Блендер против Кино 4Д

Кога ја избирате вашата 3D програма, дали треба да одите со Blender или Cinema 4D?

Blender и Cinema 4D се прилично тешки конкуренти и имаат две многу различни целни публики кога станува збор за функциите во пристапност до овие 3D програми. Па, како да знаете кој треба да го користите и кои се големите карактеристики на билетите што треба да ги знаете за секоја од нив, како што се рендерирање, моделирање, заедница и многу повеќе!

Веројатно би требало да се претставам себеси дека сум пристрасен извор на информации. Јас се викам Нејтан Дак и заработувам за живот создавајќи видеа за обука и курсеви користејќи Blender. Професионално го користам Blender околу шест години. Мојата прва 3D програма беше Cinema 4D, и ја користев неколку месеци додека не сфатив дека треба да рендерирам на мојот графички процесор. Тогаш не можев да си дозволам октани и слушнав дека Greyscalegorilla спомнува дека Blender е бесплатен и доаѓа со графички процесор за рендерирање.

Што се однесува до оваа статија, ќе дадам се од себе за да не бидам пристрасен. Луѓето се племенски, и знам дека ова е многу жестоко оспорувана тема. Мене лично не ми пречи каде некој паѓа по ова прашање. Двете програми создаваат неверојатна уметност и сите што ги користат овие програми се одлични луѓе. Соработував со уметници кои користат кино и нема да ме најдете да се расправам на оваа тема. На крајот на денот, тоа е само алатка во вашиот појас со алатки и една програма ќе одговара на потребите на другата програмане може. Значи, ова значи дека ќе зборувам за ова од перспектива на корисник на Blender.

Почнав да го користам Blender од финансиски причини и продолжувам да го користам бидејќи тоа е она што го знам и ми е многу удобно со него. Но, ако еден ден бев принуден да научам C4D, немаше да се жалам.

Како започнувате да учите 3D програми?

Блендерот дефинитивно е потежок за учење од Cinema 4D . Ако сте повеќе технички настроена личност, може да се најдете како многу се забавувате со системот на јазли и си играте со скриптирање во Blender. Cinema 4D е многу добро познато по тоа што е прилично лесно за почетници да го земат. Се сеќавам на моите први неколку упатства и колку беше лесно да се направи нешто навистина кул со само едно видео. Тоа е она што го инспирираше начинот на кој го предавам Blender денес.

Кориснички интерфејс

Во последниве години, Blender драстично го подобри корисничкиот интерфејс . Од овој незгоден хаос стана многу добро подмачкана машина која прави навистина добра работа за да го заштити вашиот поглед од пренатрупаност. Дефинитивно може да се подобри, но 3D програмите мора да жонглираат со 1000 работи

Би рекол дека на Cinema 4D недостасува во оваа област. Windows може да зазема повеќе простор отколку што мислам дека треба, но со тоа можете да најдете добар работен тек. Генерално, мислам дека Blender има кориснички интерфејс што е многу попристапен за почетник, а Cinema 4D има еденрелативно рационализиран за некој со специфичен работен тек.

Заедница за приклучоци

Заедницата за приклучоци во Blender речиси никогаш не завршува . Бидејќи Blender е со отворен код, луѓето можат само да влезат со идеја, да ја претворат во производ и да ја продадат. Почесто отколку не, тие приклучоци се бесплатни. Згора на тоа, платените приклучоци се генерално поекономични во споредба со Cinema 4D. Ако бидам искрен, би претпочитал повисоки цени за некои од овие соло развивачи на додатоци на Blender за да можат да живеат со полно работно време и да продолжат да прават уште подобри алатки. Без оглед на моето мислење, ако ви се допаѓаат навистина одлични забавни приклучоци, заедницата на Blender нема да ве разочара.

Иако приклучоците за Cinema 4D може да бидат скапи, тие се многу импресивни и има многу навистина кул програмери таму. Двете заедници нема да ве разочараат на приклучоците, но заедницата на Blender ќе задржи малку пари на вашата банкарска сметка.

Motion Graphics

Кино 4D е крал кога станува збор за подвижна графика . Можам да кажам целосно, ако вашата цел е да направите графика за движење стандардна во индустријата, ќе сакате да користите Cinema 4D. Системот MoGraph за кино е едноставно супериорен. Блендер може да го направи поголемиот дел од она што го може Cinema 4D, само ќе ви треба подолго време да го извлечете.

Дефинитивно има светла иднина за Blender со проектот „сè јазли“.моментално се одржува во Институтот Блендер. Целта на проектот е да премести што повеќе работи во систем базиран на јазли. Тие во моментов го имаат имплементирано системот на геометриски јазли, правејќи процес на процесно моделирање кој се грижи за некоја навистина забавна процедурална анимација, малку пресликувајќи некои работи од Худини. Како што продолжува тој проект, јазот помеѓу Cinema 4D и Blender ќе се затвори.

Моделирање

Моделирањето во Blender е многу едноставно и прилично лесно за фатете го вашиот ум наоколу . Најновите ажурирања создадоа прилично поедноставени контроли за манипулација со геометријата и полимоделирање. Во овој момент, создавањето работи како роботи со тврда површина и ентериери во домот е многу чист, интуитивен процес. И ако додадете некои од многу популарните приклучоци, ќе ви биде уште полесно.

Од друга страна, Cinema 4D сè уште победува со нивниот параметарски систем за моделирање и многу интересното моделирање на волумен. Сепак, би рекол во однос на едноставното полимоделирање, тие се речиси исти.

Текстурирањето

Текстурирањето во блендер е целосно систем базиран на јазли . На почетокот може да се чувствува збунувачки и згрчено, но штом ќе го завиткате умот околу него, ќе откриете колку е разноврсна.

Cinema 4D има поинтуитивен процес на текстура. Се чувствува многу попристапно и сè уште имате пристап до систем базиран на јазли ако сакатесакаат да го користат. Cinema 4D прави добра работа за автоматизирање на дел од работниот тек на јазлите за вас. Ако сте некој кој сака да навлезе во нечистотија и да знае сè што се случува, системот на јазли на Blender ќе биде совршен за вас. Ако сте биле технички настроени, но сепак сакате работите да се чувствуваат малку поавтоматизирано, дефинитивно одете на Cinema 4D

Системски барања за 3D програми

Cinema 4D

  • Оперативен систем: Windows 10 64-битен или повисок; MacOS 10.14.6 или понова верзија (базирана на Интел или напојувана со M1); Linux CentOS 7 64-битен или Ubuntu 18.04 LTS
  • RAM: 8 GB минимум и 16 GB препорачани за Windows; 4 GB минимум и 8 GB препорачани за MacOS
  • Графичка картичка: графичка картичка со високи перформанси како AMD GCN 4, Radeon RX 400 картичка, NVIDIA GeForce 900 серијата картичка или повисока за Windows; Се препорачува GPUFamily1 v3 или понова верзија за MacOS

Blender

  • Оперативен систем: 64-битен Windows 8.1 или понов; MacOS 10.13 Intel или понов, 11.0 Apple Silicon; Linux
  • RAM: 4 GB минимум, 16 GB препорачани
  • Графичка картичка: 1 GB минимум, 4 GB препорачани

Render Engines

Една работа што апсолутно ја сакам кај Blender се оригиналните рендери . Cycles е физички-базиран мотор за рендерирање кој ви овозможува истовремено да прикажувате на графичкиот процесор и процесорот. Во најновото ажурирање, тие речиси го скратија времето за рендерирањеполовина. Тој е неверојатно брз и може да ви даде речиси совршени фото-реални слики без апсолутно никакви дополнителни трошоци.

Јас лично се забавувам со нивниот мотор во реално време по име Eevee. Може да емитува слики со неверојатно висок квалитет и уживам да го користам за графики во движење кои немаат потреба да бидат фотореалистични на прво место. Многу од концертните визуелни циклуси што ги создадов беа направени целосно во реално време и изгледаат неверојатно.

Стандард на Cinema 4D и засилувач; Моторот за физички рендер, за жал, повеќе не се развива (според моите сознанија). Тие само додадоа процесорска верзија на Redshift која сега е вклучена во C4D, но рендерирањето на процесорот е многу бавно во овој момент. Но, ако имате пари, Redshift GPU и Octane создаваат некои од најдобрите слики во 3D  што сум ги видел. Ако станете љубоморни кога ќе видите прекрасен рендер од октани, знајте дека не сте сами.

Местење

Нема да бидете разочарани со системот за местење Blenders. Ако сте некој што сака да создава ликови, ќе уживате во речиси неограничената контрола со шемата за местење на Blender. Би рекол дека е прилично индустриски стандард. Сепак, за сега, Cinema 4D е само малку подобар со функции како што се автоматизирање на сликање тежина и други слични работи.

Каде можете да научите како да ги користите овие 3D програми?

Двете програми имаат многу голема заедница за упатства на YouTube . Но, морам да кажам замојот сопствен блендер за искуство дефинитивно има многу повеќе содржина и поактивна заедница. Двете заедници се неверојатно активни и се полни со неверојатни уметници и луѓе кои сакаат да ја научат програмата. Но, јас лично подобро го научив Blender на YouTube тогаш кога учев Cinema 4D на YouTube. И има многу професионални платени курсеви, на страната на Blender тие генерално ќе бидат многу поевтини од курсевите Cinema 4D.

Заклучок

Така на крајот на краиштата од овие информации, како одлучувате која е за вас?

Повеќето луѓе ќе изберат врз основа на нивната моментална финансиска состојба. Блендерот е бесплатен и сигурно нема да ве ограничува со типот на работа што сакате да ја креирате. На моменти можеби е потешко од Cinema 4D, но има десетици филмови и серии кои користат Blender во нивната линија. Ако имате пари, би рекол Cinema 4D во моментов е подобар производ!

Киното многу подобро ги олеснува тешките задачи...особено кога станува збор за графика во движење и други задачи што треба да се автоматизираат. Сепак, со посветен тим за развој и силна заедница, нема да помине долго пред Blender да дојде дури и со Cinema 4D.

Скролај на врв