Како го направив мојот Mac Pro 2013 повторно релевантен со eGPU

Размислувате да се префрлите од вашиот стар Mac Pro? Пред да го направите скокот, видете како можете да го извлечете максимумот од вашиот Mac Pro со eGPU.

Како професионален уметник и корисник на компјутери на Apple, станав фрустриран од глацијалното темпо на Apple при издавањето на новиот Mac Pro и не сум сам.

Многу луѓе, уморни чекајќи Apple да испорача професионален десктоп, се префрлија на работа на компјутер за да можат да го користат најновиот хардвер и не ги обвинувам.

Па зошто се откажав и не скокнав?

Па, јас користам Mac веќе толку долго, ми е многу удобно со macOS и користам многу апликации кои се достапни само на Mac.

Ако сум искрен, јас get Windows 10 е огромно подобрување во однос на претходните повторувања на оперативниот систем, но не сум воодушевен од тоа, и сè уште слушам преклопници како стенкаат дека имаат редовни проблеми со драјверите и ажурирањата на Windows (згрозе)...

Дали е важно штом сте во апликацијата?

Го разбирам аргументот што го даваат многумина - „штом ја користите апликацијата, не е важно на која платформа сте“ - но јас лично го претпочитам целото искуство на macOS, и сметам дека Windows File Explorer е навистина незгоден со надуен интерфејс.

MAC PRO од 2013... ДАЛИ СТЕ СЕРИОЗНИ?

Да, што се однесува до компјутерите, сега е малку старо, знам... за оние што не се свесни, тоа е цилиндричната... ај... „Конпата за отпадоци“.

Со тоа настрана јасми се допаѓа фактот дека тоа е многу пренослив компјутер; Го носев со мене до и од локации и би го ставил во мојот ранец и го носев од моето студио до дома ако требаше да продолжам да работам, но сепак сакав да поминувам време со семејството таа вечер.

Проблеми со Mac Pro 2013

Ако сакате да влезете во рендерирање на графичкиот процесор за 3D работа, најочигледниот проблем со Mac Pro од 2013 година е тоа што нема NVIDIA GPU и нема опција за додавање. Ова е гадно...

Не можете само да го отворите куќиштето и да го прикачите бидејќи компјутерот не е така направен. Затоа луѓето се држат до нивните „Cheese Grater“ Mac Pro од 2012 година и порано затоа што можевте и сè уште можете да ги надградите деловите. За мене тоа е она што „Про“ компјутерот треба да биде ; ако го сакам најновиот графички процесор, сакам да имам машина способна да ми овозможи да ја отворам страничната плоча и да ја инсталирам.

Како споредна забелешка, ги надградив RAM-от и процесорот на мојата 2013 година Mac Pro, преземајќи го од основниот модел со 4 јадра до нестандарден 8-јадрен процесор од 3,3 GHz со 64 GB RAM - но тоа е друга приказна за друга статија.

ИМА ЛИ НЕКОИ РЕШЕНИЈА ЗА ПРОБЛЕМИТЕ НА ГПУ со MAC PRO?

Додека двојните D700 AMD графички процесори во мојот Mac Pro се одлични за апликации како Final Cut Pro X (кој го користам), повеќето од работата што ја работам се врти околу 3D анимација и така кога станува збор за добивање на таа работанадвор од програмата треба да го рендерирате и за рендерирање е потребно време. Сепак, тоа е само половина од битката; За да стигнете до таа точка, треба да креирате материјали и да ја осветлите сцената.

За 3D работа, јас го користам CINEMA 4D на Maxon и има многу опции што се однесува до моторите за рендерирање, додека за некои од најпопуларните бараат NVIDIA GPU. Придобивките од користење на рендери од трети страни како, Octane, Redshift или Cycles4D (да именуваме само три) се дека имате Преглед во реално време кој ви овозможува да креирате и примените материјали и да ја осветлувате сцената додека примате реални -временски повратни информации затоа што графичкиот процесор го прави целото кревање тешки работи. Ова го прави вашето донесување одлуки флуидно и овозможува вашата креативност да тече.

Сакав да ги вградам овие функции во мојот 3D работен тек и затоа решив да изградам eGPU.

Што е EGPU?

EGPU е графичка картичка што се поврзува со вашиот компјутер преку интерфејс како што е PCI-e до Thunderbolt.

Околу октомври 2016 година, го гледав курсот Learn Squared на Мајкл Ригли и сфатил дека користи октани за прикажување на сцени од Cinema 4D... но користел Mac! Тој објасни дека има eGPU, па тоа е тоа. Решив да истражам како би можел да создадам слично поставување.

ПРИКЛУЧУВАЈ И ИГРАЈ... ПОВЕЌЕ КАКО PLUG AND PRAY!

Ќе бидам искрен, на почетокот тоа беше борба. Имаше секакви обрачи низ кои требаше да прескокнеш и текстови за да ги измениша кутиите што имаа интерфејс PCI-e до Thunderbolt 2 беа премногу мали за да држат графичка картичка со целосна големина и беа недоволно моќни - хакиравме сè за да функционира. Ќе се вклучите и ќе се молевте да работи, а најчесто (барем за мене) не.

Потоа најдов заедница на истомисленици на eGPU.io - форум посветен на наоѓање на најдобро решение за имплементација на еГПУ.

Имаше и други форуми, но се чинеше дека луѓето таму сакаа да се пофалат со изнаоѓање решенија, но всушност никогаш не споделија нешто што беше срам и губење време.

Јас, Јас цврсто верувам во споделувањето знаење и затоа ги објавувам и мојот успех и неуспех на eGPU.io и се надевам дека тоа им помага на луѓето во слична позиција.

Како да изградите EGPU кој работи на Mac Pro

Внатре во кутијата...

На почетокот на 2017 година, ги изградив моите eGPU користејќи сопствени делови за мојот Mac pro. Еве го мојот список:

 • Akitio Thunder2
 • 650W BeQuiet PSU
 • Molex to Barrel plug
 • EVGA GEFORCE GTX 980Ti
 • Mini Cooler Master Case

Штом почнав да работи еден eGPU, си помислив, како да изградам втор? Така, изградив две практично идентични кутии.

Можете да го видите процесот на градење на мојата објава на Инстаграм.

Користев скрипта за автоматизирање на целиот процес за изменување на системските датотеки и второто поле всушност беше отворено и работи во рок од 5 минути по завршувањето на изградбата.

DOСЕШТЕ МОРА ДА ГО ПОМИНАМ ЦЕЛИОТ ТОЈ ПРОЦЕС ЗА ПОСТАВУВАЊЕ EGPU на MAC PRO?

Краткиот одговор е, Не.

Дали е полесно да се постави EGPU на Mac Pro?

Да, тоа е!

Ако сè уште го читате ова и сè уште сте заинтересирани за еГПУ тогаш имаш среќа. Со кутиите достапни денес, многу е едноставно да се подигнете и да работите и благодарение на неуморните напори и помошта од заедницата eGPU сега е речиси случај на plug and play.

Би препорачал да преминете на eGPU .io и се придружува на просперитетната заедница.

Како споредна забелешка, од macOS 10.13.4, Apple поддржува AMD eGPU природно, така што дури и тие ја препознаваат вредноста што ја додава eGPU.

Откако ги изградив моите сопствени кутии Thunderbolt 2 eGPU, решив да купам неколку кутии Akitio Node Thunderbolt 3 со помош на 2x1080Tis за да можам да имам поставка што функционираше со мојот MacBook Pro - можете да замислите, MacBook Pro со два 1080Tis? !

Повеќето од eGPU кутиите што ги купувате во денешно време се Thunderbolt 3, но можете да го користите адаптерот Apples Thunderbolt 3 на Thunderbolt 2 за да поврзете модерна кутија eGPU со Mac Pro од 2013 година.

Apple Thunderbolt 3 на Thunderbolt 2 адаптер

Акитио јазолот е прилично пристојна кутија, но од искуство можам да ви кажам дека вентилаторот за напојување е доста бучен и со две кутии работи, не го чувствував тоа.

Решив да направам некои измени, па ги заменив напојувањето ипреден вентилатор додека бев во него.

Сега имам два јазли кои работат прилично тивко освен ако не се оптоварени и тие беа релативно едноставни промени за правење, плус многу уживав во правењето на модификациите.

Ви благодариме уште еднаш на прекрасната заедница на eGPU за споделување знаење за деловите и процесот. Успеав да добијам сè од Амазон, освен 2-пински кабел за да го поврзам предниот вентилатор со контролната плоча што доаѓа од eBay.

2013 MAC PRO EGPU ЛИСТА ЗА КУПУВАЊЕ

Еве ја листата на делови за оние кои се заинтересирани да користат eGPU на Mac Pro 2013:

 • Corsair SF Series SF600 SFX 600 W Целосно модуларен 80 Plus златен напојување (може да ја користите и верзијата 450W)
 • Corsair CP-8920176 Premium PCIe кабли со индивидуални ракави со единечни конектори, црвена/црна
 • Phobya ATX-премостувачки приклучок (24 пински)
 • Noctua 120mm, 3 Spetting Setting Knobs Anti-Sta Дизајн SSO2 вентилатор за ладење на куќиште со лежиште NF-S12A FLX
 • 2-пински конвертор за мобилни носачи CB-YA-D2P (од eBay)
Приспособен Akitio Node

Совети за добивање започна со EGPUS

 • Придружете се на заедницата eGPU.io и прочитајте на оваа тема
 • Купете кутија што е соодветна за вашиот систем.
 • Запомнете, eGPU-ите не се Едноставно за Mac, сопствениците на персонални компјутери исто така можат да ги користат.
 • Одлучете која графичка картичка е r точно за тебе. Можеби не сакате NVIDIA - можеби ќе сакате помоќна AMD картичка. Имате опции- зависи од тоа за што сакате да ја користите дополнителната графичка моќ.
 • Секогаш правете резервна копија на вашиот системски диск. Ако не го направите ова, едноставно барате проблеми.
 • Ако наидете на грешки, побарајте ги форумите и заедницата ќе ви помогне.
 • Ако сè тргне наопаку и сè уште сте во два ума како на PC или Mac, добро, сега имате некои делови за компјутер - секако некои од поскапите - имате две опции; продадете ги или изградете компјутер.

ПОДГОТВЕН сте ДА ДОЗНАЕТЕ ПОВЕЌЕ ЗА EGPUS IN MOTION DESIGN?

Направивме неколку eGPU и графички процесори   во текот на минатата неколку месеци ако сте заинтересирани да дознаете повеќе, проверете ги овие прекрасни објави од заедницата School of Motion.

 • Одете побрзо: Користење на надворешни видео картички во After Effects
 • Дали се обработува графика Навистина толку важно во After Effects?

Скролај на врв