Studio Ascended: Бак ко-основачот Рајан Хани на SOM ПОДКАСТ

Дали некогаш сте се запрашале како да се вработите како дизајнер на движење или што е потребно за да се изгради едно од најуспешните студиа за дизајн на движење во светот? Рајан Хани, ко-основачот на Бак одговара на овие прашања — и повеќе — на најновата епизода од „School of Motion Podcast“.

Наш гостин во епизодата 74 од „School of Motion Podcast“, Рајан Хани со - го основаше врвот на студиото за дизајн на движење, Бак, и денес служи како креативен директор, надгледувајќи го „колективот дизајнери, уметници и раскажувачи“ кои работат со клиенти во индустријата за рекламирање, емитување, филм и забава, како и непрофитни организации како Анонимни алкохоличари, детска линија и добри книги:

Сметан за „ Харвард на студио за дизајн на движење “, Бак е наградувана креативна продукциска компанија водена од дизајн, со канцеларии во Лос Анџелес. Бруклин и Сиднеј; Рајан е 15-годишен ветеран во дизајнот и создавањето содржини кој произведува иновативни, незаборавни дела во име на Google, Apple, Facebook, Coca Cola, Nike, McDonald's и... ќе ја сфатите идејата.

На Денешната епизода, Рајан разговара со Џои за индустријата за дизајн на движење, развојот на неговото студио, како изгледа Бак бара од потенцијалните кандидати за работа, културата на компанијата и како креативноста и соработката влијаат - и се под влијание - на работното место Бак: каде тие „Се трудиме секојдневно да создадеме средина што раѓа култура на извонредност,анимирани. Некако поминав низ мојот Rolodex на секоја личност што ја познавав во светот и ги ангажирав да прават работи што никогаш порано не ги правеле. Имавме ... Ајде да видиме акција во живо, имавме како шоу наречено Hypnotics беше хип хоп шоу. Имавме шоу наречено „Тешко галење“, кое беше како секс шоу. Имавме ... Ајде да видиме, што друго? О, Саботажа, што беше нешто како шега шоу. Шоуто на Џими, кој беше мој пријател од колеџ, Џими Јелинек, што беше нешто како новинарско шоу надвор од ѕидот, а потоа го имавме и Д Живот, што беше еден вид една од раните телевизиски серии за реалност каде што сите беа се снимаа себеси и сето тоа беа ... Некои од нив беа мои пријатели од детството, некои беа пријатели од факултет. Некои беа пријатели од Њујорк.

Рајан Хани: И тогаш ја имавме анимираната серија. Имавме како You Suck и Munchy Man and Fatty, Behind the Music That Docks, така што главно нешто како пародија и тогаш тоа се финансираше од инвестициски пари и идејата беше дека ќе ги продадеме овие имоти на кабелски мрежи и потоа продолжете да развивате емисии за Heavy.com, но не бевме многу свесни за создавање содржина што е комерцијално исплатлива...

Џои Коренман: Звучи како тоа.

Рајан Хани: Иако мислам дека добивме нешто... Мислам дека имаше мрежа на колеџ, не можам да се сетам како се викаше, но како нешто мечка, но тие го направија тоалиценца за некои работи, кои ги задржаа светлата запалени некое време, но на крајот, не можевме да добиеме реклами и се обидовме да ја направиме веб-страница за платена претплата, што резултираше со контраефект и потоа го искористивме комерцијалниот сектор за да финансирајте го некое време и тоа не беше одржливо, па затоа во 2003 година, заминав.

Џои Коренман: Го сфатив и проверувам и Heavy.com е сè уште наоколу и се чини .. Претпоставувам дека сега е многу поинаква компанија. Во што на крајот се преобрази?

Рајан Хани: Сега, верувам дека компанијата е единствено во сопственост на Сајмон Асад. Тој го води и навистина е агрегатор на вести од она што можам да го кажам и така тие собираат вести и мислам дека имаат и некои писатели, но тие собираат вести, пишуваат своја содржина и потоа продаваат реклами околу неа.

Џои Коренман: Во ред, значи во Њујорк си. Вие некако ги произведувате овие чудни како меки порнографски флеш цртани ...

Рајан Хани: Да, мислам дека е малку далеку, но ...

4> Џои Коренман: Навистина се надевам дека некои од овие работи се на YouTube. Би сакал да ...

Рајан Хани: Се сомневам.

Џои Коренман: Ќе одам да нуркам за тоа . Но, тогаш спомнавте дека донесовте многу, многу талентирани луѓе кои се уште се многу добро познати во нашата индустрија, GMUNK и Yker и Џастин Хардер. Како ги познававте тие луѓе тогаш? Како какодали ги запозна?

Рајан Хани: Верувам дека тоа беше интернетот, навистина едноставно бев во вид на, во тоа време, доста мала игра со содржина на интернет и немаше многу луѓе создававме ... За ревиите, моравме да го направиме целото пакување, а јас исто така го работев дизајнот на веб-страницата и видот на одржување на тоа, а многу инспирација дојде од графика, па бев многу свесен за Бредли, GMUNK , на почетокот и јас всушност го донесов и тој живееше со мене некое време и мојата сопруга, многу ... Ако го знаете Бредли, тој е многу голем лик. Многу смешно.

Џои Коренман: Тоа е смешно.

Рајан Хани: Би се разбудил наутро, а тој би го користел својот растеглива работа со рацете во подножјето на мојот кревет и зборува една милја во минута.

Џои Коренман: Ќе го прашам за тоа.

Рајан Хани: Да, да. Да, така претпоставувам дека е... И тогаш Џастин Хардер, излеговме од училиште. Тој само се пријави за работата и ние го вработивме и мислам дека дел од тоа беше усно и да, а потоа како Хозе Фуентес, кој сè уште работи со нас, а исто така и Икер, тој беше практикант, па излезе од и на факултет.

Џои Коренман: Па, дали ова беше како деновите на Mograph.net? Дали бевте на табли за пораки или само внимававте на студијата и слични работи.

Рајан Хани: Тоа беа деновите на Mograph.net сигурно, но тоабеше исто така.

Џои Коренман: Гоча, во ред, кул. Така, како подготовка за овој разговор, контактирав со неколку луѓе кои работеа во Бак низ годините и ве познаваат и слушнав гласина дека формирањето на Бак некако вклучува реклама на Крегслист и потоа се обидов да најдам спомнување на тоа онлајн и не можев. Така, само ќе го оставам таму и ќе ти дозволам да го однесеш.

Рајан Хани: Добро, да, тоа е смешна приказна. Додека бев во Хеви, еден од моите уметнички директори беше момче по име Орион Тејт, кој можеби го знаете.

Џои Коренман: Да.

Рајан Мила: И Орион реши да се врати во Санта Барбара од каде што беше и затоа си замина од Хеви, мислам дека уште беше фриленс од таму, и ми испрати е-пошта еден ден и ми рече зошто не се отселиш во Калифорнија и ќе започнеме сопствен бизнис и ќе се фокусираме само на графика и анимација и во тоа време, штотуку ја добив ќерка ми и не бевме баш рамни и реков, не можам да си го дозволам тоа во моментов. Штотуку ја родивме нашата ќерка и треба да заработам повеќе пари пред да размислувам за преселба таму, а тој ми рече, добро, ако можам да ти најдам работа овде, зошто не дојдеш да ја заземеш таа позиција и потоа работиме таму една година, а потоа ќе започнеме своја работа. Мислев дека тоа е одлична идеја и затоа ме испрати... Првото нешто што ми го испрати беше реклама на Craigslist запозиција на креативен директор во компанија наречена Фулерен, па штотуку испратив ... Имав страница за портфолио што ја изградив пред некое време и го испратив и тој ми се јави следниот ден. Неговото име беше Џеф Елермајер и рече зошто вие и вашата сопруга и ќерка не одите во Лос Анџелес и ќе имаме состанок.

Рајан Хани: Па, направивме и се запознавме во хотел во кој престојувавме и седнав и првото нешто што ми рече беше дека ќе дојдеш да работиш кај мене околу една година и потоа ќе одиш да отвориш сопствен бизнис. Затоа, наместо тоа, зошто да не започнеме нов бизнис токму сега и ќе го поделиме на половина. Тоа беше прилично лесно, прилично лесна одлука за мене. Се вратив во Њујорк, ги спакував работите и се преселив во Лос Анџелес и првата личност што ја вработив беше Орион и пет години подоцна, претпоставувам, или можеби беше уште помалку од тоа, четири години подоцна, Орион се пресели во Њу. Јорк да ја започне канцеларијата во Њујорк и сега сме сите тројца партнери во третина. На крајот добивме компанија и уште еден партнер.

Џои Коренман: Тоа е фасцинантно. Во ред, па ајде да зборуваме за тие рани денови. Така, ја имам слушнато оваа приказна порано, но се обложувам дека многу луѓе што ја слушаат не ја слушнале. Значи, од каде потекнува името Бак?

Рајан Хани: Бак доаѓа од Бакминстер Фулер. Првата компанија на Џеф, Фулерен, беше ...

Џои Коренман: Фулерен,Да.

Рајан Мед: Фулеренот, ако не знаете, е молекулата што изгледа како геодетска купола што ја дизајнирал Бакминстер Фулер. Тие ја нарекоа таа молекула фулерен и затоа кога ја основавме компанијата и размислувавме за имиња, навистина причината што тој го избра тоа име за својот бизнис, кој беше повеќе продавница за веб дизајн, беше ваквата идеја за бракот на уметност и наука и ако знаете кој е Бакминстер Фулер, тој беше плоден архитект, но и футурист и важен мислител во американската историја, исто така беше пронаоѓач и навистина ја прифати оваа идеја за уметност и наука, како и одржливост и беше еден вид теоретичар во таа област. Ни се допадна она што го претставуваше, но секако, Фулерен е како ова чудно име што секој не може да го каже правилно и го гледа и се прашува што е тоа по ѓаволите. Само што го скративме со Бак.

Џои Коренман: И во тоа време, дали имавте смисла дека Бак еден ден ќе стане оваа огромна компанија и ќе речете Бак и тоа би значело нешто повеќе од Бакминстер Фулер?

Рајан Хани: Дефинитивно не. Почнавме... Мислам дека бевме петмина во една мала канцеларија во Корејатаун ​​и не го предвидов тоа со сигурност.

Џои Коренман: Тоа е прекрасно. Па, какви беа првите денови кога почнавте? Претпоставувам како ги разделивте улогите?

Рајан Хани: Значи,Џеф беше деловен човек. Тој навистина ги водеше финансиите, а имаше и своја компанија за веб-дизајн, која сè уште некако ја прекинуваше во тоа време, тој вид се фокусираше на музичката индустрија и Орион, а јас навистина правев сè. Мислам дизајн, анимација, пичинг. Бевме некако како продуценти, продавачи, режисери во живо, сè што можете да замислите, но потоа на крајот ќе вработиме ... Да вработиме луѓе кои ќе преземат некои од тие улоги дел по дел и да.

Џои Коренман: Значи, кога Бак започна, ова беше некако првото златно доба на MoGraph, мислам. Значи, кои беа некои од студијата кои веќе постоеја и во кои момците погледнавте за инспирација?

Рајан Хани: Секако дека тоа беше сосема ново училиште во тоа време и Псиоп, мислам дека Ѕвезден прав беше наоколу. Имаше и други помали кои повеќе не се наоколу како Exopolis, Motion Theory, LOGAN секако, тоа се главните.

Џои Коренман: Да, патување низ мемориската лента таму.

Рајан Хани: Да.

Џои Коренман: Значи, ова е една работа што секогаш кога разговарам со сопствениците на студио кои штотуку ја започнале својата студио и тие се приближно до таа големина, тие се пет, можеби шест, седум луѓе, тоа е навистина тешка фаза за да се развие и да се преживее искрено, бидејќи многу работи се менуваат кога ќе кажете 10 вработени, нели?

РајанМила: Точно.

Џои Коренман: Па, можеш ли да зборуваш за тоа како изгледаше процесот на одгледување Бак? Мислам, дали беше страшно или едноставно се случи природно?

Рајан Хани: Имаше некои моменти кои беа малку страшни. Мислам дека отсекогаш имавме верување дека ако инвестираме во правење добра работа, би можеле да го искористиме тоа за да добиеме повеќе платена работа и ни успеа на тој начин и така ќе додадеме луѓе и ќе додадеме способности, а потоа ќе земеме тие и ние би ги земале сите наши пари и дел од парите на банката многу пати за да направиме проект, а потоа би ги користеле за да излеземе и да плаќаме работа, а потоа би вработиле повеќе луѓе и повторно додавале способности, а потоа ќе излезеше и ќе направи друг проект во кој инвестиравме, а Џеф има побелени влакна поради Орион и јас навистина верувам дека инвестирањето на нашите лични пари во проекти ќе се исплати.

Џои Коренман: Тоа е навистина интересно. Мислам, сега се чувствувам како да е речиси... Како што сите сега некако знаат дека тоа е тајната, дека треба да правите проекти на кои не заработувате пари за да го поттикнете вашето студио креативно да ги добиете тие поголеми работни места. Само некако дувавте покрај нас. Рековте дека ги земавте парите на банката. Дали имавте кредитна линија што буквално ја користевте за да направите платен список додека правевте проекти што не заработуваат пари?

Рајан Хани: Да.

ЏоиКоренман: Тоа е неверојатно и искрено, никогаш не сум слушнал некој само да го каже тоа гласно, така што тоа е некако... Добро е да се знае. Мислам дека има смисла и тоа е навистина ... Тоа е една од оние работи што како сопственик на бизнис, на крајот ќе научите дека тоа е нешто што можете да го направите. Дека не треба да подигате сè. Можете да некако ... Постојат начини да добиете пари. Како знаеше дека ... Дали беше тоа Џеф? Дали тој беше некој од бизнисот?

Рајан Хани: Да, така Џеф, тој беше во бизнис. Тој е малку постар од нас и се занимава со бизнис веќе 8 или 10 години, па добро знаеше за различните начини на кои можеме да најдеме работи. Тој не очекуваше дека ќе ја потрошиме целата кредитна линија три или четири пати, но ја имаше таа способност каде што мислам дека немаше да го имаме тоа сами, туку затоа што тој беше во бизнис некое време и банката му веруваше, имавме пристап.

Џои Коренман: Тоа е одлично и мислам дека ова сè уште се случува денес, но во тоа време, знам дека ова беше навистина распространето што би го имале да се пласираш за да добиеш поголеми работни места и сега кога ќе стигнеш до одредена големина и имаш воен ковчег, малку е полесно да инвестираш пари во терени, но тогаш, дали било некогаш страшно? Дали некогаш сте биле добро, некако треба да инвестираме во ова бидејќи тоа е добра можност, но ако не ја добиеме, тогаш ниесамо дувнавме многу пари и сега сме во неволја?

Рајан Хани: Да, мислам мислам дека бевме среќни што имавме ран успех со пичингот и мислам дека се должи на луѓето што ги доведовме рано, рано. Мислам дека Томас и Бен излегоа од Филаделфија и работев со нив во Хеви. Икер излезе, Хозе беше надвор. Така, сите тие момци дојдоа и навистина го спуштивме носот и работевме седум дена во неделата обидувајќи се да ја добиеме работата и, како што реков, имавме ран успех и тоа, мислам, беше поттикнато од нашата желба да направиме наша интересна работа и тие навистина го видоа тоа како придобивка од тоа што бевме во Бак и така со претходниот успех, имавме некако поголема самодоверба и бевме во ред со трошењето на парите, секако ни удираа неколку шлаканици во текот на годините и брзо научил дека питингот не е наука. Никогаш не знаеш кој е на другиот крај што ги носи одлуките, но да, мислам мислам дека едноставно имавме голема доверба во себе и отидовме многу на сè.

Џои Коренман: Тоа е навистина интересен начин да се зборува за пичинг, дека тоа не е наука затоа што би помислил дека по некое време ќе сфатите, во ред, во просек победуваме три од секои осум терени и речиси можете да сметате на тоа. Зарем тоа не е така? Дали е тоа навистина само глупости?

Рајан Хани: Мислам дека овие денови е повеќе од глупостидодека остануваме забавни, колаборативни и без его."

RYAN HONEY, BUCK КООСНОВАЧ И КРЕАТИВЕН ДИРЕКТОР, ON THE SCHOOL OF MOTION ПОДКАСТ

Ако баравте инсајдерски информации за тоа како да го направите во индустријата за дизајн на движење, дозволете ова аудио да ве води.

КАКО ДА СЕ ВНИМАТЕ: БЕСПЛАТНА ЕКНИГА СО РАЈАН МЕД

Сакате да добиете уште повеќе информации за тоа што е потребно за да се вработите како дизајнер на движење во најголемите светски студија? Учете од Рајан Хани и другите индустриски лидери во Како да се вработите , бесплатна е-книга со увиди од најдобрите во бизнисот.

Преземете Како да се вработите

Преземете сега

ПОКАЖЕТЕ БЕЛЕШКИ ОД ЕПИЗОДАТА 74 ОД ПОДКАСТОТ НА ШКОЛАТА НА ДВИЖЕЊЕТО, СО РАЈАН ХЕНИ

Еве неколку клучни линкови наведени во текот на разговорот:

RYAN HONEY

 • Рајан
 • Бак

УМЕТНИЦИ И СТУДИЈА

 • Дејвид Карсон
 • Сајмон Асад
 • GMUNK
 • Џастин Хардер
 • Јкер Морено
 • Хозе Фуентес
 • Томас Шмит
 • Бенџамин Лангсфелд
 • Бредли Г. McGrath
 • Сосема ново училиште
 • Psyop
 • Stardust Studio
 • Exopolis
 • Motion Theory
 • LOGAN
 • Герет О'Брајан
 • Џоел Пилџер

ПАРЧИЊА

 • Метаморфозис, за добри книги
 • Филм за отворање - настан март 2019 година,отколку што беше порано затоа што порано беше дека сте биле ... Кога разговаравте со некого за проектот, разговаравте со луѓето кои ги носеа одлуките. Значи, ако се креативците на агенцијата, тие ви даваат насока врз основа на она што сакаат да го видат. Сега, тоа се промени со текот на годините, каде што тие навистина ви даваат насока врз основа на она што мислат дека сакаат да го видите, не знаејќи што навистина сака да види нивниот клиент. Значи, мислам дека не можам да ти кажам. Мислам дека препорачуваме сега да го нарекуваме бакнеж на смртта. Мислам дека клиентот никогаш не избрал, агенциите препорачуваат во последните три или четири години.

  Џои Коренман: А дали мислите дека тоа е затоа што агенциите се веројатно малку повеќе наместен да сака кул експериментални работи додека клиентот сака само да продаде повеќе тавче грав или што и да е?

  Рајан Хани: Мислам дека тоа е комбинација од нешта. Една од нив е недостатокот на доверба помеѓу агенциите и нивните клиенти, а другата е дека навистина луѓето во агенциите, тие бараат да направат кул работи за нивната ролна, за да можат да напредуваат во следната фаза од таа кариера и ... Значи, тие секогаш го туркаат креативното, што е одлично за нас, но за нивните клиенти, како што кажавте, тие обично не се толку заинтересирани за тоа. Понекогаш тоа се случува, но главно тие се заинтересирани да го продадат својот производ.

  Џои Коренман: Разбрав. Во ред, па ќе одишпреку овој раст, добивате некои рани победи и претпоставувам дека некако го составувате тимот додека одите. Значи, колку беше голема компанијата пред да станете двокрајбрежни и да ја отворите канцеларијата во Њујорк?

  Рајан Хани: Мислам дека веројатно бевме во опсегот 30 во тоа време и тоа беше во ... Што беше тоа? Тоа беше 2006 година? Да. И многу од момците кои се иселиле првично од источниот брег, се вратиле назад. Така го започнавме Њујорк. Мислам Њујорк очигледно е Орион. Орион сакаше да се врати во Њујорк. Неговата сопруга сакала да биде поблиска со нејзината мајка. Сфативме, добро, ова е исто толку добро време за да започнеме канцеларија во Њујорк, па го направивме тоа и тој зеде со себе многу од клучните креативци кои се преселија од Запад и сите тие го започнаа Бак Њујорк и мислам во тоа време, имаше можеби 8 или 10 од нив и така тогаш ќе имаше ... Ќе се намаливме на 20 или 25.

  Џои Коренман: Сега беше тоа Одлуката навистина е заснована на начин на живот, како на пример Орион и некои трансплантации на источниот брег кои сакаат да се вратат таму или имало и деловна причина, како можеби има поинаков вид на клиент таму?

  Рајан Хани: Па, Орион беше поттикнувач затоа што сакаше да се врати назад и имавме имплицитна доверба со него и тој е мојот креативен партнер и имаше смисла дека можеме да се прошириме, а јас не сакав да ја изгубам мојатаодносот со него или, така што изгледаше како паметна одлука, така што сигурно имаше пристап во тоа време до различни клиенти и повеќе клиенти и веројатно некои поинтересни клиенти на источниот брег.

  Џои Коренман: Па, само проверив затоа што не бев сигурен, но Dropbox не беше основан дури во 2007 година и затоа имате канцеларија на западниот брег и канцеларија на источниот брег во 2006 година. Колку беше тешко тоа да се управува тогаш?

  Рајан Хани: Да, беше прилично тешко. Беше карпесто надвор од портата сигурно. Имавме некои луѓе кои ги ангажиравме да помогнат во управувањето што не ни успеа и бевме ... Мислам дека нашата прва канцеларија беше навистина во стан што едноставно го исчистивме и ставивме клупи, но некако работевме независно во тој момент. Претпоставувам дека немаше многу вкрстено опрашување само поради недостаток на алатки.

  Џои Коренман: Да, има смисла и сакам да прашам како е сега во една минута, но сакам да зборувам за канцеларијата што ја додадовте неодамна, која е во Сиднеј, Австралија, која е отприлика колку што можете да отворите канцеларија. Што ја поттикна одлуката да се отвори?

  Рајан Хани: Тоа беше слична приказна. Герет О'Брајан, кој беше креативен директор кај нас околу осум години, тој е од Нов Зеланд. Тој сакаше да се врати или во Нов Зеланд или во Австралија за да биде поблиску до своето семејство како што тојпочна да има свој и ние, повторно, навистина сакавме да ги одржиме врските со Герет. Тој е одличен креативец и одлично момче, но исто така виде можност да направи неколку работи. Една од нив е да имате пристап до базенот на таленти во таа област. Едно нешто што го гледаме многу е дека многу луѓе од таа област кои се многу талентирани имаат тенденција да се вратат назад. Така што тоа беше предност за нас, а потоа и за австралискиот пазар, тие навистина имаат... Мислам дека креативно преземаат повеќе ризици, така што имаше пристап до таа работа и конечно, таа е во иста временска зона како азискиот пазар. и слушнавме дека тие работат многу надвор од Австралија и видовме дека се отвори можност, како и тој пазар.

  Џои Коренман: И навистина е интересно да се слушнете како ја опишавте одлуката да ја отворите канцеларијата во Њујорк наспроти онаа во Сиднеј. Се чини дека во годините помеѓу тие два настани, навистина многу созреавте, претпоставувам, како сопственик на бизнис и некако ја препознавте таа деловна можност, но навистина е убаво да се слушне дека зад двете тие одлуки, навистина се однесуваше на луѓето, а вие не успеавте да ги прифатите луѓето со кои сакате да работите и со кои препознавте талент. Тоа е еден вид тема што постојано ја читав во интервјуата со тебе, Рајан, дали секогаш зборуваш за луѓето и талентот. Мислам дека дури во еден момент рече дека Бак е во талентотбизнис, што мислев дека е интересно да се каже. Можеби би можел малку да го елаборираш тоа.

  Рајан Хани: Да, значи мислам само дека ние сме исто толку добри како и луѓето кои работат овде и едноставно во за да ја завршиш најдобрата работа, ти треба најдобриот талент и затоа нашиот бизнис е да го најдеме и задржиме најдобриот талент што можеме.

  Џои Коренман: Точно, и сигурен сум дека тоа е огромен предизвик и веројатно стана потежок во последниве години. Па ќе дојдам до тоа за една минута. Значи, ајде да зборуваме малку за скалата на Бак во овој момент. Значи, колку вработени има Бак моментално?

  Рајан Хани: Не сум сосема сигурен, но мислам дека сме околу ...

  Џои Коренман: Тоа кажува многу точно.

  Рајан Хани: Мислам дека имаме околу 250 години.

  Џои Коренман: Свето срање, Рајан, тоа е неверојатно! Леле! Кога ја кажувате таа бројка, како се чувствувате тоа? Дали едноставно се чувствував како тоа природно да се случи или ви е неверојатно неверојатно што е толку големо?

  Рајан Хани: Сигурно е неверојатно.

  Џои Коренман: Тоа е неверојатно и дали имате чувство колку од тие 250 уметници работат наспроти целата администрација и продуценти и финансии и сите работи што доаѓаат со компанија со таква големина?

  Рајан Хани: Да, не знам, но би рекол веројатно, ако сакав да погодам, какопродуценти и администратори и сè веројатно опфаќа 40-ти, 40, 50, не знам.

  Џои Коренман: Леле, тоа е неверојатно. Всушност, немав поим дека Бак е толку голем. Можете ли да зборувате за ... Значи, за контекст, School of Motion штотуку го вработи нашиот 10-ти вработен, така што на пат сме до 250. Имаме пат да одиме, па дури и само што стигнавме до 10, имаше сите овие предизвици кои Како некој што доаѓа од креативно потекло, немав идеја како да се справам со тоа и не можам ни да ги сфатам предизвиците да пораснам до 250 и да имам слоеви и слоеви на управување и повеќе канцеларии. Значи, можеш ли да зборуваш за тоа како тој предизвик беше за тебе и можеби кои беа некои од навистина големите предизвици?

  Рајан Хани: Значи, да, мислам на одржување на креативната култура е огромен. Обидувајќи се да останеме верни на тоа кои сме и што сакаме да постигнеме и да им дадеме на уметниците и навистина на целиот персонал внимание кое тие го заслужуваат и посакуваат, а потоа помагајќи да се задоволат креативните можности... Или не задоволуваат, па помагајќи да се даде луѓето доволно креативни можности, барем уметниците... Всушност, уметниците и продуцентите доволно креативни можности да ги одржат креативно исполнети, а потоа и да им дадат на луѓето патоказ за нивната кариера и тој вид малку зборува за вниманието, но тоа има ...

  Рајан Хани: Кога бевме мали, дури и по 40 луѓе во секојаКанцеларијата, можев да разговарам и да бидам таму со отворена врата за секој што имаше прашање или сакаше да зборува за тоа каде оди нивната кариера или какви можности добиваат и како што растеш, треба да го делегираш тоа и па има момент кога некако не сте го делегирале, но само го идентификувате проблемот и одеднаш гледате дека работите не функционираат како што треба, а потоа вие. мора да се свртиме и да направиме некои промени. Мислам дека бевме прилично успешни во тоа во канцеларијата во Лос Анџелес, која е поголема и мислам дека другите канцеларии се малку помали, така што не е толку распространета таму, но ние сме некако... Затоа што прво се случи овде, почнуваме да го распространуваме нашиот начин на кој ги правиме работите во сите нив.

  Џои Коренман: Точно и за мене, тоа е нешто што го замислував дека е супер предизвик. Како во одреден момент, ќе стигнете до големина каде што има ... Сигурен сум дека има луѓе кои се ангажирани од Бак со кои никогаш немате контакт, секако хонорарци, но дури и персонал со полно работно време можеби, тие доаѓаат и за шест месеци, никогаш не стигнуваат до тебе или можеби еднаш се поздравуваат и тоа ти е единствениот контакт и па како ти како основач да се погрижиш твоите стандарди, твоите високи стандарди што си ги поставил на почетокот да не почнат малку да се лизгаат малку како што скалиш?

  Рајан Хани: Па, главнатаработата е да се стават луѓето задолжени за вработување кои ја делат мојата визија за работата и на кои им верувам имплицитно дека ќе вработат луѓе и на почетокот, она што го направивме овде е дека поставивме луѓе задолжени за поделби и така имаме шеф на 2D, имаме шеф на CG, имаме шеф на креативна технологија, имаме и шеф на дизајн. Тие може да имаат други улоги за кои исто така се одговорни затоа што обично се најталентираните и највозрасните луѓе, но тие исто така се задолжени за вработување. На почетокот, кога тие првпат ќе ја преземат позицијата, ги поминуваме сите заедно, но на крајот, навистина ... оставам најмногу на нив. Имаме малку комисија во зависност од позицијата. Мислам да кажам дали е дизајнер или уметнички директор или дури и ACD/CD. Навистина ги имаме сите ЦД-а, и имаме неделни состаноци за да ги прегледаме портфолијата и нештата на луѓето. Се покажа доста добро.

  Џои Коренман: Дали воопшто ви беше тешко да ги зголемите операциите? Тоа е еден од предизвиците со кои се соочува секој бизнис и сега учиме како да го направиме тоа. Само идејата да се има ... Делегирање одредени одговорности и неделни состаноци и поставување структура околу работите, дали тоа дојде природно или беше толку болно на почетокот?

  Рајан Хани: Тоа беше малку болно сигурно. Имам голема поддршка во таа област, многу паметна,талентирани продуценти, извршни продуценти кои ми помогнаа да ги разберам сите тие работи, а потоа и мојот партнер Џеф и Орион. Мислам, сите ние некако имаме ... Кога ќе ги идентификуваме проблемите, ќе седнеме и ќе работиме и ќе откриеме кој е најдобриот пристап. Всушност, ние штотуку вработивме КОО кој доаѓа и не можам да зборувам за тоа која е таа во моментот, но таа ќе започне во јуни и така ние ... Ги зголемуваме сите наши процеси и управуваме со ресурсите и ја поттикнуваме комуникацијата преку канцелариите, Досега тоа го правевме некако со чувство и сега ќе донесеме некој кој раководел со девет канцеларии и многу поголема операција, глобална операција во светот на агенциите.

  Џои Коренман: Јас сум некако подат дека немавте КОО и имате 250 вработени. Тоа е неверојатно. Колку ... Значи, сега кога имате 250 години, но технологијата е подобрена, имаме Dropbox, Frame.io, многу алатки, дали е полесно сега да работите меѓу канцелариите? Колку кросовер се случува сега помеѓу проектите?

  Рајан Хани: Да, мислам дека кросоверот генерално се случува на одредени места, и не е цело време. Тоа има свои проблеми. Мислам дека ако има ... Ние го нарекуваме Бак масив. Значи, ако имаме нешто, како креативна можност или нешто што треба да се случи навистина брзо, ако тоа е терен или едноставно мораме да се појавиме кај нашиот клиент за кратко време или им треба многуопции, на глобално ниво го добиваме целиот талент што одговара и сите се заглавуваат во идеи и тоа се случува... Општо земено, можеме да ги движиме работите наоколу и да ги носиме луѓето неколку дена овде и таму и да генерираме многу идеи, што јас think е една од нашите најголеми предности за нашите клиенти и да бидеме некако пргав, а исто така да можеме да вложиме многу квалитетни креативни за кратко време колку што одат идеите, а потоа тоа е како еден од главните начини на кои работиме заедно, а потоа имаме некој вид специјализирани поделби што се случуваат низ канцелариите.

  Рајан Хани: Значи, ако се работи за местење, на пример, сè се случува во Л.А. Значи, сите местење за сите проекти, Австралија или Њујорк, се случува овде. Имаме малку повеќе креативна технолошка група овде, а тие исто така... И експерименталната сега или просторната група е во Њујорк, па ако се случат проекти на оваа страна од брегот, тие ќе работат надвор од Њујорк или тие може да работи со нашиот тим за КТ овде. А потоа има и поголеми проекти, да речеме проекти со бројни точки или бројни испораки и сме имале... Мислам, имавме некои кои се тотално непристојни, мислам 250 испорачани резултати во краток временски рок, такви работи што ги имаме. ќе се подели. Можеби целиот дизајн ќе се случи во една канцеларија, или ќе го поделиме дизајнот и потоа ќе го поделиме производството.

  Рајан Хани: Мислам дека не правиме работи како о , имамеза Apple

РЕСУРСИ

 • Vancouver Film School
 • Heavy Website
 • Heavy YouTube Channel
 • Mograph.net
 • Buckminster Fuller
 • Dropbox
 • Frame
 • Blend
 • Slapstick
 • Mograph Memes
 • Behance

РАЗНО

 • Homestar Runner

Транскриптот од интервјуто на Рајан Хани со Џои Коренман од СОМ

Џои Коренман: О, момче, во ред, па слушај. Имам направено многу интервјуа во овој момент и прилично ми е удобно да ги правам, но ова всушност ме направи нервозен. Само почувствував малку поголем притисок од вообичаено да завршам добра работа и да се погрижам ти, драг слушател, да добиеш апсурдна вредност од звуците што ќе ги испуштам со мојата уста во текот на оваа епизода. Не сакав да го зафркам, па ја завршив домашната задача и го истражував пеколот на мојот гостин денес, Рајан Хани, ко-основачот на Бак. Видете, ако сте го слушале овој подкаст претходно, знаете како се чувствувам за Бак и за работата што ја направиле. Знаете дека тие се едно од врвните студија во индустријата и дека нивната работа ги разбудува умовите од 2004 година. Тоа е Харвард на компаниите за дизајн на движење. Многу е тешко да се влезе и штом ќе успеете во Бак, добро, можете да го направите насекаде.

Џои Коренман: Зазема многу посебно место во нашата индустрија и Мислам дека голема заслуга за тоа одиМесто од 30 секунди, вие момци ќе го направите ова пет секунди или што и да е. Главно ќе се обидеме да го задржиме тоа самостојно за производство, но правиме поделени проекти, особено ако нема доволно луѓе во канцеларијата да ги направат.

Џои Коренман: Да , тоа има смисла и мора да биде прилично кул да имаш толку длабока клупа и да можеш да фрлиш буквално над 100 луѓе на неа ако треба. Значи, управување со компанија која е толку голема, а вие сте основач и многу сте вклучени во креативноста. Што направи тоа со вашата рамнотежа помеѓу работата и животот? Ова е уште една работа што постојано се појавува на овој подкаст. Јас сум само љубопитен да слушнам како тоа влијаело на вас.

Рајан Хани: Да, сакам да кажам дека сè уште сум вклучен во креативноста, но искрено, тоа е само повеќе не е случај. Некогаш сум вклучен во почетокот на проектите за помагање на идејата и секако, изборот на работата што ја преземаме. Јас сум тука како звучна табла за луѓето и понекогаш дејствувам во таа функција, но дојде до место каде што не можам да бидам вклучен во секојдневието и мислам дека иако ми недостига, тоа има корист за компанија доста затоа што има поголема автономија со креативните директори и тие можат да преземат проекти и да не мораат да се грижат дали ќе ме вклучат и мислам дека повеќето од нив... Па, речиси секој од нив, освен можеби неколку, имаатработеше со мене 8-15, 17 години и им верувам имплицитно. Тоа ни овозможи да скалираме. Овде се создаде подобра култура. Повторно, ми недостига и се обидувам да најдам други начини за креативност и можеме да разговараме за тоа кои се тие подоцна, но да, работата на клиентот е навистина некако одвоена од мене во овој момент.

Џои Коренман: Те сфатив. Дали откривте дека штотуку станувате тесно грло, дали кога сфативте дека треба да излезете од секојдневната креативна улога?

Рајан Хани: Да, Мислам дека беше тоа, тесно грло, а потоа исто така само што стануваше ... Балансот на работа/живот едноставно не функционираше. Цело време бев на телефон на одмор. Летав насекаде. Бев во канцеларија. До можеби 2012 година, беше како седум дена во неделата да не беше ... Беше прилично нормално. Тоа беше норма, а не исклучок.

Џои Коренман: Точно и мислам дека тоа е нешто што секој сопственик на бизнис, но особено сопствениците на студиа... Мислам дека е особено тешко за сопствениците на студио затоа што обично доаѓате од креативно потекло и тоа е нешто што најмалку сте спремни да се откажете, само откажувајќи се од таа креативна контрола за да можете да бидете капетан на бродот. Значи, откако го направивте тоа, дали рамнотежата работа/живот стана подобра за вас? Дали работиш нешто нормално сега?

Рајан Хани: Да, има. Тоа има. Јас веројатно ... имам многуслобода да си правам часови и да одам на одмор и такви работи, што е одлично, но сепак е мое друштво, така што никогаш не го исклучувате мозокот и имате многу начини да комуницирате со луѓето, така што има ... Никогаш не одјавувам. На некој начин е како вашето дете.

Џои Коренман: Апсолутно. Значи, сега кога знам колку е голем Бак, сакам да ви го поставам следното прашање, што е во ред, па да го кажам вака, јас сум во индустријата од навистина како 2003 година, и така видов многу одлични студија, од кои некои претходно ги спомнавте, стануваат прилично големи, а потоа нешто се менува, и тоа е како некои клучни креативци да си заминат или да одлучат да станат агенција и да го отсечат средниот човек. Нешто се менува, работата почнува да застарува и потоа го заокружуваат одводот, и тие умираат, а Бак го направи сосема спротивното од тоа и затоа ме интересира што сте направиле поинаку или можете да го кажете тоа со зборови? Како тоа Бак продолжи не само да преживува, туку навистина да напредува и да расте?

Рајан Хани: Да, мислам дека тоа на некој начин зборува за нашата мисија како компанија, што не мора да правиш пари. Ние не сме како да треба да заработуваме тони пари и ова е најважното нешто, но имаме мисија, која е да бидеме најневеројатните партнери и да ја создадеме најдобрата работа со најталентираните луѓе и таа мисија, на таа јадро, е ... Безталентираните луѓе, не можете да ги правите другите работи, затоа се фокусираме на ... Се обидуваме да се фокусираме на луѓето и да создадеме креативна култура каде што луѓето се возбудени да дојдат на работа и да го прават она што го работат.

. 4> Рајан Хани: Сега, сигурно ќе има неколку моменти на обид. Ќе има проекти кои ќе бидат мелење. Ќе има проекти кои не се толку секси, но се работи за тоа навистина да им покажете на луѓето дека ги цените и потоа да се обидете да комуницирате што е можно подобро со нив за тоа што тие сакаат и со некои луѓе, едноставно тоа не е нивна работа. Тие ќе дојдат тука три или четири години и ќе бидат како да сум го направил ова, сакам да продолжам и да одам да снимам краток филм, краток филм или што и да е или сакам да се преселам дома, или сакам да работам хонорарен, итн. cetera, но мнозинството е тука многу долго време, и стана ... Тоа е некако како семејство и ако не го изгубиме тоа од вид, мислам дека тогаш барем не губиме од вид што важен дел од нас е, тогаш можеме да продолжиме да напредуваме, па дури и да растеме.

Рајан Хани: Мислам дека луѓето ... Она што го видов во други бизниси како нашиот е или основачите се проверуваат, или нивните цели се само да го изградат и да го продадат или има конфликт и за среќа, немаме конфликт. Сите ние сме многу усогласени со она што сакаме да го постигнеме и не сме заинтересирани за ... Навистина, тоа стана нешто каде штоние сме повеќе заинтересирани да им помогнеме на луѓето кои ни помогнаа да го изградиме ова и кои продолжуваат да ни помагаат да го изградиме, да им помогнеме да напредуваат отколку да заработуваат пари и затоа тоа е нешто друго на што се фокусираме е како да го одржуваме интересно, како да го одржуваме тоа е креативно и тоа е нешто во што навлегуваме сега и еден од моите фокуси е да ги пронајдам тие други креативни можности и ако тоа ќе биде во IP или содржина или игри или апликации, ги разгледуваме сите различни области и ги сортираме за проценка како можеме да се вклопиме и како тоа ќе функционира со нашиот вистински бизнис базиран на услуги.

Џои Коренман: Да, затоа сакам да се вклучам во тоа за малку затоа што Разговарав со друг гостин на подкастот по име Џоел Пилгер, и тој е еден вид консултант на сопствениците на студиа и им помага да се размерат, а тој всушност го користеше Бак како пример за компанија која навистина дава пример за тука е како продолжувате да еволуирајте и користете ги вештините што сте ги изградиле, но барајте нови можности да ги примените, и го видов Бак како почна да го прави тоа, и навистина е многу кул, па ќе разговараме за тоа, но сакам да зборуваме за нешто што штотуку го спомна, а тоа беше дека понекогаш луѓето доаѓаат кај Бак и во овој момент, Сигурен сум дека не ве чуди што Бак е огромна отскочна штица во кариерата на дизајнерите на движење, сите се свесни за тоа и затоа понекогаш сум сигурен дека тоа е целта. Одам да одам воБак две години, а потоа ќе одам хонорарен затоа што сакам да имам таков начин на живот, и само ме интересира, дали тоа воопшто ти пречи? Или тоа е само дел од играта во која сме?

Рајан Хани: Да, мислам дека е дел од играта. Мислам дека, да бидам искрен, ако некому целта е да оди и да биде хонорарен, и онака не го сакам тука, затоа што кога одиш хонорарен, се откажуваш од многу креативен придонес, и луѓето кои Сакам да бидам дел од семејството Бак се луѓе кои повеќе би сакале да бидат креативно исполнети отколку да го направат тоа дополнително што и да е фриленс. И секако, користиме хонорарци по повод и секој што е добар, се трудиме да вработиме, но тоа е тоа што е. Сум имал секакви луѓе кои доаѓаат и си одат од различни причини и никогаш не сум вознемирен. Тоа е нивна привилегија.

Џои Коренман: Да, така што мислам дека начинот на кој го изразив ова прашање е дека Бак е Харвард на компаниите за дизајн на движење. Мислам дека сите се применуваат таму и многу луѓе... Не влегуваат многу луѓе, па ме интересира, бидејќи изгледа дека барате многу специфична работа кај вработен со полно работно време и сигурен сум дека е различно кога вработувате хонорарен работник, но што барате од редовен?

Рајан Хани: Покрај талентот, навистина се работи за желбата да се создаде исклучителна работа и исто така важно е луѓето да имаат разновидна вештинаповеќето случаи затоа што правиме многу различни работи и ни требаат луѓе на кои можеме да отскокнуваме и да ни биде удобно да потскокнуваме наоколу. Денес, работите на ова, утре го правите ова и некои луѓе го сакаат, а некои луѓе едноставно не се вклопува со начинот на кој размислуваат. Значи, луѓето кои уживаат во разновидна работа, а потоа, конечно, не работиме добро со луѓе со его и би рекол за среќа, во оваа индустрија, типот на луѓе што ги гледаме генерално не го прават тоа и се отворени за туѓите мисли. и си играат убаво со другите, но тоа се случува и затоа ние сме многу свесни за тоа и сакаме да се увериме дека сите знаат да влезат дека без разлика колку се талентирани, ако не се подготвени да играат убаво, тие се надвор. .

Џои Коренман: Правилно и талент во дизајнот на движење, барем на површината, прилично е лесно да се забележи ако го имате тоа око. Можете да погледнете во нечие портфолио и да видите за што се способни, но како ги тестирате тие други работи пред да ангажирате некого?

Рајан Хани: Мислам, претпоставувам дека е чувство , имајте состанок и деновиве, главно носиме практиканти и им даваме Х време пред да донесеме одлука дали ќе ги вработиме или не и ако не е така, тоа е хонорарец што го носиме и нека работат на работа и ако на луѓето им се допаѓаат и се тука еден месец, ќе им успее, тогаш тие се ангажирани. Значи, има обид претходнокупуваш сценарио. Единствениот пат што не функционира каде што треба да ризикувате е некој од друга земја на кој му треба виза и неговата работа е навистина добра, разговарате со нив онлајн, правите видео конференција можеби еднаш или двапати, почувствувајте го а потоа ги донесете. Јас би рекол... Не, имаме многу луѓе од други земји, така што го правиме тоа прилично малку и тоа е поризично и затоа има повеќе пати отколку на друг начин, има луѓе кои не успеваат, но Јас, исто така, би рекол 90% од времето, тоа е одлично.

Џои Коренман: Мислам дека исто така помага, ако имате многу јасна визија за компанијата и тоа им го изразувате на сите одоздола вие, тогаш и тие некако знаат што да бараат. Сметам дека тоа е трикот со вработувањето генерално е само да се осигураме дека личноста која вработува навистина знае која е мисијата, и навистина е интересно затоа што мислам дека сте во право, дека компаниите што ги видов навистина паѓаат и изгори, како да станеш голем и само резервоар, се чини, однадвор како и да е, дека одлуката што ја носат се водени можеби од парите. Тие гледаат финансиска можност со отсекување на нивниот клиент и одење кај клиентот на нивниот клиент, и звучи дека тоа не е важно за вас. Она што е важно е квалитетот на работата, дали тоа звучи правилно?

Рајан Хани: Да, ние ... Тој конкретен пример, тоа се случува, но се случува природно.Мислам дека тоа е промена во индустријата воопшто. Поместувањето да се насочи кон работата на клиентот на некој начин предводена од Силиконската долина се случи природно и не беше свесна одлука да се прекине никого, но кога луѓето ќе почнат директно да ни се јавуваат, тогаш очигледно го креваме телефонот. Така, да, во нашиот случај, го направивме тоа, но тоа не беше свесна одлука.

Џои Коренман: Точно, претпоставувам дека повеќе зборував за студиото за дизајн на движење одеднаш вработува стратег за бренд и почнува да се обидува да биде како рекламна агенција, такво нешто што сум видел како оди на југ. Значи, додека сме некако на темата за вработување, која е најтешката вештина за вас момци да ја пронајдете, затоа што замислувам дека мора да имате бесконечен куп резимеа, макари и портфолија за разгледување, дали има работи што се навистина е тешко да се најде дури и кога сите сакаат да работат за вас?

Рајан Хани: Мислам дека еднорозите се ... Па, има толку многу различни видови позиции овде и толку многу различни работни места за пополнување, но еднорозите кои е најтешко да се најдат се луѓето кои имаат одлични идеи и можат прилично да создадат сè и тоа е ... Кога ќе ги најдете тие луѓе што ги држите за живот.

Џои Коренман: Точно.

Рајан Хани: Се вели, кога сме на одредено ниво каде што бараме луѓе кои се неверојатни за секоја позиција или барем имаат потенцијалза да стигнете таму, тешко е да се најде секој, од продуцент до координатор, па дури и менаџер на канцеларија. Значи, секоја позиција е тешко да се пополни.

Џои Коренман: Точно, да, на некој начин стигнувате до големите лиги и само има помалку луѓе на тоа ниво. Значи, зборувавте за тоа колку е важно да се задржи ... Како кога ќе најдете играч А, ќе се држите за драг живот и има многу можности таму во моментов за креативци од А ниво, и тие можат да исчезнат и да направат еден куп пари, ако сакаат. Значи, како ги држите затоа што запознав некои од вашите вработени, и тие се толку посветени на Бак, и прилично е неверојатно да се види затоа што сум гледал во други студија, не секогаш го разбирате тоа. Значи, љубопитен сум како го развивте тој однос со нив.

Рајан Хани: Мислам дека тоа е културата и пристапот кон тоа како семејство и како што реков претходно, комуникацијата но, исто така, сакаме луѓето да бидат среќни, навистина сакаме тие да бидат среќни, па ако тоа е креативно исполнето и финансиски исполнето до точка каде што секогаш се проверуваме со сите и се уверуваме дека тие работи се случуваат. Можностите што постојат на други места најчесто се за навистина големи компании кои немаат фокус на креативната култура. Значи, ние се обидуваме да направиме дом за овие талентирани луѓе кои сакаат да се чувствуваат ценети и сакаат тоа да биде место кое едо раководството таму кое изгради прилично неверојатна култура на креативност за семејството Бак. Во ова интервју, Рајан ни ја дава внатрешната приказна за тоа што е потребно за да се создаде Бак и да се види како расте до изненадувачки големата компанија како што е денес. Ќе дознаете што бараат кај персоналот. Ќе слушнете за растечките болки, за научените лекции, за големите победи, за тоа како се прилагодиле на променливата индустрија и многу повеќе. Рајан е неверојатно отворен за сè и не се воздржува и морам да кажам дека научив неверојатна сума од разговорот со него и знам дека ќе го направите и вие. Значи, ако сте нов уметник или ако моментално водите сопствено студио, овој разговор има по нешто за секого. Еве, Рајан Хани од Бак!

Џои Коренман: Рајан Хани, неверојатно е што те имам на подкастот. Навистина ценам што одвоивте време од вашиот веројатно луд распоред. Значи, благодарам што го направивте ова, човеку. Едвај чекам да разговарам.

Рајан Хани: Мое задоволство.

Џои Коренман: Токму, па некако сакав да почнете малку од почетокот. Обично она што го правам е да се качам на сечиј LinkedIn кој доаѓа на подкастот и само одам до дното и видов дека имаш диплома по економија од колеџот Колорадо, што не го знаев, а не знам колку Сопствениците на студиа имаат диплома по економија. Значи, се прашувам како поминафокусирани на нив и што е тоа што сакаат да го постигнат. Значи, можете да заработите повеќе пари на друго место и ако тоа е вашата цел, тогаш повеќе моќ за вас, но ако сакате да бидете исполнети креативно и да бидете дел од семејство кое е навистина фокусирано на мисија која се однесува на креативноста, тогаш ова би било вистинското место за вас.

Џои Коренман: Значи, како што компанијата станува поголема, како основач, вашата работа очигледно се менува како што расте компанијата и кога ќе ја достигнете големината што ја повторно, мислам дека голем дел од вашата работа е да се осигурате дека културата на компанијата ќе остане здрава и ќе остане фокусирана на визијата што ја имате за неа и вашите ко-основачи и колку сте експлицитни? Како да се погрижите сите до практикантот да разберат дека Бак не е за тоа што сакаме две години да дојдат жешки, а потоа збогум, бараме семејство, а нема да ви платиме најмногу, но ние ќе ја обезбедиме најдобрата средина за создавање неверојатна работа? Како го всадуваш тоа?

Рајан Хани: Мислам дека тоа е само дел по дел. Мислам, ние сигурно не ги кажуваме работите експлицитно...

Џои Коренман: Нема песна? Нема песна за Бак или ништо?

Рајан Хани: Не, нема песна на Бак. Луѓето што ги поставивме и кои се одговорни за културата беа со нас толку долго што имплицитно ја разбираат и тоа е некако во сè што прават. Ние секако имамемногу состаноци и разговарајте за персоналот и зборувајте за луѓе кои вршат одлична работа и бидете сигурни дека тие се чувствуваат наградени и бидете сигурни дека имаат други креативни можности. Што се однесува до компензацијата, би рекол дека се грижиме да плаќаме исто или во повеќето случаи, повеќе од другите студија од наша природа, но сигурно не можеме да ги израмниме доларите од Силиконската долина со опции за акции, итн.

Џои Коренман: Точно, се разбира, да и тоа е нешто што сакам да го копам малку, бидејќи сум слушнал од многу сопственици на студиа дека тоа е предизвик овие денови. Значи, сакам да зборувам всушност за дел од работата што ја прави Бак и Бак беше на мојот радар, мислам дека од самиот почеток, но мислам дека кога станав како всушност фан-бој беше делот од „Добри книги“, и сигурен сум тоа е случај за многу луѓе кои слушаат. Тоа беше ... И ве слушнав како велите во интервјуа дека тоа парче е големо за вас момци. Сега, гледајќи нешто слично, само количината на анимација во тоа и начинот на кој е направена е толку лудо трудоинтензивна. Не можам ни да сфатам колку часови на аниматор беа потребни за да се направи и така многу од твојата работа, како и многу работа по која си навистина познат има некои елементи од тоа. Традиционална мобилна анимација или стоп мобилЈас сум само љубопитен, знам некои од оние на кои не сте профитабилни, но дали е воопшто возможно да бидете профитабилни од големи размери, како такви работи кои се супер трудоинтензивни?

Рајан Хани: Тие работи... Се случуваат, но тоа е многу ретко. Тие работи што ги спомнавте, особено Good Books, Good Books буквално ни беа платени нула долари за да ги работиме, па тоа беше ... Ни се допадна причината. Ни дадоа целосна креативна слобода да го правиме она што го сакаме, а сценариото што го имаа беше одлично. Значи, кога постои таква креативна можност, ние го правиме тоа не само за да имаме парче за нашата ролна што ќе добие повеќе работа, туку исто така го користиме за да ја инспирираме креативната култура и да привлечеме таленти.

Џои Коренман: Тоа е навистина кул, па кога ќе се реализира тој проект или проекти како него, дали има внатрешно разговори дека дефинитивно ќе изгубиме пари за ова, но знам дека овој уметник овде умира да направи такво нешто, и тие ќе бидат психички?

Рајан Хани: Да, мислам дека тоа е дел од разговорот. Парите што ги трошиме на проекти некако ги гледаме како маркетинг долари за нас, за нашите клиенти, но исто така, како што реков, да привлечеме таленти и да можеме да ги шириме креативните можности наоколу како што спомнавте.

Џои Коренман: Да, навистина е интересно да се размислува за вашиот буџет за маркетинг како извор на средства за правење кул работи,затоа што мислам дека понекогаш има исклучување кај сопствениците на бизниси кои размислуваат добро, производот што го правам, мора да биде различен од маркетингот и навистина, во случај на студио за дизајн на движење, тоа е спротивно од она што вашиот производ е вашиот маркетинг.

Рајан Хани: Да.

Џои Коренман: Да. Па, како вие, како компанија, одлучувате за кои проекти е во ред да се трошат ресурсите и времето и искрено парите?

Рајан Хани: Порано ги гледавме работите преку леќата на тоа требаше да има две од овие три, или очно јаболко, пари или креативни и мислам дека тоа се промени со текот на годините и навистина креативецот е број еден ако сакаме да трошиме пари на нешто, можност е две, што значи дали ова ќе доведе до нешто интересно за нас. На пример, работевме на телевизиски емисии и направивме некој вид дизајн во таа област со загуба со цел да создадеме односи што водат до други креативни можности, а потоа третата, мислам, сега е навистина и за односите со клиентите. Значи, можеби имаме клиент со кој работиме многу, кој е одличен и имаме фантастичен однос и им треба услуга и ние сме повеќе од подготвени да изгубиме пари на работните места, ако тоа значи одржување на тој однос.

Џои Коренман: Да, мислам дека тоа е некако идеален начин да се води студио овие денови, и очигледно е полесно да сеправете го тоа кога сте биле околу некое време, и имате пари во банка, а не живеете од месец до месец и во основа не спиете никогаш. Значи, беше ... За студио кое е младо и сè уште не е на таа позиција, дали ова сè уште треба да го прават ако сакаат да растат или е ова нешто што чекате додека не направите доволно не одлична работа, но сега имаш пари во банка, можеш да почнеш да ги правиш овие спецификациски проекти?

Рајан Хани: Мислам дека индустријата значително се промени во изминатите 10 години, и тоа е не е толку лесно како што беше некогаш да се направи кул работа и да се привлече платена работа од тоа, но како што е речено, сè додека ги плаќате вашите сметки, треба да се притискате колку што можете повеќе за да создадете интересна работа за сите причините што ги спомнав претходно, а тоа не е само за привлекување клиенти, туку и за привлекување и задржување на таленти.

Џои Коренман: Зошто мислите дека сега е потешко да се работи и да се привлече плаќате работа преку тоа?

Рајан Хани: Пејзажот што се промени како порано, имавте агенции кои имаа клиенти, а ние имавме претставници кои ги следеа луѓето од агенција до агенција и имајте ги тие врски и одете и правете скрининг и вид на ... И потоа натерајте ги да преземаат ризици за нови луѓе или о овој директор, би било одлично за вашата ролна и сега затоа што односот агенција/клиент е напнат,луѓето се помалку подготвени да преземаат ризици, па затоа е идејата за оо, ќе ја пробам оваа продавница за пет лица и се надевам дека тие не се толку лесни како што беше некогаш, а потоа другата страна на тоа е огромна сума работата е директна до клиентите овие денови бидејќи компаниите преземаат голем дел од маркетингот дома, а потоа еден вид ... Она што ќе го направат е да имаат одобрени продавачи.

Рајан Хани : Значи, ако сте на списокот на одобрени продавачи, тогаш тие ќе ви дадат работа и за тоа е потребно време, но потребни се и студија со одредена големина за да можат дури и да влезат на таа листа и така да започнете со пет луѓе, помала е веројатноста да ви се случи, а потоа има многу слични мали работни места околу тоа... За стартапи или кој било друг што младите студија можат да го преземат за да изградат портфолио, но како што реков, мислам дека е веројатно е потешко да се пробие во постараната група во овој момент.

Џои Коренман: Да, се согласувам. Мислам, имам пријател кој води студио во Бостон и тие неодамна добија одобрение како продавач на Google и беше како оваа работа да го промени животот, но тие мораа да прескокнат низ милиони обрачи за да го сторат тоа и тие се во големина каде што би можеле да скокаат низ тие обрачи, но во право си, студиото со пет лица ќе има тешко време да го извлече тоа. Значи, некако малку зборуваше за нешто што ... Еден од моите омилени изрази што јаснаучив од еден од моите стари деловни партнери беше еден за оброкот, еден за ролна и се сеќавам кога те запознав накратко на првата конференција Blend и бевме на сцената и ми даде некоја статистика што не се сеќавам точниот број, но во основа она што го кажувавте е дека количината на работа што ја прави Бак наспроти износот што го гледате на веб-страницата, тоа е некако луд сооднос. Значи, за тоа колку од работата што Бак ја работи како компанија завршува да биде нешто што сте како ах, треба да го покажеме ова на веб-страницата?

Рајан Хани: Да Мислам не знам точно, но би рекол во опсег од 10%, а дел од тоа не е затоа што ние избираме... Мислиме дека тоа не е достојно, но повеќе е дека не смееме да покажеме тоа. Значи, тоа е дел од тоа, а потоа многу од работата што ја работиме овие денови, не сме го смислиле вистинскиот форум за да ја прикажеме работата. Значи, ние сме во процес на редизајнирање на нашето и повторно замислување на нашето присуство на веб за да отслика повеќе од работите што ги правиме овие денови и така ќе можеме да поставиме повеќе од она што го правиме, но јас Мислам дека многу од тоа се должи на доверливоста.

Џои Коренман: Точно, да, тоа има смисла. Значи, сакам да се запознаам со тоа што танцуваме овде, променливиот пејзаж и сето тоа, но имав уште едно прашање за вас за вистинската работа што ја прави Бак. Еден од најчеститеначините на кои сум видел студиа за анимација и искрено, дури и како големи постпродукциски куќи се шират е со влегување во продукција и само додавање голема компонента за акција во живо и Бак од време на време има акција во живо во својата работа, но тоа не е како карактеристика на Бак и јас сум само љубопитен дали некогаш сте размислувале да се проширите во тоа и можеби зошто не?

Рајан Хани: Да, мислам секако дека размислувавме за тоа. Имавме некои можности на почетокот да диригираме акција во живо и некои ги искористивме, а некои не. Мислам дека откривме дека можностите за акција во живо генерално не се одлични креативно за некој како нас и кога некој ќе побара од нас да го направиме тоа, тоа генерално ќе биде затоа што сака да извлече максимум од својот буџет.

Џои Коренман: Точно, нели.

Рајан Хани: Тие имаат компонента за анимација и имаат компонента за акција во живо и не можат да си дозволат да добиеме режисер во живо и да направиме добра анимација, па тие ќе побараат од нас да ги направиме и двете. И ние сè уште правиме некои од тие работи како што спомнавте, но немаме режисерски модел, а другиот дел од тоа е дека ние воопшто не сме режисерски модел и всушност веруваме дека моделот на студиото е многу поефективен за нашите клиенти и со режијата во живо, кога ќе напишете список на режисери, тоа е многу поинаков вид на бизнис и луѓето навистина не разбирааткако ох, кој ќе го режира ова, ох Бак ќе го режира. Па, кој во Бак? Па, не, само Бак, и на луѓето им е тешко да го проголтаат.

Рајан Хани: Значи, мислам дека тоа е комбинација од нешта. Креативните можности не се големи, има голема конкуренција за таа работа, особено добрата работа. Тоа е, исто така, бизнис кој е голем момент кога одите да снимате, тоа е од зачнување до пред-професионално до снимање, секој мора да биде на палубата и е ... Не можете да направите ништо друго. Така, во моделот на студио, нашите креативни директори можат да работат по две или три работни места одеднаш и да имаат рака во сите тие работи, додека ако снимаат акција во живо, тие само го прават тоа. Значи, тоа мора да биде нешто што е привлечно за нас или е во служба на работа за клиент со кој имаме врска или креативно.

Џои Коренман: И тоа е интересно затоа што во режисерски модел, имам пријатели на почетокот на мојата кариера кои беа директори во компанијата во која работев, а најтешко им беше да се дупчат со гулаб, па дури и ... И тогаш мислам дека ова беше веројатно пред 15 години но клиентите кои доаѓаа да кажат во студиото за анимација во Freelance [нечујно 01:16:28], тие беа навикнати на начинот на работа што ќе го има уредувачката продавница каде што ќе го имаш името на продавницата. Ќе имате Crew Cuts или нешто слично, но ќе работите со одредени уредници,и секој би имал своја ролна, а вие би го избрале талентот со кој сакате да работите, а многу клиенти се обидоа тоа да се случи на страната на студиото и да кажат добро, ми се допадна она што го добив од тебе последно време. Повторно го сакам тој дизајнер. Дали тоа некогаш се случува во Бак или ти... Мислам, дали некогаш се случило тоа во минатото кога луѓето би рекле дека ми се допаѓа тоа што го направи, и сакам да се уверам дека она што ќе го правиш следниот пат е исто толку добро, па затоа сакам името на таа личност, го сакам тој креативен директор повторно?

Рајан Хани: Да, мислам дека луѓето бараат одредени креативни директори по повод и ако можеме да се сместиме, го правиме, но мислам дека Ние, исто така, им соопштивме на нашите клиенти дека сме голем фонд на таленти и една од нашите најдобри вештини е да можеме да собереме тимови нарачани за вашиот проект врз основа на она што ви треба. И искрено, понекогаш тие едноставно не се достапни и мораме да предложиме дека некој друг ќе работи на тоа, а тоа е нешто одлично за моделот исто така и зошто тој работи подобро со работата директно до клиентот е тоа што тие можат да дојдат кај нас и можеме, со проект од која било големина, и можеме да составиме тим кој ќе го сервисира тој проект и не се работи за единствена визија, туку за работа како партнери со нив за да се создаде.

Џои Коренман: Добро, во ред, па ајде да зборуваме за начинот на кој индустријата се промени и многу се менува воод таму до работа во индустријата за анимација?

Рајан Хани: Да, па татко ми се согласи да плати за колеџ, но само ако земам диплома по економија. Така се случи тоа. Откако дипломирав, сфатив дека немам интерес за економија и зедов една година одмор и живеев во Лондон една година обидувајќи се да сфатам што ќе правам. Бев шанкер во вински бар, работев во неколку ресторани и тогаш еден мој пријател знаеше дека сум заинтересиран за компјутери. Направив малку компјутерско програмирање, итн., во слободното време и таа ми предложи да посетувам училиште во Ванкувер наречено Филмско училиште Ванкувер кое имаше некој вид нова мултимедијална програма, и јас го направив тоа. Претпоставувам дека беше 1996 година, и тоа беше 17-та програма што ја правеа и таму, тоа беше само 10 месеци каде што ни беа потребни два месеци во вид на секоја дисциплина, сè, од веб дизајн до музичка продукција, монтажа, графички дизајн, и сл. и секако, анимација, а потоа токму тоа ми го поттикна интересот и почнав да анимирам во Flash. Мислам дека тоа беше Flash 2. И така влегов во ...

Џои Коренман : Па, зошто татко ти сакаше да учиш економија? Зошто толку голема?

Рајан Хани: Тоа е некаква семејна традиција, претпоставувам. Значи, моите браќа и двајцата имаат МБА, а татко ми исто така има ... Па, тој има диплома по право, но студирал и бизнис и само мислел дека најмногуизминатата деценија, но се чувствувам како во минатото, не знам, веројатно три или четири години, имаше овој огромен пораст во обемот на работа од компаниите од Силиконската долина и згора на тоа, ги имате сите овие нови технологии кои доаѓаат за кои е потребен дизајн на движење и така неодамна, Бак објави многу забавна апликација, ќе ја поврземе во белешките за емисијата на овој подкаст наречен Slapstick, која е апликација за зголемена реалност и бев навистина возбуден што го видов тоа бидејќи Сум видел други студија почнаа да се преселуваат во овој свет на интелектуална сопственост и градежни производи и работи што можат да ги поседуваат, а кои можат да бидат пасивни приливи на приходи искрено и затоа ме интересира дали можете да зборувате за одлуката да се направи таа апликација, па дури и проширете го Бак во тој свет на IP?

Рајан Хани: Да, значи, мислам дека целта со тоа не беше нужно да се заработат пари. Тоа е бесплатна апликација. Навистина се работеше за тоа дека правевме многу AR за нашите клиенти, било да е тоа Instagram или Facebook или ... Па, тие се исти, но Google, итн. и затоа имаме доста робустен тим овде во креативната технологија Светот на AR и тогаш ги имаме сите овие неверојатни дизајнери и аниматори овде и всушност беше идеја што требаше да им дадеме на луѓето уште еден креативен излез. Значи, дајте им на дизајнерите и аниматорите, тие можат да ги направат овие пакети со налепници. Тие можат да прават што сакаат тема, а потоа можеме да им го блокираме времето за работана нив, а потоа тимот за КТ да ги интегрира и тогаш тоа беше можност за тимот за КТ да размислува за карактеристиките што се на патот.

Рајан Хани: Можеме да движете се малку побрзо што се однесува до имплементацијата на нови функции во апликацијата отколку да речеме поголемите корпорации и така она што почнавме да го гледаме беше нешто каде што клиентот го виде ова нешто на нашата апликација, ова нешто на нашата апликација, оваа нова функција и сакаа тоа да го имплементираат во нивните, или сакаа да најдат начин да направат нешто слично. Значи, тоа имаше некои несакани последици. Тоа беше навистина некако игралиште за нас, но исто така се претвори во добра маркетинг алатка.

Џои Коренман: Да, токму тоа сакав да го кажам. Звучи исто како што Good Books беше маркетинг за вашата продавница за раскажување приказни и анимација, Slapstick, на некој начин, се претвори во реклама за вашата способност да ја комбинирате врвната технологија со вашите вештини за дизајн и анимација, што е навистина прекрасно. Значи, дали е тоа нешто што планирате да го проширите? Мислам дека претходно зборувавте дека сте навистина возбудени да ја користите вашата креативност за да се обидете да ги пронајдете тие можности, да се проширите во овие нови области кои се појавуваат. Значи, има ли повеќе од тоа што доаѓа на гасоводот?

Рајан Хани: Да, мислам дека имаме ... Развивме игра, мобилна игра што ја пробуваме да најде средства за и токму сега,ние штотуку вработивме шеф за развој и бараме ... да ги процениме и бараме областите во кои сакаме да инвестираме. Значи, начинот на кој гледаме е дека го имаме овој неверојатен креативен мотор до кој доаѓаат луѓето ни даваме работа за изнајмување, а ние им наплаќаме за тоа, но дали постојат можности за нас самите да создадеме своја содржина и да ги поттикнеме креативците, а тоа може да биде во игри, апликации, па дури и ТВ/филм.

Џои Коренман: Дали има други области во кои Бак се нашол вклучен како на пример, знам дека UI и UX се огромна област каде што анимацијата станува речиси само очекувана. Значи, дали има луѓе во Бак кои исто така работат на такви работи и развиваат прототипови за начинот на кој [нечујно 01:22:29], такви работи?

Рајан Хани: Да.

Џои Коренман: Дали сега тоа е вакво нешто поради работата на реклама за Најк, нели? Тоа е вид на работи што завршуваат на веб-страницата на Бак и на тој начин многу луѓе се впуштаат во дизајн на движење за да работат на реклама за чевли поради некоја причина. Значи, дали нешто од тие работи претпоставувам дека е помалку привлечно креативно, а вашите клиенти го бараат тоа, па некако е во ред, ние треба да го направиме тоа или тоа е навистина интересно и за вас?

Рајан Хани: Да, мислам дека е интересно. Тоа е интересно за некои луѓе, и тоа е ... Можностите што произлегуваат од тоабеа многу интересни. Повторно, тоа е како овие односи што ги формирате со клиентите и особено ова директно на пазарот на клиенти каде што тие ќе речат во ред, добро, ајде да го пробаме ова сега, направете го ова. О, ја добивме оваа работа, но навистина она што е за нас е да се погрижиме да имаме луѓе кои сакаат да ја работат таа работа, да ја работат таа работа. Значи, кога првпат ни ги донесоа овие можности, како да е во ред, немаме некој што го прави тоа, но оваа личност веројатно би можела да го направи тоа. Значи, одлично, ајде да ги поттикнеме и потоа да се пријавиме со нив за да видиме дали се заинтересирани или дали се како да, добро беше, но јас навистина не сакам да го правам тоа премногу често. Значи, тогаш ќе почнеме да внесуваме луѓе кои повеќе се фокусираат и на тој вид на работа и органски ќе го градиме тој тим за да му служи на тој клиент.

Џои Коренман: Точно, во ред, тоа го прави смисла. Сега, како што Бак еволуира, и треба да пронајдете нов талент, и да ангажирате шеф за развој за да преземе некој вид водечки развој на софтвер, такви работи, е тоа нешто што секое студио што ќе добие одредена големина ќе мора да го направи или има многу студија кои можеби не сакаат дел од тоа, тие само сакаат да се држат до својот основен талент, што може да биде брендирање на емитување или нешто слично. Дали мислите дека ова е ... Дали е ова нешто повеќе од тоа што ние сме заинтересирани за ова и изгледа забавно и ова ќе биде забавно за нашиот тим? Дали и ова ни требада продолжи да се развива за да преживее и да остане релевантен?

Рајан Хани: Да, мислам дека тоа не е мислата. Мислам дека луѓето можат да преживеат правејќи го истото што го прават и, секако, добро. Мислам дека за нас се работи за креативна можност. Мислам дека сакаме да ... Дел од креативната култура е за правење нови работи и сите разговори што ги имам со моите креативци, тоа е како да би сакал да пробам нешто ново, а јас сум во ред, што те интересира и тие се како, ох, сакам да влезам во ТВ емисии или би сакал да работам на игра и таквите разговори нè поттикнуваат да погледнеме во таа област и да видиме дали би можеле да го направиме тоа на остварлив начин и најчесто тоа е нешто што можеме да го направиме и затоа го продолживме. Да, мислам дека тоа е навистина само да се задржи интересно за сите и да се прави истото одново и одново, мислам дека може малку да застари.

Џои Коренман: Точно. Така, гледајќи наназад кога Бак започна, што беше како токму во времето кога и јас влегов во индустријата, мислам дека никогаш не би претпоставил дека ќе има толкава работа таму и тоа е комбинација од како количината на клиентите се зголемија, различните видови на работа таму се зголемија и паметните телефони и само таблетите. Мислам на сè со екран му треба движење на него сега и така, една од најголемите промени што некако ги почувствував воизминатата деценија, но навистина во изминатите три до четири години забележав огромна промена во технолошките гиганти во индустријата како Google и Apple и Amazon и Facebook, тие дојдоа и радикално го променија пејзажот на тоа што значи да се биди дизајнер на движење и знам дека Бак има работено со, мислам, сите тие компании, па какво е влијанието врз бизнисот на Бак, но потоа и какво е влијанието што мислиш врз индустријата?

Рајан Хани: Да, мислам, што се однесува до нашиот бизнис, дефинитивно тие поттикнаа голем дел од нашиот раст и тоа беше неверојатно за нас, особено во областите на креативната технологија и така што беше голема предност за нас. Што се однесува до индустријата воопшто, тие на некој начин ја предводеа одговорноста за промена на моделот на рекламната агенција. Знам уште кога ја завршивме нашата прва работа на Google, кога разговаравме со менаџер на производи како прва точка на контакт. Немаше креативци, буквално немаше креативци на нивна страна каде што беше како да, го имаме овој производ, еве што сакаме да постигнеме од деловна перспектива, да не направи нешто.

Рајан Хани: Значи, тој вид ги принуди студијата како нас да дејствуваат на некој вид хибриден начин и не сакам да кажам агенција, бидејќи тоа не сме ние, но не принуди да додадеме некои од тие способности и ако тоа е пишување или во некои случаи дури и стратегија или ... Но разликата е во тоа што мисламако си паметен, доаѓаш во тоа од поинаква перспектива отколку што имаа во минатото затоа што се обидуваш да изградиш нешто ново, така што не е во ред, ајде да одиме да ги земеме сите овие луѓе кои го прават ова 10 години и стариот модел, се работи како во ред, што е јадрото на она што се обидуваме да го постигнеме и ајде да најдеме луѓе кои се креатори, кои го прават она што го правиме и да ги задолжиме со тоа и да видиме дали не можеме да бидеме успешни .

Џои Коренман: Тоа е навистина интересно. Така, како и фактот дека овие гигантски бескрајно богати компании доаѓаат и сега имаат оддели за маркетинг и вработуваат навистина талентирани луѓе во тие одделенија и затоа сега се поврзувате со нив. Дали во суштина е исто како да работиш со рекламна агенција сега или сепак е некако поинаку затоа што претпоставувам дека одделот за маркетинг на Facebook е веројатно многу пати поголем од многу рекламни агенции?

Рајан Хани : Да, секако. Мислам дека е различно во смисла дека имате ... Вие работите директно со нив и нивниот тим и тие се поврзани со проектот и така во минатото, го имате овој слој помеѓу местото каде што се имаат задача за нешто од нивниот клиент, а потоа тие размислуваат и подготвуваат и се обидуваат да продадат нешто, а потоа конечно, кога ќе се продаде, нема време да го направат, а потоа одат и го нудат на тројцаразлични компании и клиентот избира нешто и тие го прават. Сега повеќе сте на приземје, работите со нив од самиот почеток. Тоа е поинаков вид на врска за кој мислам дека е поплоден и повеќе партнерски.

Џои Коренман: Да, и она што го видов... Бидејќи поголемиот дел од мојот ден- Денешните разговори се со нашите студенти, вработени во компании и хонорарци и за нив, а исто така и за сопствениците на студиа, но особено за осамениот дизајнер на движење што се обидува некаде да влезе во вратата, мислам дека сите тие големи технолошки гиганти, тие само ја удвојуваат количината на можности таму и така во моите очи, тоа е нето позитивно, но исто така слушнав дека има негативни страни и една од лошите страни е тоа бидејќи тие компании не продаваат дизајн на движење како нивен производ , дизајнот на движење е ... Можеби е дел од нивниот производ. Има различен буџет во игра и што значи тоа е дека износот на пари што можат да го фрлат на таленти може да биде значително поголем од она што студиото може да си го дозволи, и слушнав дека понекогаш има речиси како војна за наддавање за таленти, и јас Љубопитен сум, Бак, мислам дека е во одлична позиција да бидам едно од студијата во кои секој уметник сака да работи, но дали си го доживеал сето тоа, дека треба да платиш повисоки дневни тарифи или луѓето бараат повеќе пари бидејќи тие можат да одат на Googleза шест месеци и да заработите еден куп пари?

Рајан Хани: Па, и мислам дека луѓето кои отидоа таму и работеа во тие средини и беа воодушевени од парите, ако тие се навистина заинтересирани да ја унапредат својата кариера и да направат кул работа и да бидат творци, тогаш генерално губат интерес прилично брзо, а јас секако... Имаше огромна миграција на луѓе во Силиконската долина низ годините, па дури и од нас. исто така. Многу од нив се вратија откако нивните акции се вратија и се подготвени да се вратат во него и не значи дека тоа не е одлична можност за некои луѓе кои сакаат да прават одредена работа, тоа е, но има многу ... Тие не се компании со креативен фокус. Тие се технолошка компанија.

Џои Коренман: Секако. Сигурно има малку златна треска и тоа секако го разбирам. Мислам да се биде уметник, особено кога треба да ги балансирате работите кои ги плаќаат сметките со работните места кои креативно ги исполнуваат, а исто така и еден вид маркетинг за вашите вештини, помага ако имате малку пари во банка, така што целосно го разбирам тоа. но ти кажа една од клучните негативни страни што може да се случи кога работиш со тие компании е тоа што особено сум слушнал дека работиш со Apple, ова е случај скоро цело време кога работиш на работи што не само што никогаш нема да можеш да покажеш, но не можеш ни да зборуваш, нели? Ти сипотпишувајќи договор велејќи дека пред да се отворите после ефектите и затоа знам дека сте работеле со сите овие брендови и веројатно има многу работи што сте ги направиле за кои не можете да зборувате, дали е тоа тешко за компанијата? Дали е тешко за уметникот да работи на тие работи?

Рајан Хани: Да, мислам дека сигурно има нешто од тоа за уметникот. Мислам дека како уметници, кога создавате нешто, особено ако тоа е нешто на што сте многу горди, сакате да им кажете на сите дека сте го направиле тоа и да уживате во славата на тоа, но тоа е само еден вид реалност. Мислам дека постојано се обидуваме да ги предизвикаме овие брендови на оваа тема. Не сум ... Разбирам во некои случаи зошто го прават тоа, но мислам дека тоа веројатно нема да биде одржливо за нив.

Џои Коренман: Сега како ... Ова само ме потсетува, имаше едно парче што излезе на почетокот на Apple дури во март и штом го видов, претпоставував дека Бак го направи тоа. Како и сега, некој што соработувал многу со нив, имаш ли повеќе збор сега? Дали можете да кажете како да, ќе го направиме тоа, но сакаме да можеме да го покажеме ова? Дали треба да преговарате за тоа со такви компании? Лесно газете. Снајперистите се веднаш надвор, нели?

Рајан Хани: Вистина никогаш не можеш... Во основа секогаш се чека и се гледа.

Џои Коренман: Точно.

Рајан Хани: Понекогаш ќе кажат да икорисна диплома би била една во бизнисот.

Џои Коренман: Тоа е навистина интересно затоа што сакам да копам во ова малку подоцна, но мислам на многу сопственици на студиа, тоа е делот што се чувствуваат како да им недостасуваат. Тие потекнуваат од креативно и уметничко потекло и можеби нивната мајка била сликарка, а нивниот татко бил илустратор, но вашето семејство, звучи како бизнис луѓе. Дали мислите дека тоа влијаеше на вашата одлука да започнете сопствен бизнис и да бидете претприемач?

Рајан Хани: Мислам дека едноставно не сакам да работам за други луѓе, веројатно затоа...

Џои Коренман: Доволно, невработен.

Рајан Хани: Да. Работев во рекламна агенција еден ден во Њујорк и веднаш дадов отказ. Мислам дека ако не започнав сопствен бизнис, веројатно ќе бев хонорарец ако треба да погодувам.

Џои Коренман: Да, што беше во рекламната агенција што возеше си отсутен после 24 часа?

Рајан Хани: Искрениот одговор беше дека отидов на состанок со мојот претпоставен кој беше женско и таа ми ја стави раката на бутот за време на возењето со такси .

Џои Коренман: На првиот ден? Леле.

Рајан Хани: Да.

Џои Коренман: Во право за сексуално вознемирување, нели? За жал, тоа не е најлошата приказна што сум ја слушнал за работа во рекламни агенции.

Рајан Хани: И исто така бешепонекогаш тие ќе кажат не и затоа навистина нема преговори. Како што реков, ние се обидуваме да ги охрабриме да им дозволат на уметниците да ја покажат својата работа и мислам дека напредувавме, но има деловна компонента и ПР компонента на нивна страна каде што тие се обидуваат да ја контролираат наративот за работа и така што обично ја узурпира секоја желба што ја имаме за да ги препознаеме уметниците.

Џои Коренман: Ова е многу добро кажано. Дали има ... ќе ти поставам уште едно опасно прашање овде, има ли ... Интересно е затоа што рече дека порано го вклучуваше бројот на очното јаболко што ќе се гледа како еден вид на квалификации за одлучување да заврши работа. Дали се плаќа премија за Бак да направи нешто што тие не можат да го покажат?

Рајан Хани: На тоа всушност нема да одговорам.

Џои Коренман: Доволно фер. Добро, доволно фер. Знаеш што, мораше да има еден на кој нема да одговориш. Го сакам тоа. Кул. Во ред, имам само уште неколку прашања, човече. Морам да ви кажам многу благодарам за одвоеното време. Ова беше фасцинантно. Сега, Бак е основан, така што повеќе не сте младата млада и уништена компанија. Сега сте во друга ситуација и кога започнавте, моравте да го направите тоа на стандарден начин да добиете канцеларија и да имате луѓе физички таму и да го правите сето тоа, а тоа беше реалноста на технологијата вовремето и начинот на кој работите функционираа, но сега има многу нови „студиа“ кои се градат многу поинаку и многу од нив се само оддалечен тим на хонорарци. Понекогаш тие не се ни во иста земја и навистина е вака нагоре, намалете го користејќи модел на хонорарци, можеби имаат продуцент, можеби немаат и се чини дека сега има голем тренд затоа што е толку евтино да се отвори студио и да го пласира тоа студио и некои од нив изгледаат навистина добро.

Џои Коренман: Ме интересира какво е твоето мислење за иднината на традиционалните тули и минофрлачко студио со големи трошоци и сето тоа и како на тоа би можело да влијае овие оддалечени тимови на уметници кои се нарекуваат себеси студија?

Рајан Хани: Мислам дека ако тоа функционира за луѓето , тоа е голема и поголема моќ за нив. За мене, би рекол дека има вродена предност што луѓето се во близок контакт и како креативен ентитет кој се обидува постојано да ги решава креативните проблеми, блиската близина со сите и односите што доаѓаат со тоа, мислам дека се едни од предностите што ги имаме и ќе продолжиме да ги имаме во однос на некој што има само хонорарци распространети и тоа не се однесува само на работниот однос туку и на видот на ... Врската што луѓето ја создаваат заедно и стенографијата и не би рекол дека луѓето работи од далечинаникогаш нема да создаде добра работа, тоа едноставно не е точно, но јас само мислам дека што се однесува до скалабилен модел кој може брзо да се движи и брзо да решава сложени проблеми, тимовите лично ќе бидат поефикасни.

Џои Коренман: Па, се чини дека тоа е навистина во согласност со вашата севкупна визија и сите работи за кои зборувавте во овој разговор, обидувајќи се да изградите семејство и луѓето да бидат навистина креативно исполнети. Мислам дека во едно од вашите интервјуа што го прочитав, речете дека се трудиме да ги одржуваме луѓето креативно исполнети за да не одат да го бараат на друго место, што мислев дека е навистина смешно. Значи, воопшто, какво е вашето мислење за далечинско работење со луѓе? Дали Бак работи со далечински хонорарци или сепак навистина претпочитате сите да доаѓаат дома?

Рајан Хани: Да, мислам дека тоа се случува. Тоа не е нешто што ние избираме да го правиме и обично е многу специфично, така што ќе биде како некој што овој човек е концептуален уметник и тој работи ваков тип на работа, ајде да му се јавиме и да го направиме тоа за овој проект. Понекогаш луѓето се многу добри и целосно го сфаќаат тоа, но веројатно 75% од времето е тешко. Едноставно, како да чекаш некој да ти покаже нешто, а потоа кога ќе ти покаже, не е како што сакаш и тогаш си добро, денот е веќе завршен, изгубивме сето ова време. Значи, полесно е да се биде во собатасо луѓе или барем во иста зграда. Како што реков, се случува и се случи, но дефинитивно не е претпочитање.

Џои Коренман: Тотално. Па, дојдовме до последното прашање, Рајан, и ова е она за кое претпоставувам дека многу луѓе го чекаа, па се надевам дека одговорот е само брилијантен и прониклив, а е прилично едноставен. Зборував за ова порано, Бак е Харвард на студиото за дизајн на движење. Многу е тешко да ја внесете ногата во вратата. Има дури и ... не знам ... Веројатно не сте го виделе ова. Има овој неверојатен канал на Инстаграм наречен Mograph Memes и тие ја имаа оваа неверојатна објава за тоа колку е тешко да се вработи во Бак, но ако некој слуша, да речеме дека е прилично нов во индустријата и бара да се вработи. во Бак, како треба да го прават тоа?

Рајан Хани: Па, технички, ти аплицираш, но ...

Џои Коренман: Тоа е сè, во ред, готово, благодарам.

Рајан Хани: Првиот чекор е за портфолиото и не е само работата што е таму, во зависност од тоа што е тоа што го правите. повторно аплицирате за, но исто така е и како е составено. Мислам дека портфолијата на повеќето луѓе, ако не се дизајнери, тие некако ... Тие не се замараат со дизајнерскиот аспект и ако нема да се замарате, тоа е во ред, тогаш едноставно не се ни обидувајте. Мислам, ако сте само аниматор, само испратете нивашиот Vimeo ролна и малку заматување. Мислам дека за нас, затоа што сите сме креативци и ако не видиме дека сè е смислено до Т, ние се исклучуваме. Значи, ако тоа има смисла. Значи, мислам дека само велам дека ако сакате да аплицирате овде, треба само да размислите за сè пред да аплицирате и како најдобро да ја покажете вашата работа за да блеснат вашите таленти.

Џои Коренман : Значи, навистина се работи за создавање искуство за секој кој во Бак ќе ја отвори таа е-пошта што изгледа дизајнирана?

Рајан Хани: Па, едноставно не занемарувајте ништо. Значи, како да, ќе ја користам оваа бесплатна алатка за веб-локација, како и да се вика, не знам како се викаат тие работи, но ...

Џои Коренман: Behance или нешто слично.

Рајан Хани: Па, не Behance, но можеш да направиш прилично добра работа на Behance, но Weebly или што и да е, и како да има бар на врвот а потоа тие едноставно прават како гадна веб-страница со некои лоши ... И не работи правилно или врските се само лошо поставени, лошо дизајнирани, ако нема да одвоите време за тоа, тогаш најверојатно , никој нема ни да го погледне тоа е мојата поента.

Џои Коренман: Разбрав. Во ред, значи се работи за работата и тогаш очигледно имаш вредности на компанијата и такви работи. Дали има некој начин како некој да даде сигнал додека се пријавува дека го испил кул-аид, тие сеподготвен?

Рајан Хани: Не, мислам дека не. Мислам, мислам дека тоа се среќава во работата и навистина генерално не ги читам мејловите додека не ми се допадне работата. Значи, кога ќе дојде до крај, прво погледнете ја работата, ако има нешто таму, потоа одете на е-поштата, погледнете ја е-поштата, но нема ништо што треба да се каже, мислам дека не.

Џои Коренман: Точно.

Рајан Хани: Без бакнување задник или нешто што треба да се случи.

Џои Коренман: Тоа е одлично и тогаш дали ... Дали сте повеќе импресионирани ако тие работеле со големи клиенти или ако целото нивно портфолио е само лична работа, дали тоа ви пречи?

Рајан Хани: Не, воопшто. Не, сè додека е инспирирана работа и покажува посветеност на занаетот, тогаш тоа е во ред.

Џои Коренман: Разбрав. Значи, одговорот е само биди навистина добар.

Рајан Хани: Прилично, да.

Џои Коренман: Колку сте запалени во право сега, а? Сериозно, тој разговор беше толку задоволувачки за мене како некој кој со години гледа на Рајан и на Бак. Она што тој и Орион и целата компанија го направија е прилично извонредно и неверојатен пример за тоа што можете да изградите ако имате јасна визија, водечки принципи и здрава доза на талент. Не можам доволно да му се заблагодарам на Рајан што помина толку многу време разговарајќи со мене и што беше целосно отворен за тоа како работи Бак, неговите рани денови какомесинџер за велосипеди за марихуана и се друго во кое влеговме. Се надевам дека некој што го слуша ова ќе се инспирира и ќе се примени на Бак и ќе се најде меѓу елитата на MoGraphs во Valhalla на клучните кадри и тоа е тоа за оваа епизода. Ова беше специјално. Затоа, ви благодарам многу што слушавте. До следниот пат.

самата работа беше прилично неинспиративна.

Џои Коренман: Точно. Исто така, работата не беше добра. Сфатив, во ред кул. Значи, спомнавте... Некако го прескокнавте, но сакам да копам малку. Поминавте една година во Лондон како шанкер во вински бар, сега ли беше таков дизајн? Сакавте да ги проширите своите хоризонти или беше како да немам поим што правам, дозволете ми да направам нешто забавно?

Рајан Хани: Да, тоа во основа беше тоа. Имав пријател кој ... Пријател од детството кој беше актер во Лондон и бараше цимер и затоа решив да одам да живеам со него и имав другарка, девојка, која беше фризерка, па јас бев таму и ја гонев.

Џои Коренман: Тоа звучи точно и затоа секогаш постои оваа романтизирана верзија на одење во странство и патување ранци низ Европа, а потоа ќе се вратите и вие Дали сте променета личност, дали имавте нешто од тоа или само една година се забавувавте?

Рајан Хани: Да, мислам дека бев шанкер, па затоа не се тркалаше во тестото и Лондон е многу скап и неверојатно ладен во зима, иако јас сум од Канада, влажниот студ беше прилично мизерен. Значи, тоа не беше баш прекрасно искуство, ајде да го ставиме така.

Џои Коренман: Точно, нели. Во ред, па потоа ќе завршиш од таму и дали веднаш се преселил во Њујорк илидали малку отскокна?

Рајан Хани: Не, затоа отидов во Ванкувер 10 месеци и го направив ... Или тоа беше околу една година. курсот во Филмското училиште во Ванкувер, курсот за мултимедија и потоа отидов во Њујорк да се видам со пријателите. Останав на фармата на еден пријател во Норт Форк малку време од колеџот, а потоа отидов во градот и како што излегов од автомобилот, требаше да одиме на вечера во овој ресторан наречен Лаки Страјк и како што излегов на автомобилот, видов девојка која ја познавав од Ванкувер и беше со двајца момци, Дејв Карсон и Сајмон Асад, и таа ме запозна со нив и тие на крајот беа моите први деловни партнери. Не работев веднаш со нив. Бев во Њујорк како фриленсер за нив, а исто така се занимавав со марихуана со велосипед околу една година.

Џои Коренман: Совршена.

Рајан Хани : И ...

Џои Коренман: Што беше попрофитабилно?

Рајан Хани: Дарувањето со марихуана, сигурно. И тогаш тие ... Како функционираше тоа? О, тоа е точно, па направивме Flash кампања за IBM, една од првите видови на анимирани онлајн реклами што освои еден куп награди, а потоа почна да се работи. Ова беше за компанија наречена Compound Heavy Industries во вид на Областа на Тајмс Сквер која беше во сопственост на овие двајца момци, Дејв и Сајмон, а потоа и двајца други момци. Така, почнавме да добиваме работа ипотоа дојдов со полно работно време и потоа почнавме да правиме ... Од правењето на анимираните реклами на Flash, почнавме да правиме анимирани Flash емисии, хумористични емисии, цртани филмови и оттаму се роди некој вид на Heavy.com и тогаш јас бев направивме партнер и собравме пари, а Heavy.com некако го имаше својот врв од 98-ма до околу 01-ва до несреќата, ако сакате.

Џои Коренман: Точно.

Рајан Хани: И тогаш парите отидоа и за да ја одржам компанијата, почнав да режирам реклами и тогаш доведов луѓе како ГМУНК, кој беше во Лондон во тоа време, го доведоа кај него, дојде Џастин Хардер, а потоа Икер Морено и Хозе Фуентес и на крајот еден вид Томас Шмит и Бен Лангсфелд и таа група некако почна да прави графики и анимирани реклами и тогаш се роди Тим Хеви.

Џои Коренман: Па, кога велите дека правевте Flash цртани, дали зборувате за ... Затоа што се сеќавам на најславните денови на Homestar Runner и т. овој чуден вид на онлајн цртани филмови. Дали за тоа зборуваш или сакаш да користиш Flash како алатка за анимација за емитување?

Рајан Хани: Да, па идејата беше дека ќе ги направиме овие својства за Heavy.com и Heavy би биле бесплатни и ги имавме овие анимирани својства и на крајот, имавме веројатно би рекол околу 12 својства. Некои беа акција во живо. Некои беа

Скролај на врв