reklamash, një gjë e tillë që kam parë të shkojë në jug. Pra, ndërsa jemi disi në temën e punësimit, cila është aftësia më e vështirë për ju djema për të gjetur, sepse unë imagjinoj se duhet të keni një grumbull të pafund rezymesh, rrotullash dhe portofolesh për t'i parë, a ka gjëra që janë vërtet e vështirë për t'u gjetur edhe kur të gjithë duan të punojnë për ju?

Ryan Honey: Unë mendoj se njëbrirëshit janë ... Epo, ka kaq shumë lloje të ndryshme pozicionesh këtu dhe kaq shumë punë të ndryshme për të plotësuar, por njëbrirëshit që janë më të vështirë për t'u gjetur janë njerëzit që kanë ide të shkëlqyera dhe mund të krijojnë pak a shumë gjithçka dhe kjo është ... Kur gjen ata njerëz që i mban për jetën.

Joey Korenman: Daktë.

Ryan Honey: Thënë kjo, kur jemi në një nivel të caktuar ku po kërkojmë njerëz që janë të mrekullueshëm për çdo pozicion ose të paktën të ketë potencialpër të arritur atje, të gjithë, nga një producent në një koordinator, madje edhe një menaxher zyre është i vështirë për t'u gjetur. Pra, çdo pozicion është i vështirë për t'u plotësuar.

Joey Korenman: E drejtë, po, ju arrini në ligat kryesore dhe ka më pak njerëz në atë nivel. Pra, ju keni folur se sa e rëndësishme është të mbash ... Ashtu si kur gjen një lojtar A, ju qëndroni për një jetë të shtrenjtë dhe ka shumë mundësi atje për momentin për krijues të nivelit A, dhe ata mund të shkojnë jashtë dhe të bëjnë një grumbull parash, nëse duan. Pra, si i mbani ato sepse kam takuar disa nga stafi juaj, dhe ata janë kaq të përkushtuar ndaj Buck, dhe është shumë e mahnitshme të shohësh sepse kam parë në studio të tjera, jo gjithmonë e kupton këtë. Pra, jam kurioz se si e keni zhvilluar atë marrëdhënie me ta.

Ryan Honey: Unë mendoj se është kultura dhe për t'iu qasur asaj si një familje dhe siç thashë më parë, komunikimi por gjithashtu, ne duam që njerëzit të jenë të lumtur, me të vërtetë duam që ata të jenë të lumtur, kështu që nëse kjo është duke u përmbushur në mënyrë krijuese dhe financiarisht deri në një pikë ku ne jemi gjithmonë të kontrolluar me të gjithë dhe të sigurohemi që ato gjëra po ndodhin. Mundësitë që ekzistojnë në vende të tjera janë kryesisht për kompani vërtet të mëdha që nuk kanë fokus në kulturën krijuese. Pra, ne po përpiqemi të bëjmë një shtëpi për këta njerëz të talentuar që duan të ndihen të vlerësuar dhe duan që ai të jetë një vend që ështëpër udhëheqjen atje, të cilët kanë ndërtuar një kulturë mjaft të pabesueshme krijimtarie për familjen Buck. Në këtë intervistë, Ryan na jep historinë e brendshme të asaj që u desh për të krijuar Buck dhe për ta parë atë të rritet në kompaninë çuditërisht të madhe që është sot. Do të zbuloni se çfarë kërkojnë ata në stafin. Do të dëgjoni për dhimbjet në rritje, mësimet e nxjerra, fitoret e mëdha, si janë përshtatur me industrinë në ndryshim dhe oh shumë më tepër. Ryan është jashtëzakonisht i hapur për gjithçka dhe nuk përmbahet dhe më duhet të them se kam mësuar një sasi marramendëse nga biseda me të dhe e di që edhe ju do ta bëni. Pra, nëse jeni një artist i ri ose nëse aktualisht po drejtoni studion tuaj, kjo bisedë ka diçka për të gjithë. Pra, ja ku po shkojmë, Ryan Honey i Buck!

Joey Korenman: Ryan Honey, është e mahnitshme që të kemi në podcast. Unë me të vërtetë e vlerësoj që po harxhoni kohë nga programi juaj ndoshta i çmendur. Pra, faleminderit që e bëtë këtë njeri. Mezi pres të flas.

Ryan Honey: Kënaqësia ime.

Joey Korenman: Po, kështu që doja të fillo pak nga fillimi. Zakonisht ajo që bëj është të hyj në LinkedIn të të gjithëve që vijnë në podcast dhe thjesht shkoj deri në fund dhe pashë që ju keni një diplomë ekonomie nga Kolegji Kolorado, të cilën nuk e dija dhe nuk e di sa Pronarët e studiove kanë një diplomë në ekonomi. Pra, po pyes veten se si shkuatfokusuar tek ata dhe çfarë është ajo që ata duan të arrijnë. Pra, mund të fitoni më shumë para diku tjetër dhe nëse ky është qëllimi juaj, atëherë më shumë fuqi për ju, por nëse dëshironi të përmbusheni në mënyrë krijuese dhe të jeni pjesë e një familjeje që është vërtet e përqendruar në një mision që ka të bëjë me kreativitetin, atëherë kjo do të ishte vendi i duhur për ty.

Joey Korenman: Pra, kur një kompani bëhet më e madhe, si themelues, puna juaj padyshim që ndryshon ndërsa kompania rritet dhe kur arrini madhësinë që keni' Pra, unë mendoj se një pjesë e madhe e punës suaj është të siguroheni që kultura e kompanisë të mbetet e shëndetshme dhe të qëndrojë e fokusuar në vizionin që keni për të dhe bashkëthemeluesit tuaj dhe kështu sa e qartë jeni? Si të siguroheni që të gjithë deri tek praktikanti ta kuptojnë se Buck nuk ka të bëjë me ne duam që të vijnë hotshots për dy vjet dhe pastaj lamtumirë, ne po kërkojmë një familje dhe nuk do t'ju paguajmë më shumë, por ne do të ofrojmë mjedisin më të mirë për krijimin e një pune të mrekullueshme? Si e futni këtë?

Ryan Honey: Unë mendoj se është pjesë-pjesë. Dua të them që ne sigurisht nuk i themi gjërat në mënyrë eksplicite ...

Joey Korenman: Nuk ka këngë? Asnjë këngë e Buck apo ndonjë gjë tjetër?

Ryan Honey: Jo, nuk ka këngë Buck. Njerëzit që kemi vënë në vend, të cilët janë përgjegjës për kulturën, kanë qenë me ne për kaq shumë kohë sa ata e kuptojnë atë në mënyrë implicite dhe kjo është në çdo gjë që ata bëjnë. Ne sigurisht që kemishumë takime dhe diskutoni stafin dhe flisni për njerëzit që po bëjnë një punë të shkëlqyer dhe sigurohuni që ata të ndihen të shpërblyer dhe të sigurohen që kanë mundësi të tjera krijuese. Për sa i përket kompensimit, do të thoja se ne sigurohemi që të paguajmë njësoj ose në shumicën e rasteve më shumë se studiot e tjera të natyrës sonë, por sigurisht që nuk mund të krahasojmë dollarët e Silicon Valley me opsionet e aksioneve, etj.

Joey Korenman: Daktë, sigurisht, po dhe kjo është diçka që dua ta gërmoj pak pasi kam dëgjuar nga shumë pronarë studiosh se kjo është një sfidë këto ditë. Pra, unë dua të flas për disa nga punët që bën Buck dhe Buck ishte në radarin tim mendoj që në fillim, por mendoj se kur u bëra si një fanboy në të vërtetë ishte pjesa e Librave të Mirë, dhe jam i sigurt ky është rasti për shumë njerëz që dëgjojnë. Kjo ishte ... Dhe ju kam dëgjuar të thoni në intervista se ajo pjesë ishte e madhe për ju djema. Tani, duke parë diçka të tillë, vetëm sasia e animacionit në atë dhe mënyra se si është bërë është kaq shumë punë intensive. Unë as që mund ta kuptoj se sa orë animatorësh u deshën për të bërë dhe kështu shumë nga puna juaj, si shumë nga veprat për të cilat jeni vërtet i njohur, ka disa elementë të kësaj. Animacion tradicional i celularit ose stop motion ose ndonjë përzierje e çmendur e CG dhe stop motion ose veprim live, ka shumë gjëra intensive të punës në të dheUnë jam thjesht kurioz, unë i di disa nga ato nga të cilat nuk jeni fitimprurës, por a është e mundur fare të jeni fitimprurës në një shkallë të madhe, gjëra të tilla që kërkojnë punë super?

Ryan Honey: Këto gjëra... Ndodhin, por është shumë e rrallë. Ato punë që përmendët, veçanërisht Good Books, Good Books për ne paguheshim fjalë për fjalë zero dollarë për t'i bërë, kështu që ishte ... Na pëlqeu shkaku. Ata na dhanë liri të plotë krijuese për të bërë atë që donim, dhe skenari që ata kishin ishte i mrekullueshëm. Pra, kur ka një mundësi krijuese të tillë, ne e bëjmë atë jo vetëm për të pasur një pjesë për mbështjellësin tonë që do të ketë më shumë punë, por e përdorim atë gjithashtu për të frymëzuar kulturën krijuese dhe për të tërhequr talente.

Joey Korenman: Kjo është me të vërtetë fantastike, kështu që kur të realizohet ai projekt apo projekte si ai, a ka biseda të brendshme sikur patjetër do të humbasim para për këtë, por e di që ky artist është këtu ka vdekur për të bërë diçka të tillë, dhe ata do të psikikohen?

Ryan Honey: Po, dua të them që kjo është pjesë e bisedës. Ne i shohim paratë që shpenzojmë në projekte si dollarë marketingu për ne, për klientët tanë, por gjithashtu, siç thashë, për të tërhequr talentin dhe për të qenë në gjendje të shpërndajmë mundësitë krijuese përreth, siç përmendët ju.

Joey Korenman: Po, është vërtet interesante të mendosh për buxhetin tënd të marketingut si një burim fondesh për të bërë gjëra të këndshme,sepse mendoj se ndonjëherë ka një shkëputje në mendjen e pronarëve të biznesit që mendojnë mirë, produkti që bëj unë, duhet të jetë i ndryshëm nga marketingu dhe në të vërtetë, në një rast të studiove të projektimit të lëvizjes, është e kundërta si ajo që produkti juaj është marketingu juaj.

Ryan Honey: Po.

Joey Korenman: Po. Pra, si mund të vendosni, si kompani, për cilat projekte është në rregull të shpenzoni burimet dhe kohën dhe sinqerisht paratë?

Ryan Honey: Ne i shikonim gjërat përmes Lente e tij duhej të kishte dy nga këto tre, qofshin e syve, para ose krijues dhe mendoj se kjo ka ndryshuar me kalimin e viteve dhe me të vërtetë krijuesi është numri një nëse do të shpenzojmë para për diçka, mundësia është dy, e cila do të thotë se kjo do të çojë në diçka interesante për ne. Për shembull, ne kemi punuar në shfaqje televizive dhe kemi bërë një lloj dizajni në atë zonë me humbje, në mënyrë që të krijojmë marrëdhënie që të çojnë në mundësi të tjera krijuese dhe pastaj e treta, mendoj, tani ka të bëjë me marrëdhëniet me klientët gjithashtu. Pra, ne mund të kemi një klient me të cilin bëjmë shumë punë, i cili është i mrekullueshëm dhe kemi një marrëdhënie fantastike dhe ata kanë nevojë për një favor dhe ne jemi më shumë se të gatshëm të humbasim para në punë nëse kjo do të thotë ta ruajmë atë marrëdhënie.

Joey Korenman: Po, dua të them se kjo është mënyra ideale për të drejtuar një studio këto ditë, dhe është padyshim më e lehtë për tëbëje këtë kur të kesh qenë rreth e rrotull, dhe të kesh ca para në bankë, dhe nuk je duke jetuar muaj pas muaj dhe në thelb nuk fle kurrë. Pra, ishte ... Për një studio që është e re dhe nuk është ende në atë pozicion, a është kjo ende diçka që ata duhet të bëjnë nëse duan të rriten apo është kjo diçka që ju prisni derisa të keni bërë mjaftueshëm punë e mirë, por tani keni disa para në bankë, mund të filloni të bëni këto projekte specifike?

Ryan Honey: Unë mendoj se industria ka ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme në 10 vitet e fundit, dhe është nuk ishte aq e lehtë sa dikur të bësh punë të lezetshme dhe të tërheqësh punë me pagesë nga kjo, por duke thënë se, për sa kohë që po paguani faturat tuaja, duhet ta shtyni veten sa më shumë që të mundeni për të krijuar punë interesante për të gjithë. arsyet që përmenda më parë, dhe nuk janë vetëm për të tërhequr klientët, por edhe për të tërhequr dhe mbajtur talentin gjithashtu.

Joey Korenman: Pse mendoni se është më e vështirë tani të bësh punë të lezetshme dhe të tërheqësh duke paguar punën përmes kësaj?

Ryan Honey: Peizazhi që ka ndryshuar pasi më parë ishte ti kishe agjenci që kishin klientë dhe ne kishim përfaqësues që do të ndiqnin njerëzit nga agjencia në agjenci dhe keni ato marrëdhënie dhe shkoni dhe bëni shfaqje dhe një lloj... Dhe më pas bëjini të rrezikojnë për njerëzit e rinj ose oh ky drejtor, do të ishte mirë për rrotullën tuaj dhe tani sepse marrëdhënia agjenci/klient është e tendosur,njerëzit janë më pak të gatshëm për të marrë rreziqe, kështu që është ideja e ooh, unë do të provoj këtë dyqan me pesë persona dhe shpresoj që ata të ofrojnë nuk është aq i lehtë sa dikur dhe pastaj ana tjetër e kësaj është një sasi e madhe puna është e drejtpërdrejtë te klienti këto ditë pasi kompanitë marrin një pjesë të madhe të marketingut në shtëpi dhe më pas një lloj ... Ajo që do të bëjnë është se do të kenë shitës të miratuar.

Ryan Honey : Pra, nëse jeni në listën e shitësve të miratuar, atëherë ata do t'ju japin punë dhe kjo kërkon kohë, por gjithashtu duhen studio të një madhësie të caktuar që të mund të futeni në atë listë dhe kështu të filloni me pesë persona, ka më pak gjasa të ndodhë për ju dhe më pas ka shumë punë të vogla të ngjashme me këtë ... Për startup-et ose kushdo tjetër që studiot e reja mund të marrin për të ndërtuar një portofol, por siç thashë, mendoj se është ndoshta është më e vështirë të futesh në grupin më të vendosur në këtë pikë.

Joey Korenman: Po, jam dakord. Dua të them se kam një mik që drejton një studio në Boston dhe ata kohët e fundit u miratuan si shitës për Google dhe ishte si kjo gjë që po ndryshonte jetën, por atyre iu desh të kalonin miliona rrathë për ta bërë këtë dhe ata janë në një madhësi. ku ata mund të kërcejnë nëpër ato rrathë, por ju keni të drejtë, studioja me pesë persona do ta ketë të vështirë ta arrijë këtë. Pra, ju folët pak për diçka që ... Një nga shprehjet e mia të preferuara që unëmësova nga një nga partnerët e mi të vjetër të biznesit ishte një për vaktin, një për bobinën dhe më kujtohet kur të takova shkurtimisht në konferencën e parë të Blend-it dhe ne ishim në skenë dhe më dhatë disa statistika që nuk më kujtohen numri i saktë, por në thelb ajo që po thoshit ishte se sasia e punës që bën Buck kundrejt shumës që shihni në faqen e internetit, është një raport i çmendur. Pra, rreth asaj se sa nga puna që Buck po bën si kompani përfundon të jetë diçka që ju jeni si ah, ne duhet ta shfaqim këtë në faqen e internetit?

Ryan Honey: Po , dua të them se nuk e di saktësisht, por do të thosha në rangun prej 10%, dhe disa prej tyre nuk janë sepse ne zgjedhim ... Ne mendojmë se nuk është e denjë, por është më shumë që nuk na lejohet të tregojmë atë. Pra, kjo është pjesë e saj dhe më pas shumë nga puna që bëjmë këto ditë, nuk kemi gjetur as forumin e duhur për të treguar punën. Pra, ne jemi në procesin e ridizajnimit dhe ri-imagjinimit të pranisë sonë në internet për të reflektuar më shumë nga gjërat që bëjmë këto ditë dhe kështu do të jemi në gjendje të vendosim më shumë nga ato që po bëjmë, por unë Mendoni se shumë prej tyre është për shkak të konfidencialitetit.

Joey Korenman: Po, po, kjo ka kuptim. Pra, unë dua të hyj në atë që po kërcejmë këtu, ndryshimin e peizazhit dhe gjithçka tjetër, por kisha një pyetje tjetër për ju në lidhje me punën aktuale që bën Buck. Një nga më të zakonshmetmënyrat se si kam parë studiot e animacionit dhe sinqerisht edhe si shtëpitë e mëdha të postproduksionit të zgjerohen është duke hyrë në produksion dhe thjesht duke shtuar një komponent të madh të veprimit të drejtpërdrejtë dhe Buck ka kohë pas kohe veprim live në punën e tij, por nuk është si një tipar i Buck dhe unë jam thjesht kurioz nëse ka qenë ndonjëherë diçka për të cilën keni menduar ta zgjeroni dhe ndoshta pse nuk e keni bërë?

Ryan Honey: Po, dua të them sigurisht që kemi menduar atë. Ne patëm disa mundësi që herët për të drejtuar veprime të drejtpërdrejta dhe disa i morëm dhe disa jo. Mendoj se kemi zbuluar se mundësitë e veprimit të drejtpërdrejtë në përgjithësi nuk janë të shkëlqyera në aspektin krijues për dikë si ne dhe kur dikush na kërkon ta bëjmë këtë, në përgjithësi do të jetë sepse ata duan të përfitojnë sa më shumë nga buxheti i tyre.

Joey Korenman: E drejta, po.

Ryan Honey: Ata kanë një komponent animacioni dhe kanë një komponent të veprimit të drejtpërdrejtë dhe nuk mund të përballojnë për të marrë një regjisor të veprimit të drejtpërdrejtë dhe për të bërë animacion të mirë, kështu që ata do të na kërkojnë t'i bëjmë të dyja. Dhe ne ende bëjmë disa nga ato gjëra siç përmendët ju, por ne nuk kemi një model regjisor dhe pjesa tjetër e kësaj është se ne nuk jemi fare model regjisor dhe ne në fakt besojmë se modeli i studios është shumë më efektiv për klientët tanë dhe me regjinë e veprimit të drejtpërdrejtë, kur futni listën e regjisorëve, është një lloj biznesi shumë i ndryshëm dhe njerëzit nuk e kuptojnë vërtetsi oh, kush do ta drejtojë këtë, oh Buck do ta drejtojë. Epo, kush në Buck? Epo, jo, vetëm Buck, dhe është e vështirë për njerëzit që ta gëlltisin.

Ryan Honey: Pra, unë mendoj se është një kombinim i gjërave. Mundësitë krijuese nuk janë të mëdha, ka shumë konkurrencë për atë punë, veçanërisht punën e mirë. Është gjithashtu një biznes që është një pengesë e madhe kur shkoni për të bërë një xhirim, është që nga konceptimi deri në para-pro në xhirimet, të gjithë duhet të jenë në kuvertë dhe është ... Ju nuk mund të bëni asgjë tjetër. Pra, në modelin e studios, drejtorët tanë kreativë mund të kryejnë dy ose tre punë në të njëjtën kohë dhe të kenë një dorë në të gjitha ato gjëra, ndërsa nëse janë duke xhiruar aksion live, ata thjesht po e bëjnë këtë. Pra, duhet të jetë diçka që është bindëse për ne ose është në shërbim të një pune për një klient me të cilin kemi një marrëdhënie ose krijues.

Joey Korenman: Edhe kjo është interesante sepse në një model regjisor, unë kam miq në fillim të karrierës sime, të cilët ishin drejtorë në kompaninë për të cilën punoja, dhe gjëja më e vështirë për ta ishte të kapeshin pëllumbat dhe madje... Dhe më pas dua të them se kjo ishte ndoshta 15 vjet më parë por klientët që vinin të thoshin studion e animacionit në Freelance [e padëgjueshme 01:16:28], ata ishin mësuar me mënyrën e punës që do të kishte një dyqan editorial ku do të kishe emrin e dyqanit. Ju do të kishit Crew Cuts ose diçka tjetër, por do të punoni me redaktorë të veçantë,dhe secili do të kishte bobinën e vet, dhe ju do të zgjidhnit talentin me të cilin dëshironi të punoni, dhe shumë klientë u përpoqën ta bënin këtë në anën e studios dhe të thoshin mirë, më pëlqeu ajo që mora nga ju së fundi koha. Unë e dua përsëri atë stilist. A ndodh kjo ndonjëherë te Buck apo ti... Dua të them a ka ndodhur ndonjëherë në të kaluarën ku njerëzit thonë se më pëlqen ajo që ke bërë dhe dua të sigurohem që ajo që bën herën tjetër është po aq e mirë, kështu që unë dua emrin e atij personi, e dua sërish atë drejtorin kreativ?

Ryan Honey: Po, dua të them që njerëzit kërkojnë drejtorë të veçantë krijues me raste dhe nëse mund të akomodojmë, e bëjmë, por mendoj ne u kemi komunikuar gjithashtu klientëve tanë se ne jemi një grup i madh talentesh dhe një nga aftësitë tona më të mira është të jemi në gjendje të mbledhim ekipe të caktuara për projektin tuaj bazuar në atë që ju nevojitet. Dhe sinqerisht, ndonjëherë ato thjesht nuk janë të disponueshme dhe ne duhet të sugjerojmë që dikush tjetër do të punojë me të dhe kjo është diçka e mrekullueshme për modelin gjithashtu dhe pse funksionon më mirë me punën e drejtpërdrejtë te klienti është se ata mund të vijnë tek ne dhe ne mundemi, me çdo projekt përmasash, dhe mund të krijojmë një ekip që do t'i shërbejë atij projekti dhe nuk ka të bëjë me një vizion të veçantë, por ka të bëjë me punën si partnerë me ta për të krijuar.

Joey Korenman: Në rregull, në rregull, kështu që le të flasim për mënyrën se si industria ka ndryshuar dhe ka ndryshuar shumë nënga atje për të punuar në industrinë e animacionit?

Ryan Honey: Po, kështu që babai im pranoi të paguante për kolegj, por vetëm nëse do të merrja një diplomë ekonomie. Kështu ndodhi. Pasi u diplomova, kuptova se nuk kisha asnjë interes për ekonominë dhe mora një vit pushim dhe jetova në Londër për një vit duke u përpjekur të kuptoj se çfarë do të bëja. Unë isha banakier në një bar vere, punoja në disa restorante dhe më pas një miku im e dinte që isha i interesuar për kompjuterë. Unë bëra pak programim kompjuterik, etj., në kohën time të lirë dhe ajo më sugjeroi të ndiqja një shkollë në Vankuver të quajtur Shkolla e Filmit në Vankuver që kishte një lloj programi të ri multimedial, dhe unë e bëra këtë. Mendoj se ishte viti 1996, dhe ishte programi i 17-të që ata kishin bërë dhe atje, ishte vetëm një 10 muaj ku u deshën dy muaj në llojin e çdo disipline, gjithçka, nga dizajni i uebit deri te prodhimi i muzikës, redaktimi, dizajni grafik, etj. dhe sigurisht, animacioni, dhe më pas kjo është ajo që ngjalli interesin tim dhe fillova të animoj në Flash. Mendoj se ishte Flash 2. Dhe kështu u futa në ...

Joey Korenman : Pra, pse babai juaj donte që ju të studionit ekonomi? Pse kaq i madh?

Ryan Honey: Është një lloj tradite familjare, mendoj. Pra, vëllezërit e mi të dy kanë MBA dhe babai im gjithashtu ka ... Epo, ai ka një diplomë juridike, por ka studiuar edhe biznes dhe thjesht mendoi se më së shumtidekadën e kaluar, por ndihem si në të kaluarën, nuk e di, ndoshta tre ose katër vjet, ka pasur një rritje masive në sasinë e punës nga kompanitë e Silicon Valley dhe mbi të, ju keni të gjitha këto teknologji të reja që vijnë jashtë që kërkojnë dizajn lëvizjeje dhe kështu kohët e fundit, Buck lëshoi ​​​​një aplikacion shumë argëtues, ne do ta lidhim atë në shënimet e shfaqjes së këtij podkasti të quajtur Slapstick, i cili është një aplikacion i realitetit të shtuar dhe isha shumë i emocionuar kur e pashë këtë sepse Kam parë studio të tjera të fillojnë të lëvizin në këtë botë të pronësisë intelektuale dhe produkteve ndërtimore dhe gjërave që mund të zotërojnë, të cilat mund të jenë rrjedhje pasive të ardhurash sinqerisht dhe kështu jam kurioz nëse mund të flisni për vendimin për të krijuar atë aplikacion dhe madje zgjeroje Buck-in në atë botë të IP-së?

Ryan Honey: Po, kështu, dua të them që qëllimi me këtë nuk ishte domosdoshmërisht të fitosh para. Është një aplikacion falas. Ishte me të vërtetë që ne kemi bërë shumë AR për klientët tanë, qofshin Instagram, Facebook ose ... Epo, ata janë të njëjtë, por Google, etj. dhe kështu ne kemi një ekip mjaft të fortë këtu në teknologjinë krijuese Bota e AR dhe më pas ne i kemi të gjithë këta stilistë dhe animatorë të mrekullueshëm këtu dhe në fakt ishte një ide që duhej t'u jepnim njerëzve një mundësi tjetër krijuese. Pra, jepuni stilistëve dhe animatorëve, ata mund t'i bëjnë këto paketa ngjitëse. Ata mund të bëjnë çfarëdo teme që duan dhe më pas ne mund t'u bllokojmë kohën për të punuarmbi to dhe më pas bëjeni ekipin e CT t'i integrojë ato dhe më pas ishte gjithashtu një mundësi për ekipin e CT që të mendonte për veçoritë në rrugë.

Ryan Honey: Ne jemi në gjendje të lëvizni pak më shpejt për sa i përket zbatimit të veçorive të reja në aplikacion sesa të themi korporatat më të mëdha dhe kështu ajo që filluam të shohim ishte një gjë ku oh, klienti e kishte parë këtë gjë në aplikacionin tonë, këtë gjë në aplikacionin tonë, këtë veçori të re dhe ata donin ta zbatonin atë në të tyren, ose donin të gjenin një mënyrë për të bërë diçka të ngjashme. Pra, pati disa pasoja të padëshiruara. Ishte vërtet një lloj sheshi lojërash për ne, por është kthyer gjithashtu në një mjet të mirë marketingu.

Joey Korenman: Po, kjo është pikërisht ajo që do të thoja. Tingëllon tamam si mënyra se si Good Books marketingu për dyqanin tuaj të tregimeve dhe animacioneve, Slapstick, në një farë mënyre, u kthye në një reklamë për aftësinë tuaj për të kombinuar teknologjinë më të fundit me aftësitë tuaja të dizajnit dhe animacionit, gjë që është vërtet e mrekullueshme. Pra, a është kjo diçka që planifikoni ta zgjeroni? Dua të them që folët më herët se jeni vërtet të ngazëllyer për përdorimin e krijimtarisë suaj për të provuar dhe gjetur ato mundësi, për t'u zgjeruar në këto fusha të reja në zhvillim. Pra, a ka më shumë nga ato që vijnë në linjë?

Ryan Honey: Po, dua të them që ne kemi ... Kemi zhvilluar një lojë, një lojë celulare që po provojmë për të gjetur fonde për dhe tani,ne sapo kemi punësuar një drejtues zhvillimi dhe po kërkojmë ... vlerësimin dhe kërkimin e fushave në të cilat duam të investojmë. ne dhe na japin punë me qira, dhe ne i tarifojmë për këtë, por a ka mundësi që ne të krijojmë përmbajtjen tonë dhe të nxisim vetë krijuesit dhe kjo mund të jetë në lojëra, aplikacione, apo edhe TV/film.

Joey Korenman: A ka fusha të tjera në të cilat Buck është përfshirë si për shembull, unë e di që UI dhe UX janë një zonë e madhe ku animacioni po bëhet pothuajse i pritshëm. Pra, a ka njerëz në Buck që punojnë gjithashtu në gjëra të tilla dhe duke zhvilluar prototipa për mënyrën [e padëgjueshme 01:22:29], gjëra të tilla?

Ryan Honey: Po.

Joey Korenman: Tani është kjo gjë për shkak të punës në një reklamë të Nike, apo jo? Kjo është lloji i gjërave që përfundojnë në faqen e internetit të Buck-ut dhe kështu shumë njerëz futen në dizajnin e lëvizjes për të punuar në një reklamë këpucësh për disa arsye. Pra, a është ndonjë nga ato gjëra që mendoj se është më pak tërheqëse në aspektin kreativ dhe klientët tuaj po e kërkojnë atë, kështu që është në rregull, ne duhet ta bëjmë atë apo a janë ato gjëra vërtet interesante edhe për ju?

Ryan Honey: Po, mendoj se është interesante. Është interesante për disa njerëz, dhe janë ... Mundësitë që dalin nga kjokanë qenë shumë interesante. Përsëri, është si këto marrëdhënie që krijoni me klientët dhe veçanërisht kjo direkt në tregun e klientit ku ata do të thonë në rregull, mirë, le ta provojmë këtë tani, bëje këtë. Oh, e kemi marrë këtë gjë, por në të vërtetë ajo që është për ne është të sigurohemi që të kemi njerëz që duan të bëjnë atë punë, duke e bërë atë punë. Pra, kur na i sjellin për herë të parë këto mundësi, është sikur në rregull, nuk kemi njeri që e bën këtë, por ky person ndoshta mund ta bëjë këtë. Pra, shkëlqyeshëm, le t'i lëmë ta bëjnë këtë dhe më pas të kontrollojmë me ta për të parë nëse janë të interesuar ose nëse janë sikur po, ishte mirë, por nuk dua ta bëj shumë shpesh. Pra, atëherë ne do të fillojmë të sjellim njerëz që fokusohen më shumë dhe atë lloj pune dhe të ndërtojmë organikisht atë ekip për t'i shërbyer atij klienti.

Joey Korenman: Në rregull, kjo e bën kuptim. Tani, ndërsa Buck evoluon, dhe ju duhet të gjeni talente të reja, dhe ju punësoni një drejtues zhvillimi për të marrë përsipër një lloj zhvillimi kryesor të softuerit, gjëra të tilla, është ajo diçka që çdo studio që arrin në një madhësi të caktuar do të duhet të bëjë ose ka shumë studio që ndoshta nuk duan asnjë pjesë të kësaj, ata thjesht duan t'i përmbahen talentit të tyre thelbësor, që mund të jetë marka e transmetimit ose diçka e tillë. A mendoni se kjo është ... A është kjo më shumë sesa thjesht sikur ne jemi të interesuar për këtë dhe kjo duket argëtuese dhe kjo do të jetë argëtuese për ekipin tonë? A na duhet edhe kjotë vazhdosh të evoluosh për të mbijetuar dhe për të qëndruar relevant?

Ryan Honey: Po, dua të them që nuk është ky mendimi. Unë mendoj se njerëzit mund të mbijetojnë duke bërë të njëjtën gjë që bëjnë dhe sigurisht duke e bërë mirë. Mendoj se për ne ka të bëjë me mundësi krijuese. Unë mendoj se ne duam të ... Një pjesë e kulturës krijuese ka të bëjë me të bërë gjëra të reja dhe të gjitha bisedat që kam pasur me krijuesit e mi, është sikur do të doja të provoja diçka të re, dhe jam mirë, çfarë ju intereson dhe ata janë sikur, oh, unë dua të hyj në shfaqje televizive ose do të doja të punoja në një lojë dhe ato lloj bisedash na nxisin të shqyrtojmë atë zonë dhe të shohim nëse mund ta bëjmë atë në një mënyrë të qëndrueshme dhe shumicën e kohës, është diçka që ne mund ta bëjmë dhe kështu e kemi ndjekur. Po, dua të them që ka të bëjë vetëm me mbajtjen e tij interesante për të gjithë dhe duke bërë të njëjtën gjë pa pushim, mendoj se mund të bajatet pak.

Joey Korenman: E drejtë. Pra, duke parë mbrapa kur filloi Buck, që ishte si pikërisht në kohën kur u futa në industri gjithashtu, dua të them se kurrë nuk do ta kisha marrë me mend se do të kishte kaq shumë punë atje dhe është një kombinim i sasisë së klientët janë rritur, varietetet e ndryshme të punës atje janë rritur dhe telefonat inteligjentë dhe vetëm tabletët. Dua të them se çdo gjë me një ekran ka nevojë për lëvizje në të tani dhe kështu, një nga ndryshimet më të mëdha që kam ndjerë nëe kaluara si dekada, por në të vërtetë në tre deri në katër vitet e fundit kam vënë re një ndryshim të madh në industrinë e gjigantëve të teknologjisë si Google dhe Apple dhe Amazon dhe Facebook, ata kanë hyrë dhe kanë ndryshuar rrënjësisht peizazhin e asaj që do të thotë të të jetë një projektues lëvizjeje dhe unë e di që Buck ka punuar, mendoj, me të gjitha ato kompani, kështu që cili ka qenë ndikimi në biznesin e Buck-ut, por më pas edhe cili mendoni se ka qenë ndikimi në industri?

Ryan Honey: Po, dua të them për sa i përket biznesit tonë, padyshim që ata kanë nxitur shumë rritjen tonë dhe kjo ka qenë e mahnitshme për ne, veçanërisht në fushat e teknologjisë krijuese dhe kështu ka ka qenë një avantazh i madh për ne. Për sa i përket industrisë në përgjithësi, ata disi udhëhoqën akuzën në ndryshimin e modelit të agjencisë së reklamave. E di që kur bëmë punën tonë të parë në Google, duke folur me një menaxher produkti si pika e parë e kontaktit. Nuk kishte asnjë krijues, fjalë për fjalë asnjë krijues në anën e tyre ku ishte sikur po, ne e kemi këtë produkt, ja çfarë duam të arrijmë nga perspektiva e biznesit, të na bëjë diçka.

Ryan Honey: Pra, ky lloj i ka detyruar studiot si ne të veprojnë në një lloj mënyre hibride dhe nuk dua të them agjenci, sepse nuk jemi të tillë, por na ka detyruar të shtojmë disa nga ato aftësi dhe nëse kjo është shkrim apo në disa raste edhe strategji apo ... Por ndryshimi është se unë mendojnëse je i zgjuar, e shikon atë nga një këndvështrim tjetër nga ai në të kaluarën, sepse po përpiqesh të ndërtosh diçka të re, kështu që nuk është në rregull, le të shkojmë të marrim të gjithë këta njerëz që e kanë bërë këtë për 10 vitet dhe modeli i vjetër, është thuajse në rregull, cili është thelbi i asaj që po përpiqemi të arrijmë dhe le të gjejmë njerëz që janë krijues, që bëjnë atë që bëjmë ne dhe i ngarkojmë ata me këtë dhe të shohim nëse nuk mund të jemi të suksesshëm .

Joey Korenman: Kjo është vërtet interesante. Pra, si fakti që vijnë këto kompani gjigante pafundësisht të pasura dhe tani ata kanë departamente marketingu dhe po punësojnë njerëz vërtet të talentuar në ato departamente dhe kështu tani po ndërveproni me ta. A është në thelb njësoj si të punosh me një agjenci reklamash tani apo është ende disi ndryshe sepse po hamendësoj se departamenti i marketingut i Facebook është ndoshta shumë herë më i madh se shumë agjenci reklamash?

Ryan Honey : Po, sigurisht. Dua të them se është ndryshe në kuptimin që ju keni ... Ju jeni duke punuar drejtpërdrejt me ta dhe ekipin e tyre dhe ata janë të lidhur me projektin dhe kështu në të kaluarën, ju e keni këtë shtresë në mes ku ata janë duke u ngarkuar me diçka nga klienti i tyre dhe më pas ata janë duke ideuar dhe duke u përpjekur që diçka të shitet dhe më në fund, kur ajo shitet, nuk ka kohë për ta bërë atë dhe më pas ata shkojnë dhe ia paraqesin tre.kompani të ndryshme dhe klienti zgjedh diçka dhe ata e bëjnë. Tani më shumë je në katin e parë, po punon me ta që në fillim. Është një lloj tjetër marrëdhënieje që unë mendoj se është më e frytshme dhe më shumë një partneritet.

Joey Korenman: Po, dhe ajo që kam parë ... Sepse shumica e ditës sime- Bisedat e sotme janë me studentët tanë, punonjësit në kompani dhe përkthyes të pavarur dhe për ta, dhe gjithashtu për pronarët e studiove, por veçanërisht për projektuesin e vetëm të lëvizjes që përpiqet të fusë këmbën e tyre në derë diku, mendoj se të gjithë ata gjigantë të mëdhenj të teknologjisë, ata thjesht dyfishojnë sasinë e mundësive atje dhe kështu në sytë e mi, është një pozitiv neto, por kam dëgjuar gjithashtu se ka anë negative dhe një nga anët negative është se për shkak se ato kompani nuk po shesin dizajnin e lëvizjes si produktin e tyre , dizajni i lëvizjes është ... Ndoshta është pjesë e produktit të tyre. Ka një buxhet të ndryshëm në lojë dhe çfarë do të thotë kjo është se shuma e parave që ata mund të hedhin për talentin mund të jetë dukshëm më e lartë se ajo që mund të përballojë një studio, dhe kam dëgjuar se ndonjëherë është pothuajse si një luftë ofertash për talentin, dhe unë Jam kurioz, Buck, mendoj se është në një pozicion të shkëlqyeshëm për të qenë një nga studiot ku çdo artist dëshiron të punojë, por a e ke përjetuar të gjithë këtë, që duhet të paguash tarifa më të larta ditore ose njerëzit kërkojnë më shumë para sepse ata mund të shkojnë në Googlepër gjashtë muaj dhe të fitosh një mori parash?

Ryan Honey: Epo, dhe unë mendoj se njerëzit që kanë shkuar atje dhe kanë punuar në ato mjedise dhe janë magjepsur nga paratë, nëse ata janë vërtet të interesuar për të avancuar karrierën e tyre, për të bërë punë të lezetshme dhe për të qenë krijues, atëherë në përgjithësi e humbasin interesin shumë shpejt, dhe unë sigurisht ... Pati një migrim të madh njerëzish në Silicon Valley gjatë viteve dhe madje edhe nga ne gjithashtu. Shumë prej tyre janë kthyer pas veshjes së aksioneve të tyre dhe janë gati të kthehen në të dhe nuk do të thotë se nuk është një mundësi e shkëlqyer për disa njerëz që duan të bëjnë një gjë të caktuar, është, por ka shumë ... Ato nuk janë kompani me fokus krijues. Ata janë një kompani teknologjike.

Joey Korenman: Sigurisht. Sigurisht që ka një nxitim ari me të dhe sigurisht që e kuptoj këtë. Dua të them të jesh artist, veçanërisht kur duhet të balancosh kryerjen e punëve që paguajnë faturat me punët që përmbushin në mënyrë krijuese dhe gjithashtu një lloj marketingu për aftësitë e tua, të ndihmon nëse ke ca para në bankë, kështu që e kuptoj plotësisht. por ju sollët një nga dobësitë kryesore që mund të ndodhë duke punuar me ato kompani është se veçanërisht kam dëgjuar se duke punuar me Apple, ky është rasti pothuajse gjatë gjithë kohës që ju jeni duke punuar në gjëra që jo vetëm që nuk do t'i bëni kurrë mund të tregosh, por nuk mund të flasësh, apo jo? ju jeninënshkrimi i një kontrate duke thënë se para se të hapeshit ndonjëherë pas efekteve dhe kështu e di që keni punuar me të gjitha këto marka dhe ndoshta ka shumë gjëra që keni bërë për të cilat nuk mund të flisni, a është e vështirë për kompaninë? A është e vështirë për artistin që të punojë në ato punë?

Ryan Honey: Po, dua të them se ka një pjesë të tillë për artistin me siguri. Mendoj se si artistë, kur krijon diçka, veçanërisht nëse është diçka për të cilën je shumë krenar, dëshiron t'u thuash të gjithëve se e ke bërë dhe të gëzohesh në lavdinë e saj, por është thjesht një lloj realiteti. Unë mendoj se ne vazhdimisht po përpiqemi t'i sfidojmë këto marka për këtë temë. Unë nuk jam ... Unë e kuptoj në disa raste pse ata e bëjnë këtë, por mendoj se ndoshta nuk do të jetë e qëndrueshme për ta.

Joey Korenman: Tani si ... Kjo vetëm më kujton, ishte një pjesë që doli në fillim të një Apple edhe në mars dhe sapo e pashë, supozova se e bëri Buck. Si tani, dikush që ka punuar shumë me ta, a keni më shumë fjalë tani? A jeni në gjendje të thoni sikur po, ne do ta bëjmë atë, por ne duam të jemi në gjendje ta tregojmë këtë? A duhet ta negocioni këtë me kompani të tilla? Ecni lehtë. Snajperët janë pikërisht jashtë, apo jo?

Ryan Honey: Nuk mundesh kurrë ... Është gjithmonë një pritje dhe shikim në thelb.

Joey Korenman: Po.

Ryan Honey: Ndonjëherë ata do të thonë po dhediplomë e dobishme do të ishte një në biznes.

Joey Korenman: Kjo është me të vërtetë interesante sepse dua ta gërmoj këtë pak më vonë, por dua të them shumë pronarë studiosh, kjo është pjesa që ndjehen sikur mungojnë. Ata vijnë nga një sfond krijues dhe artistik dhe ndoshta nëna e tyre ishte një piktor dhe babai i tyre ishte një ilustrues, por familja juaj, me sa duket, ishte një lloj biznesi. Mendoni se ishte një lloj ndikimi në vendimin tuaj për të filluar biznesin tuaj dhe për të qenë një sipërmarrës?

Ryan Honey: Unë mendoj se thjesht nuk më pëlqen të punoj për njerëz të tjerë, kjo është ndoshta arsyeja pse ...

Joey Korenman: Mjaft mjaftueshëm, i papunë.

Ryan Honey: Po. Punova për një agjenci reklamash për një ditë në New York City dhe u largova menjëherë. Mendoj se nëse nuk do të filloja biznesin tim, ndoshta do të isha një profesionist i pavarur nëse do të më duhej të hamendja.

Joey Korenman: Po, çfarë ishte në lidhje me agjencinë e reklamave që nxiti je larg pas 24 orësh?

Ryan Honey: Përgjigja e sinqertë ishte se shkova në një takim me eprorin tim që ishte femër dhe ajo më vuri dorën në kofshë gjatë udhëtimit me taksi .

Joey Korenman: Në ditën e parë? Wow.

Ryan Honey: Po.

Joey Korenman: E drejtë për ngacmim seksual, apo jo? Fatkeqësisht, kjo nuk është historia më e keqe që kam dëgjuar për punën në agjenci reklamash.

Ryan Honey: Dhe ishte gjithashtundonjëherë ata do të thonë jo dhe kështu që në të vërtetë nuk ka negociata. Siç thashë, ne po përpiqemi t'i inkurajojmë ata që t'i lënë artistët të shfaqin punën e tyre dhe mendoj se ne po bënim një përparim, por ka një komponent biznesi dhe një komponent PR në anën e tyre ku ata po përpiqen të kontrollojnë narrativën rreth punë dhe kështu që zakonisht uzurpon çdo dëshirë që kemi për t'i njohur artistët.

Joey Korenman: Kjo është thënë shumë mirë. A ka ... Unë do t'ju bëj një pyetje tjetër të rrezikshme këtu, a ka një ... Është interesante sepse thatë se keni përfshirë numrin e kokës së syve që do të shihej si një lloj kualifikimi për të vendosur për të bërë një punë. A ka një çmim të paguar për të bërë Buck diçka që ata nuk mund ta tregojnë?

Ryan Honey: Unë nuk do t'i përgjigjem kësaj në fakt.

Joey Korenman: Mjaft mjaft. Mirë, mjaft e drejtë. E dini çfarë, duhej të kishte një që nuk do të përgjigjeshit. Me pelqen. I ftohtë. Në rregull, kam vetëm disa pyetje, burrë. Më duhet të them faleminderit shumë për kohën tuaj. Kjo ka qenë magjepsëse. Tani, Buck është themeluar, kështu që ju nuk jeni më kompania e re dhe e re. Jeni në një situatë tjetër tani dhe kur nisët, ju duhej ta bënit atë në mënyrën standarde për të marrë një zyrë dhe për të pasur njerëz fizikisht atje dhe për të bërë të gjitha këto dhe ishte thjesht realiteti i teknologjisë nëkoha dhe mënyra se si funksionuan gjërat, por tani ka shumë "studio" të reja që po ndërtohen shumë ndryshe dhe shumë prej tyre janë thjesht një ekip i largët i përkthyesve të pavarur. Ndonjëherë ata nuk janë as në të njëjtin vend dhe është me të vërtetë kjo shkallë lart, zvogëlohet duke përdorur modelin e përkthyesve të pavarur, ndoshta ata kanë një prodhues, ndoshta jo dhe duket sikur ka një tendencë të madhe për këtë tani, sepse është kaq e lirë për të filloni një studio dhe tregtoni atë studio dhe disa prej tyre duket se po ecin shumë mirë.

Joey Korenman: Jam kurioz se cili është mendimi juaj për të ardhmen e tullave tradicionale dhe studio mortajash me shpenzimet e mëdha dhe të gjitha këto dhe si mund të ndikohet kjo nga këto ekipe të largëta artistësh që po e quajnë veten studio?

Ryan Honey: Unë mendoj se nëse kjo funksionon për njerëzit , kjo është e madhe dhe më shumë fuqi për ta. Për mua, do të thosha se ka një avantazh të qenësishëm që njerëzit të jenë në kontakt të ngushtë dhe si një entitet krijues që përpiqet të zgjidhë vazhdimisht problemet krijuese, afërsia me të gjithë dhe marrëdhëniet që vijnë me këtë, mendoj se janë një nga avantazhet që kemi dhe do të vazhdojmë të kemi ndaj dikujt që ka vetëm profesionistë të pavarur dhe kjo nuk ka të bëjë vetëm me marrëdhënien e punës, por edhe me llojin e ... Lidhja që njerëzit krijojnë së bashku dhe stenografinë dhe nuk do të thosha se njerëzit duke punuar në distancënuk do të krijojë kurrë punë të mirë, kjo thjesht nuk është e vërtetë, por unë thjesht mendoj se për sa i përket një modeli të shkallëzuar që është në gjendje të lëvizë shpejt dhe të zgjidhë shpejt problemet komplekse, ekipet personalisht do të jenë më efektive.

Joey Korenman: Epo, duket se kjo është me të vërtetë në përputhje me vizionin tuaj të përgjithshëm dhe të gjitha gjërat për të cilat keni folur në këtë bisedë, duke u përpjekur të ndërtoni një familje dhe duke pasur njerëzit të përmbushen vërtet në mënyrë krijuese. Mendoj se në një nga intervistat tuaja që lexova, ju thatë se ne përpiqemi t'i mbajmë njerëzit të përmbushur në mënyrë krijuese, në mënyrë që ata të mos e kërkojnë diku tjetër, gjë që mendova se ishte vërtet qesharake. Pra, në përgjithësi, cili është mendimi juaj për të punuar në distancë me njerëzit? Ashtu si Buck punon me përkthyes të pavarur në distancë apo ju ende preferoni vërtet që të gjithë të vijnë në shtëpi?

Ryan Honey: Po, dua të them që ndodh. Nuk është diçka që ne zgjedhim të bëjmë dhe zakonisht është shumë specifike, kështu që do të jetë si dikush që ky djalë është një koncept artist dhe ai bën këtë lloj pune, le ta thërrasim atë ose atë dhe t'i bëjmë ta bëjnë këtë për këtë projekt. Ndonjëherë njerëzit janë shumë të mirë dhe e kuptojnë plotësisht, por ndoshta 75% të rasteve është e vështirë. Thjesht je sikur të presësh që dikush të të tregojë diçka dhe pastaj kur ta tregojë, nuk është ajo që ke dashur dhe pastaj je mirë, dita tashmë ka përfunduar, e kemi humbur gjithë këtë kohë. Pra, është më e lehtë të jesh në dhomëme njerëz ose të paktën në të njëjtën ndërtesë. Siç thashë, ndodh dhe ka ndodhur, por definitivisht nuk është një preferencë.

Joey Korenman: Plotësisht. Epo, kemi ardhur te pyetja e fundit, Ryan, dhe kjo është ajo që mendoj se e kanë pritur shumë njerëz që po e dëgjojnë, kështu që shpresoj që përgjigjja të jetë thjesht e shkëlqyer dhe e detajuar, dhe është shumë e thjeshtë. Kam folur për këtë më parë, Buck është Harvardi i studiove të dizajnit të lëvizjes. Është shumë e vështirë të futësh këmbën në derë. Madje ka ... nuk e di ... Ju ndoshta nuk e keni parë këtë. Është ky kanal i mrekullueshëm në Instagram i quajtur Mograph Memes dhe ata patën këtë postim të mahnitshëm se sa e vështirë është të gjesh një punë në Buck, por nëse dikush po dëgjon, le të themi se ata janë goxha të rinj në industri dhe po kërkojnë të gjejnë një punë në Buck, si duhet ta bëjnë këtë?

Ryan Honey: Epo, teknikisht, ju aplikoni por ...

Joey Korenman: Kjo është gjithçka, në rregull, u bë, faleminderit.

Ryan Honey: Hapi i parë ka të bëjë me portofolin dhe nuk është vetëm puna që është aty, në varësi të asaj që është ajo që ju po aplikoni për të, por është gjithashtu mënyra se si është bashkuar. Unë mendoj se portofolet e shumicës së njerëzve, nëse nuk janë stilistë, ata disi ... Ata nuk shqetësohen me aspektin e dizajnit dhe nëse nuk do të shqetësoheni, kjo është mirë, atëherë thjesht mos e provoni. Dua të them nëse jeni thjesht një animator, thjesht na dërgonimbështjellja juaj Vimeo dhe një turbullim i vogël. Unë mendoj se për ne, sepse ne jemi të gjithë kreativë dhe nëse nuk shohim që gjithçka mendohet deri në T, ne fiket. Pra, nëse kjo ka kuptim. Pra, mendoj se thjesht po them që nëse do të aplikoni këtu, duhet të merrni parasysh gjithçka përpara se të aplikoni dhe mënyrën më të mirë për të treguar punën tuaj në mënyrë që talentet tuaja të shkëlqejnë.

Joey Korenman : Pra, ka të bëjë me krijimin e një eksperience për këdo që në Buck hap atë email që duket i dizajnuar?

Ryan Honey: Epo, thjesht mos anashkaloni asgjë. Pra, është sikur oh, unë do të përdor këtë mjet uebsajti falas, sido që të quhet, nuk e di si quhen ato gjëra, por ...

Joey Korenman: Behance ose diçka tjetër.

Ryan Honey: Epo, jo Behance, por mund të bësh një punë mjaft të mirë në Behance, por Weebly ose çfarëdo dreqin që është dhe sikur të ketë një bar në krye dhe më pas ata thjesht bëjnë si një uebsajt i ndyrë me disa të këqija ... Dhe nuk funksionon siç duhet ose lidhjet janë thjesht të shtruara keq, të dizajnuara keq, nëse nuk do t'i kushtoni kohë, atëherë ka shumë të ngjarë , askush nuk do ta shikojë këtë është pika ime.

Joey Korenman: E kuptova. Në rregull, kështu që ka të bëjë me punën dhe pastaj padyshim që ju keni vlerat e kompanisë dhe gjëra të tilla. A ka ndonjë mënyrë që dikush të sinjalizojë teksa po aplikon se ka pirë kool-aid, ata janëgati?

Ryan Honey: Jo, nuk mendoj kështu. Dua të them se mendoj se kjo gjë del në punë dhe në përgjithësi nuk i lexoj emailet derisa të më pëlqejë puna. Pra, kur të mbarojë, shikoni fillimisht punën, nëse ka diçka atje, pastaj shkoni në email, shikoni emailin por nuk ka asgjë që duhet thënë, nuk mendoj.

Joey Korenman: Po.

Ryan Honey: Nuk ka puthje prapanicë apo ndonjë gjë që duhet të ndodhë.

Joey Korenman: Kjo është e shkëlqyeshme dhe atëherë a ju ... A ju bën më shumë përshtypje nëse ata kanë punuar me klientë të mëdhenj ose nëse i gjithë portofoli i tyre është thjesht punë personale, a ju shqetëson kjo?

Ryan Honey: Jo, aspak. Jo, për sa kohë që është punë e frymëzuar dhe tregon një përkushtim ndaj zanatit, atëherë është mirë.

Joey Korenman: E kuptova. Pra, përgjigja është thjesht të jesh vërtet e mirë.

Ryan Honey: Shumë, po.

Joey Korenman: Sa i kënaqur keni të drejtë tani, a? Seriozisht, ajo bisedë ishte kaq e kënaqshme për mua si dikush që i kam parë Ryan dhe Buck për vite me radhë. Ajo që ai dhe Orion dhe e gjithë kompania kanë bërë është mjaft e jashtëzakonshme dhe një shembull i mahnitshëm i asaj që mund të ndërtoni nëse keni një vizion të qartë, parime udhëzuese dhe një dozë të shëndetshme talenti. Nuk mund ta falënderoj sa duhet Ryanin që shpenzoi kaq shumë kohë duke folur me mua dhe që ishte plotësisht i hapur për mënyrën se si punon Buck, ditët e tij të hershme silajmëtar i biçikletës marihuanë dhe gjithçka tjetër në të cilën kemi hyrë. Shpresoj që dikush atje jashtë duke e dëgjuar këtë të frymëzohet dhe të aplikojë për Buck dhe ta gjejë veten mes elitës së MoGraphs në Valhalla e kornizave kryesore dhe kjo është ajo për këtë episod. Kjo ishte një e veçantë. Ndaj faleminderit shumë që më dëgjuat. Deri herën tjetër.

Vetë puna nuk ishte aspak frymëzuese.

Joey Korenman: E drejtë. Gjithashtu, puna nuk ishte e mirë. E kuptova, mirë mirë. Pra, ju përmendët ... Ju u hodhët mbi të, por unë dua të gërmoj pak. Keni kaluar një vit në Londër si banakier në një bar vere, tani ishte i tillë sipas dizajnit? Dëshiroje të zgjerosh horizontet e tua apo ishte sikur nuk e kam idenë se çfarë po bëj, më lejoni të bëj diçka argëtuese?

Ryan Honey: Po, kjo ishte në thelb ajo. Unë kisha një shok që ... Një shok fëmijërie që ishte aktor në Londër dhe ai po kërkonte një shok dhome dhe kështu vendosa të shkoja të jetoja me të dhe kisha një shoqe, një të dashur, e cila ishte parukiere, kështu që unë isha atje duke e ndjekur atë gjithashtu.

Joey Korenman: Kjo tingëllon si e drejtë dhe kështu që ka gjithmonë si ky version i romantizuar i të shkuarit jashtë vendit dhe për të bërë çanta shpine nëpër Evropë dhe pastaj kthehesh dhe ti je një person i ndryshuar, a ke pasur ndonjë nga këto apo ka qenë vetëm një vit për t'u argëtuar?

Ryan Honey: Po, dua të them që isha banakier, kështu që unë nuk po rrotullohej në brumë dhe Londra është shumë e shtrenjtë dhe e ftohtë në mënyrë të pabesueshme në dimër, edhe pse unë jam nga Kanadaja, i ftohti i lagësht ishte shumë i mjerueshëm. Pra, nuk ishte një eksperiencë e bukur, le ta themi kështu.

Joey Korenman: Po, në rregull. Në rregull, kështu që ju përfundoni duke shkuar nga atje dhe a u transferuat menjëherë në Nju Jork apoa keni kërcyer pak?

Ryan Honey: Jo, kështu që shkova në Vankuver për 10 muaj dhe bëra ... Ose ishte rreth një vit që bëra kursin në Shkollën e Filmit në Vankuver, kursin e multimedias dhe më pas shkova në Nju Jork për të parë disa miq. Qëndrova në fermën e një miku në North Fork për pak kohë nga kolegji dhe më pas shkova në qytet dhe ndërsa dola nga makina, do të shkonim për të ngrënë darkë në këtë restorant të quajtur Lucky Strike dhe ndërsa dola në makinë, pashë një vajzë që e njihja nga Vankuveri dhe ajo ishte me dy djem, Dave Carson dhe Simon Assaad, dhe ajo më prezantoi me ta dhe ata përfunduan të ishin partnerët e mi të parë të biznesit. Nuk punova menjëherë me ta. Unë isha në qytetin e Nju Jorkut si punë e pavarur për ta dhe gjithashtu merresha me marijuanë me biçikletë për rreth një vit.

Joey Korenman: E përkryer.

Ryan Honey : Dhe ...

Joey Korenman: Çfarë ishte më fitimprurëse?

Ryan Honey: Tregtia e marihuanës, me siguri. Dhe pastaj ata ... Si funksionoi kjo? Oh, është e drejtë, kështu që ne bëmë një fushatë Flash për IBM, një nga llojet e para të reklamave të animuara në internet që fitoi një mori çmimesh dhe më pas filloi të hynte puna. Kjo ishte për një kompani të quajtur Compound Heavy Industries në llojin e Zona e Times Square që ishte në pronësi të këtyre dy djemve, Dave dhe Simon, dhe më pas dy djem të tjerë. Kështu, filluam të merrnim punë dhepastaj hyra me kohë të plotë dhe më pas filluam të bënim ... Nga bërja e reklamave të animuara të Flash-it, filluam të bënim shfaqje të animuara Flash, shfaqje komedi, filma vizatimorë dhe prej andej lindi një lloj Heavy.com dhe më pas unë isha bëmë një partner dhe ne mblodhëm disa para dhe Heavy.com pati kulmin e tij nga '98 deri në rreth '01 deri në rrëzimin, nëse doni.

Joey Korenman: E drejtë.

Ryan Honey: Dhe më pas paratë u larguan dhe për të mbajtur kompaninë, fillova të drejtoja reklama dhe atëherë solla njerëz si GMUNK, i cili ishte në Londër në atë kohë, e sollën atë, Justin Harder erdhi dhe më pas Yker Moreno dhe Jose Fuentes dhe më në fund një lloj Thomas Schmidt dhe Ben Langsfeld dhe ai grup filloi të bënte grafika në lëvizje dhe reklama të animuara dhe atëherë lindi Team Heavy.

Joey Korenman: Pra, kur thoni se po bëni filma vizatimorë Flash, po flisni për ... Sepse më kujtohet kulmi i Homestar Runner dhe t Ky lloj i çuditshëm i karikaturave në internet. A po flisni për këtë apo do të thoni të përdorni Flash si një mjet animimi për transmetim?

Ryan Honey: Po, kështu që ideja ishte që ne do t'i krijonim këto veti për Heavy.com dhe Heavy do të ishin falas dhe ne kishim këto veti të animuara dhe në fund, kishim ndoshta do të thosha rreth 12 prona. Disa ishin veprime të drejtpërdrejta. Diku

Lëviz në Krye